Vieno kaino

juhlijoille ja juhlien järjestäjille, voisiko juhlissa ottaa huomioon ruokavalioiden lisäksi myös allergikot ja hajusteista reaktion saavat henkilöt.

Toisaalta älkää vetäkö hernettä nenään, jos joku sukulainen tai tuttava ei tulekkaan juhliinne, hän ei yksinkertaisesti uskalla riskeerata terveyttään.

Iloisia juhlia teille, joita hajuvedet, dödöt, ym. kosmeettiset aineet, tupakka, ja kukat eivät sairastuta.
3518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eiköhän kuules nämä juhlien järjestäjät tunne vieraat ketkä ovat tulossa juhliin ja tietävät jos joillain on allergioita tms. jos on joku suuri ongelma(paha allergia tms.)niin kyllä se on sen juhliin tulevan vieraan ihan oma asia kertoa tästä jos haluaa että se huomioidaan juhlien järjestelyissä/ruuissa.

mietippä jos pitäisi kaikilta(ehkä jopa sadalta ihmiseltä)erikseen kysyä onko jotain allergiaa tms. mikä pitäisi huomioida. on kuule iso homma siinä ja kun on paljon ihmisiä keltä pitää kysyä nin kyllä siinä joku unohtuu.

Äänestä
  • oon ihan samaa mieltä,jokainen voi pitää omasta ruokavaliostaan kiinni ja ilmoittaa juhlan järkkääjälle,että tarvii omat erikoissapuskat tai sitten yksinkertaisesti olla syömättä tai ottaa omat eväät.

    itselläni oli paha keliakia,enkä pystynyt syömään juurikaan mitään viljatuotteita pitkään aikaan ja elettiin vielä sitä aikaa kun tuota ko. "tautia" ei ollut hirveästi tiedossa..eipä auttanut itku markkinoilla vaan otettiin omat ruuat mukaan,että voitiin syödä edes jotain.tai sitten juuri oltiin syömättä.

    hajuste yms allergikkoja käy todella kylläkin sääliksi,mutta minkäs sille voi.ei voi kieltää ihmisiä käyttämästä hajusteita yms.

    Äänestä

Mielestäni nykyaikana on aika valistunutta porukkaa varsinkin tarjoamisen suhteen...Eli tarjoiluja valmistellessa varmaan moni tekee automaattisesti laktoosittomia/vähälaktoosittomia tarjoamisia...ja tällaiseen käytäntöön esim. useimmat ruokapaikat ovat siirtyneet, joten "hyla-ruokia" ei tarvi enää eritellä.Diabeetikoille nykyään käy samat tarjoamiset kuin muillekin, diabeetikko vain itse huolehtii mitä ottaa tarjottavista.Hankalin on varmasti keliaakikot, jotka ehdottomasti tarvitsevat omat tarjoamiset,joita ainakin itse varaisin tarjottavaksi ilman mitään kyselyjä, on kuitenkin sen verran yleinen...

Mutta on aika mahdottomuus kaikkien vieraiden erikoisruokavalioita huomioida, varmaan järkevät ihmiset osaavat tehdä sen itse, kuten ovat tähänkin asti hoitaneet.

Hajusteet ovat aika ongelma, mutta tähänkään ei paljon ainakaan juhlan järjestäjä pysyt vaikuttamaan...ketään ei voi oven ulkopuolellekaan jättää, jos on liikaa parfyymia!

Mutta sopu sijaa löytää...toivon mukaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivomus teille kirjoitti:

juhlijoille ja juhlien järjestäjille, voisiko juhlissa ottaa huomioon ruokavalioiden lisäksi myös allergikot ja hajusteista reaktion saavat henkilöt.

Toisaalta älkää vetäkö hernettä nenään, jos joku sukulainen tai tuttava ei tulekkaan juhliinne, hän ei yksinkertaisesti uskalla riskeerata terveyttään.

Iloisia juhlia teille, joita hajuvedet, dödöt, ym. kosmeettiset aineet, tupakka, ja kukat eivät sairastuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu