kuinka pienelle...

kaisa76

voi mallasuutetta antaa? Vai onko siinä mitään ikäsuositusta?
Isommalla lapsella, nyt 6v, oli koliikki ja apu löyty vyöhyketerapiasta ja mallasuutteesta, cuplaton tipat oli käytössä myös. Nyt tämä juniori 5 vkoa ja oireet alkaa olla. Masu vääntöä, huutoa ja kakka ei kulje. Osittain imetän, pääasiassa öisin, päivisin saa nan-maitoa. Edeltä luin että moni oli lopettanu imetyksen kokonaan...Tänään mennään vyöhyketerapeutille, cuplatonia on käytetty jo muutamia viikkoja. Mutta, se mallasuute.... Eli ei ilmeisesti mitään ikäsuosituksia ole?

3

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soittaa

      vielä apteekkii ja kysyä varmistukseksi, mut meillä vauva oli muistaakseni noin 7-8 vko, kun mä annoin sitä ekan kerran. Soitin apteekkii voiko antaa pullon mukasen määrän noin pienelle, niin sano et, ei hän näe mitään estettä kun se on ihan luontaistuote. Ilmeisesti sillä ei sitte ole alottamis iälläkää mitää suositusta, koska kyllähän siinä lukis esim. et ei alle 5vko.
      Jaksamisia sulle, meillä vauva nyt 3kk ja nyt rupee pikku hiljaa helpottamaa.

    • annoin

      heti kun ilmeni masun kanssa ongelmia..poika oli silloin 5vk vanha..en tosin antanut kun puoli tl vaikka ohje sanoo 1tl. Auttoi tuo puolikin, eikä kuitenkaan mennyt ihan sekasin.
      Meille neuvolasta suositeltiin tuota. Että eiköhän sitä saa silloin antaa ihan syntymästä saakka =)

      Voimia sinulle..Tiedän millasta on elää pienen vatsavaivaisen kanssa mutta kyllä se siitä helpottaa ajan kanssa. =)
      Hyvää kesää=)

      • kokeilla

        maitohappobakteereita. Junior DDS luontaistuotekaupassa. puolikas tl/ pvä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3603
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2244
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1875
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1629
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      16
      1586
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      82
      1297
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe