Vuotoa "väärään aikaan"

Onkohan kenelläkään kokemusta vastaavasta... Tilanne on siis tämä: Lopetin pillerit viime kesänä, jonka jälkeen menkkoja ei tullut. Sain avuksi Terolut-kuurin (3 x 10), josta olen nyt 2 x 10 syönyt. Nyt tämän viikon keskiviikkona pitäisi aloittaa kolmas 10 pillerin jakso, mutta nyt yhtäkkiä kierron 13. päivänä alkoi taas menkat! Tai en tiedä ovatko menkat tai mitä voisi olla, mutta on kuitenkin aika runsasta vuotoa. Olen aika lailla ihmeissäni ja nyt vaan mietin, että aloitanko seuraavan Terolut-kuurin jakson vaiko en. Jos nyt olisikin vihdoinkin löytymässä oma ”luonnollinen kierron rytmi” ja sekoitankin sen vaan entistä pahemmin ottamalla Terolut-lääkkeitä nyt. Onko kenellekään muulle käynyt niin ja miten olette toimineet? Tällä hetkellä olen sitä mieltä, että ehkä en kuitenkaan Terolutia enää ota. Vai voikohan tuo vuoto olla jotain muuta kuin normaalit menkat? Vauva on toiveissa, joten ehkäisyä ei olla käytetty, mutta en usko olevani raskaanakaan. Eilen, kun tämä vuoto alkoi (ensin vähäisenä), tuntui kummallisia oireita mahassa, välillä oikealla ja välillä vasemmalla. Ajattelin, että liittyy ovulaatioon (jota en ollut aiemmin huomannut ollenkaan), koska sopisi ajankohdan mukaan siihen. Olisin kiitollinen mielipiteistä!
2425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi!

Mulla oli Lugesteronien kanssa samalla tavalla! Ensin tuli pari kiertoa ihan hienosti, sitten yhtäkkiä menkat tulivat n. kierron puolessa välissä. Joku sanoi, että se on oma kierto, joka lyö sieltä lääkityskierron alta läpi.

Muistaakseni laskin sen liian aikaisen vuodon kuitenkin menkoiksi eli eka vuotopäivä oli eka kiertopäivä ja jatkoin lääkitystä sen mukaan ja hyvin meni monta kiertoa...

No, nyt sitten taas menkat tulivat viikon myöhässä ja on ollut hiukan tiputteluvuotoa keskellä kiertoa. Ajattelin kokeilla olla ilman hetken aikaa ja mennä lääkäriin, jos ei kierto ala toimimaan itsestään tai sitten jatkan lääkitystä itsekseni! Hitsi kun ei aina tiedä mitä tehdä näiden kiertohäiriöiden kanssa... :D

Äänestä
  • vastauksesta, ~annika.

    Itsekin päättelin, että ehkä alkaneet menkat ovat nyt ensimmäiset ns. luonnolliset menkat aikoihin. Taisin olla ajatuksissani vähän sekaisin, joten en tajunnut miten tuossa tilanteessa on parasta toimia. Aloin nyt sitten laskemaan kiertopäiviä uudestaan ja parin viikon päästä otan sen 10 päivän Terolut-kuurin. Täytyy toivoa, että kierto alkaisi sen jälkeen toimia luonnostaan oikein! Vähän kyllä jo nyt pelkään, että ei se kuitenkaan toimi (pessimisti luonteeltaan ;)), kun menkat eivät olleet säännölliset edes sitä ennen, kun aloin e-pillereitä syömään. Kai se on sitten taas lääkärissä käynti tarpeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stella2007 kirjoitti:

Onkohan kenelläkään kokemusta vastaavasta... Tilanne on siis tämä: Lopetin pillerit viime kesänä, jonka jälkeen menkkoja ei tullut. Sain avuksi Terolut-kuurin (3 x 10), josta olen nyt 2 x 10 syönyt. Nyt tämän viikon keskiviikkona pitäisi aloittaa kolmas 10 pillerin jakso, mutta nyt yhtäkkiä kierron 13. päivänä alkoi taas menkat! Tai en tiedä ovatko menkat tai mitä voisi olla, mutta on kuitenkin aika runsasta vuotoa. Olen aika lailla ihmeissäni ja nyt vaan mietin, että aloitanko seuraavan Terolut-kuurin jakson vaiko en. Jos nyt olisikin vihdoinkin löytymässä oma ”luonnollinen kierron rytmi” ja sekoitankin sen vaan entistä pahemmin ottamalla Terolut-lääkkeitä nyt. Onko kenellekään muulle käynyt niin ja miten olette toimineet? Tällä hetkellä olen sitä mieltä, että ehkä en kuitenkaan Terolutia enää ota. Vai voikohan tuo vuoto olla jotain muuta kuin normaalit menkat? Vauva on toiveissa, joten ehkäisyä ei olla käytetty, mutta en usko olevani raskaanakaan. Eilen, kun tämä vuoto alkoi (ensin vähäisenä), tuntui kummallisia oireita mahassa, välillä oikealla ja välillä vasemmalla. Ajattelin, että liittyy ovulaatioon (jota en ollut aiemmin huomannut ollenkaan), koska sopisi ajankohdan mukaan siihen. Olisin kiitollinen mielipiteistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu