Dubrovnik - Krka:n puisto, Onko liian pitkä matka

päiväretkeksi?

Siis, olemme kesäkuussa viikon Dubrovnikissa ja kiinnostaisi myös Krkan kansallispuisto. Huonon kartan mukaan matkaa on ainakin 250 km suuntaansa ja kiinnostaisikin tietää kauanko arviolta tuohon matkaan menisi aikaa vuokra-autolla?

Vai olisiko järkevämpää ajaa aamulla Krkan puistoon ja yöpyä seuraava yö vaikka Sibenikissä ja palata seuraavana päivänä Splitin kautta takaisin. Onkohan sibenikissä asunnontarjoajia?

Entä jos ei menisikään vuokra-autolla vaan bussilla. Onko hyvät yhteydet Dubrovnikista?

6

2753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trogir

      Olisin sitä mieltä että 2 päivää ehdottomasti, koska rantatie on erittäin mutkainen, keskinopeus jää 50kmh. Olen asunut kroatiassa 3v, Trogirissa joten tiedän olosuhteet melko hyvin. Jos ajat aamulla puistoon ja kävelet siellä muutaman tunnin ei aikaa paljon jää. Illalla ajelet takaspäin ja otat jonkun halvan kämpän yöksi. Samalla paluumatkalla kannattaa käydä Trogirin ja Splitin kautta. Bussilla tuskin kannattaa koska krka on kuitenkin syrjässä, ja aikaa menee liikaa viikon reissulla.
      Sibenikissä varmaan on majoitusta vaikka ei mikään turistikaupunki olekaan, suosittelisin itse Trogiria siellä on valinnan varaa ja vanha keskusta on upea.

      • vinkeistä!

        Täytyypä laittaa mietintään tämä vaihtoehto!


      • Käynyt
        vinkeistä! kirjoitti:

        Täytyypä laittaa mietintään tämä vaihtoehto!

        Krkan kansallispuistossa kannattaa ehdottomasti käydä. Me teimme reissun niin, että paikallisbussilla Sibenikistä siihen kylään, mistä sitten laivamatka itse Krkan putouksille alkaa. Bussimatka oli muistaakseni noin 40 min suuntaansa - ja ihan kokemus sinänsä=)

        Trogir on kyllä poikkeuksellisen upea kaupunki, jossa kannattaa piipahtaa!


      • Kroatiaan heinäkuussa
        Käynyt kirjoitti:

        Krkan kansallispuistossa kannattaa ehdottomasti käydä. Me teimme reissun niin, että paikallisbussilla Sibenikistä siihen kylään, mistä sitten laivamatka itse Krkan putouksille alkaa. Bussimatka oli muistaakseni noin 40 min suuntaansa - ja ihan kokemus sinänsä=)

        Trogir on kyllä poikkeuksellisen upea kaupunki, jossa kannattaa piipahtaa!

        Kysyisin tarkennusta viestiisi. Olen itse aikonut mennä Sibenikistä Krkan luonnonpuistoon paikallisbussilla. Mikä siis on tuo kylän nimi, jossa pitää jäädä pois ja jatkaa sitten laivalla perille? Entä meneekö busseja usein?


      • reissaaja56
        Kroatiaan heinäkuussa kirjoitti:

        Kysyisin tarkennusta viestiisi. Olen itse aikonut mennä Sibenikistä Krkan luonnonpuistoon paikallisbussilla. Mikä siis on tuo kylän nimi, jossa pitää jäädä pois ja jatkaa sitten laivalla perille? Entä meneekö busseja usein?

        on Skradine.


      • Nimetön
        reissaaja56 kirjoitti:

        on Skradine.

        ... ja majoitusta saa ihan läpeensä. Paikalle vaan ja liki Krkan vesibussien paikkaa juuri löytyy jatkuvasti majoitusta. Meilaa taikka soita vaikka seuraavaan info numeroon 385 22 771329 taikka marinan toimistoon jossa on myös tietoa majoituskesta 385 22 771 365.

        Ylsi vaistoehto on mtös majoittua kauniiseen Zatoniin, joka lähellä puistoa. Sibenik on hyvä mesta jonka turistitoimiston/kaupungin numero on 385 22 212 075.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe