Huulikoru(madonna)

teardrop-

Jeps eli oon kauan jo halunnu tollasta korua. Voisko joku vähän kertoo siitä,sen hoidosta,hyvistä ja huonoista puolista? Ja oon nyt 13 et oonks liian nuori? Ooon jo melkeen saanu meitin äitin suostuun tohon(piitkän suostuttelun jälkeen) :) Ja kokemuksista muutenki..

7

1966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,.,..,.,

      yleensä lävistysliikkeissä on sellanen 15-16v ikäraja, et taidat olla vähän liian nuori.

      • korjaaja .

        LÄVISTYKSISSÄ EI OLE MINKÄÄN LAISTA IKÄRAJAA .
        Itse ensimmäisen lävistyksen otin 10vuotiaana .
        Ikinä ei ole tullut iän kanssa ongelmaa lävistäjällä .


    • adasd

      Otin kolme vuotta sitten kyseisen lävistyksen ja jouduin luopumaan syksyn lopulla siitä. Miksi? Veti ikeniä alaspäin ja paljasti hampaan kaulan, kulutti myös hampaan kiillettä aika vahvasti. Että neuvon miettimään vielä. Plus siitä jää pieni reiän muotoinen arpi huuleen. Oli joko luovuttava korusta tai hampaasta. Luonnollisesti valitsin korun.

      Hoito on yleensä ettei ui tai muuten likasta lävistystä tietyn ajan sisään, ja aina ruuan jälkeen porskuttelee suuvedellä. Ei mitään erityistä, mutta katso ettei tulehdu, ei nätti näky meinaan.

      Alle 15-vuotiaat tarvitsevat yleensä vanhemman suostumuksen lävistyksen ottamiseen.

    • andré

      ovat niin h-vetin rumia, maksullisen naisen symboleja kaikki lävärit ja tatskat

      • teardrop-

        Meitin äiti kyl tulee sinne mukaan sit jos meinaan sen ottaa et sen kyl saa siält..


    • Oma kanta on että ei alle 15-vuotialle lävistyksiä. Hoito ohjeet saat lävistäjältä kysymällä.

    • madonna on mullakin

      Siis oon itekki 13 ja mulla on madonna. Siis lävistyksissä ei todellakaan ole mitään ikärajaa, itse sain korvareiät 4 vuotiaana ja rustokorun 10 vuotiaana, ja nyt 13 vuotiaana sain sen madonnan. Kyllä ne useimmissa liikkeissä tekevät, mutta ei kuitenkaan kaikissa, joten voithan myös itse käydä apteekista lävistys neulan ostamassa ja korun tilata vaikka netistä, ja sitten vain itse sen huuleen tökkäät. Ei se hankalaa ole, itsekkin sen niin tein ja ei se sattunut, eikä ole kipeä, eikä ole turvonnut, eikä ole punoitusta, ihan alussa vain tietysti. Ihan hyvin pärjäilee se korukin vaikka itse sen tekisitkin (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      98
      2361
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      190
      1939
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      184
      1527
    4. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      82
      942
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      249
      932
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      809
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      806
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      712
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      653
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      631
    Aihe