Hei, lähteekö dogista paljon karvaa? olen lukenut tanskandoggi.takaisin sivulta että se olisi todella allergisoiva rotu, mutta karvaa jos lähtee paljon niin sitähän voi esim. harjailla ulkona yms. Haluaisin Posliiniharlekiinin, mutta niithän on sitte Aika hankala varata kun ei tiedä tuleeko niitä. Ensi Talvena ois tarkoitus alkaa katsastelemaan suunnitteilla olevia pentueita. Paljon posliiniharlekiini maksaa ja paljon musta maksaa.. olen erittäin kiinnostunut näyttelyistä ja tokosta yms. tottelevaisuudesta. Mutta en tiedä näyttelyistä mitään.:/ onko aloitteleville esim. jotain näyttely alkeis juttuja? KIITOS TUHANNESTI VASTAUKSILLENNE.!
morjestaa
maristas
101706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että ei ole muuten näyttelyvärinen, jos näyttelyitä ajattelet harrastaa
Juu sen mie tiesin, Mutta Eikös se ole Semmonen homma doggien omistajilla että kun on yks tulee toinen ja kolmas on sitte vahinko ;) eli jos Seuraava sitte olis näyttely värinen , tod.näk musta tai sininen. Kiitos vastauksestasi kumminkin :)
..että mitä väriä tarkoitetaan??? Onko sama kuin Merle?
http://www.etelandogit.net/images/rotum08.jpg
siinä näet Kaikki värit ja selitykset..:)
http://www.etelandogit.net/varit.php
Eli tuossa toisessa on vain posliiniharlekiini ja tässä on sitte selitykset :)
..ikä kaikki : )
Tuon merlen jo tunnistinkin, mutta posliinista en ollut kuullutkaan : )))
Tuohon alkuperäiseen kysymykseen vastaisin että: kyllä lähtee. Dogilla kun on 1 karvanlähtö - se alkaa Tammikuussa ja loppuu Joulukuussa... välillä vähempi ja sitten taas enempi.
nimim. "imupussien suurkuluttaja" (kotona 2 dogia)
No sehän ei auta kuin Siivoilla sitten ahkerammin(jos ne edes sitte häirittee ((karvat siis)):P) Kiitos vastauksestasi :)
Kaikkeen tottuu !
Enempi allergisoiva on tuo jatkuva kuolaaminen (josta myöskin on juttua tanskandogit.takaisin palstalla). Hinnoista sen verran että taitaa olla aika kasvattaja kohtainen. EJ-rekisteröity pentu saattaa olla hieman huokeampi kuin esim.musta (hp.noin 1200,-). Mutta ei muuta kuin soittelemaan eri kasvattajia läpi ja kartoittamaan mitä oikeasti haluat ; )
Onnea matkaan !
KYLLÄ SE OIS SININEN TAI MUSTA
niin Että sen värinen hankkia? :) Onhan nekin kyllä komeita