Olisko neuvoja maston rikaukseen. Rikaan ensimmäistä kertaa mastoni ja mietin kuinka jämptisti staagit ja vantit tulee kiristää.. Masto on toppirikinen ja kannen läpi pilssin profiiliin laitettava. Kokemuksia on H-veneen rikaamisesta, mutta sen masto oli nykyiseen verrattuna hammastikku joka vedettiin tiukasti hyvälle banaanille. Tuleeko minun kiristää tämäkin hiukan taaksepäin kuin banaani? Asiallisia neuvoja kaivataan kipeästi kiitos.
Masto
rikaaja
72784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maston rikaamiseen vaikuttaa moni asia.. Jos on uusi masto/vene ja ilmeisesti homma vähän hakusessa, suosittelen käyttämään asiantuntijaa ensimmäisellä kerralla..
http://www.venebremer.fi/rikaus.htm
Tulee pidemmän päälle halvemmaksi. Ja kaatunut masto haittaa lomailuakin..
myös toppirikiin kannattaa laittaa esitaivutusta, isopurje pyrkii kuitenkin vetämään mastoa taaksepäin, yleensä myös purje toimii paremmin.
Vanttien kireydet riippuvat kuinka saalingit on asennettu, topeissa on monesti suoraan sivulle, joten kireys ei ole aivan niin kriittinen. Veneen runkokin voi joustaa niin paljon, ettei niitä edes saa kireälle.
Webistä löytyi
http://www.bwyachts.com/rig_tuning_tips.htm
Suomeksi edellistä lukematta menee näin toppirikillä.
1. puhdista vanttiruuvit, jotta jengat eivät kiristettäessä hajoa.
2. Kiinnitä etuvantti.
3. Kiinnitä sivuvantit ja kiristä käsin löysät pois. Säädä masto veneen keskilinjalle, esim. maston kauluksessa olevan merkin avulla. Ison fallilla voi myös mitata laidalta toiselle.
4. Säädä etuvantilla rake (Dekekamin oppaassa rake (0.5-1 aste)= 0.9-1.75cm/m), eli ison falli roikkuu esim. 20 cm puominivelestä taaksepäin.
5. Kiristä yläsivuvantit työkaluilla jenkoja hajoittamatta jonkin verran, vuorotellen kummaltakin puolelta 3 kierrosta ja samalla maston suoruutta uraa pitkin katsoen.
6. kiristä alavantit samoin kuin edellä. S-mutkaa ei saa mastossa olla.
7. Laita 4 kumikiilaa joka sivulle mastoa maston kaulukseen. Itse teippaan ne lisäksi altapäin kiinni mastoon.
8. Kiinnitä ja kiristä perävantti työkaluilla tai sen omalla mekanismilla. Taivutusta Dekekamin oppaan mukaan voisi olla keskellä mastoa 2cm.
9. Kiristä sivuvantit lopulliseen tiukkuteen purjehtiessa, jolloin vanttiruuvien jengat eivät hajoa. Alapuolen vantit eivät saa olla löysät, jos esim. 8 m/s tuulessa purjehdit täysin purjein. Tarpeeksi kireät vantit soivat kirkkaasti kun niitä kopauttaa meiselillä.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Tässä hieman luettavaa Seldénin mastoista (pätevät varmaan kyllä muihinkin merkkeihin):
- http://www.seldenmast.com/frameset.cfm?id=5564&randnum=110060961 (eritoten http://www.seldenmast.com/download.cfm?download=7973&webnode_id=2099&filename=595-540-E.pdf)
- http://www.jotiko-marine.com/trimla.htm
Neuvottiin joskus olemaaan kiristämättä aivan tiukaksi ja olen sitten aina kiristänyt vain käsin. Minulla on kolme molemmilla sivuilla, keskimmäinen ylös asti ja kaksi sekä eteen että taakse.
Itse olen aina kiristänyt tositiukalle (Nautorin ohjeiden mukaan). Loppukiristys veneen kallistuessa, jolloin kummallakin halssilla voi sihdata maston suoruuden sivusuunnissa. Veneen voi myös kallistaa fallin avulla laiturissa, että saa leen puolen vantit kireiksi. Sopiva kireys on se, ettei leen puolen vantit mene kryssillä löysiksi. Niihin ei missään tilanteissa saisi tulla näkyvää löysyyttä. Löysyys aiheuttaa avomeriolosuhteissa nykäyksi rikiin ja voi johtaa vaurioihin. Tukeva runko ei kärsi kiristyksestä. Heppoisesti rakennetuissa paateissa rikin kiristys voi vääntää runkoa niin, ettei vessan ovi enää aukea!