...
entä jos on vain yksi elämä
-m-
152212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
....
oli sellanen tunne kun sut eka kerran näin, et olen sut tavannut aikaisemmassa elämässä?
ei ainakaan ole kuin yksi elämä täällä maan päällä. Ja sen vuoksi asiat täytyy saada rullaamaan eteenpäin...
ja eletään se kunnolla, toisistamme välittäen. Ei hukata aikaa, se on rajallista, huomista emme tiedä..sen tiedän, että sinua ikävöin.
Puhutaanko siitä live-elämässä, ei täällä :)
kerrallaan. Seuraavassa emme ehkä kohtaakaan, etkä enää muista minua.
on ikuista, uskon näin.
katoaa (tai löytää uuden) , toinen tuntee olevansa sielunkumppani täydestä sydämestään. Se toinen ei enää edes muista uudessa elämässään häntä.
että ken kerran sellaisen kohtaa. niin ei kyllä unohda koskaan. mun tapauksessa vain kävi niin että itse muistan hänet loppuelämäni, mutta mies leikki tunteillani, hölmö kun olin. ja seuraava tipu jo kierroksissa. mutta elämähän on tätä joskus opetus tulee raa'alla tavalla, mutta oppihan se on sekin.
ei lopu kuolemaan. Sanotaan, että rakastavaisia ei erota edes kuolema. Aviopuolisot kyllä voi erottaa. Jos ovat toisiinsa kovin kyllästyneet. Kaipuu on yksi niistä harvoista asioista, jotka todella merkitsevät kuoleman jälkeen. Se toimii "kyyditsijänä" toisen luo. Paikalla ei ole niin suurta merkitystä. Täytyy siis varoa, mitä toivoo.. ;) Kaipauksen täytyy tietenkin olla molemminpuolista, muuten toinen voi sulkea toisen "ulos".
Kuitenkin; tässä elämässä täytyy ensin hoitaa asiat, jotka oli tarkoitus hoitaa. Oppia asiat jotka oli tarkoitus. Ettei "reputa", ja palaa tänne uudelleen samalle luokalle. Asiat muuttuvat vaan hankalammiksi ja rankemmiksi uusintakierroksella. Voi joutua vaik "tarkkikselle".
Seuraava mahdollinen elämä vaikuttaa milestäni siis lähinnä niin, että hoida asiasi (=laskusi) nyt, niin ei myöhemmin tarvitse enää niitä ihmetellä...
Voikaa hyvin. Älkää jättäkö tilaisuuksianne käyttämättä.
tässä elämässä ja tehdään jotain kaunista?
minnekään häviä!
Siitä huolimatta, tee hyvää, karta pahaa!
sitten minun ei tarvi enää ikävöidä :)
menetä toivoasi
menettää ikinä toivoani. Vaikka välillä tuntuu, että vastoinkäymisiä olisi liikaakin, mutta se tunne, mikä sydämessäni on on se, mihin uskon ja luotan...ja tietysti aika kun saan olla lähelläsi ja se tunne, jota silloin tunnen....Ne on niitä asioita joiden vuoksi jaksan uskoa, toivoa ja odottaa.