muita taiteilijoita?

olen miettimässä sivustoa jossa "vammaiset" taiteilijat, kuten valokuvan, musiikin ym. voisivat myydä omia töitään. Samalla sivustolla olis taidetarvikemyyntiä mm. papereita, kyniä jne.. Olisiko tälläiselle kannatusta? Itse olen AMC:tä sairastava ja teen pienimuotoista yritystoimintaa, joka myy valokuvia mm. tauluiksi.
3772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tere!
Tietääkseni jonkin sortin tällainen foorumi/sivusto on jo olemassa msn yhteisöissä. Ja toisaalta en tiedä kuinka moni "taiteilija" haluaa tällaiseen "eritellylle" sivulle, ja miten sitä sitten vois viisaasti markkinoida.

Itse olen kyllä aivan valmis tulemaan tällaiseen mukaan. minun taiteelisiksi osa-alueiksi lukeutuvat:teatteri, soittaminen, säveltäminen, laulaminen, runoilu ja savimuotoilu(tosin nyt ei ole välineitä millä saveilla)

Äänestä

Mahdoitko sinä esiintyä tänään akuutti ohjelmassa? Jos näin on, niin jatka ihmeessä kun intohimoa taiteeseen kerran on. Menestystä toki silti, vaikka erehtyisinkin ihmisestä. Itse en niinkään myy omaa kuvataidetta, mutta kirjoitan ja julkaisen omakustanteen jossa on kuvitusta. Varsinaisesti en osaa vastata tuohon, mutta ehkä voisit kysellä invalidiliitosta ja lihastautiliitosta? Luulisin, että tietävät jos sellainen jo on.

Mutta jos ei ole, ajatus tuntuu hyvältä ja varmasti muistakin. Varmasti edellä mainitut järjestötkin innostuisivat asiasta. Olisi kätevää jos olisi jokin "kaista" markkinoida tuotteitaan, jos ei ole varsinaista taiteilijan koulutusta eikä esim. muutaman teoksen vuoksi halua tai vammansa vuoksi ole voimavaroja omaa yritystä perustaa. Näin voisi iloakin tulla lisää elämään kun syntyisi tunne, että tekee jotakin "tuottavaa" ja tärkeää. Uskoisi, että monet vammaiset ovat löytäneet luovuuden ja varmaan haaveilevat saavansa luomuksiaan esille ellei jopa myyntiin.

Äänestä
  • juu, sama immeinen olen :) Viime syksynä alotin toiminnan...mulla on jo olemassa verkkokauppasivusto www.realpixels.net ja sinne tulisi lisänä muut taiteilijat. Tämä on vielä suunnitteluasteella, mutta ilmottelen teille missä mennää

    mulle voi laittaa mailia tai mesessä viestiä jos tulee ideoita kehittämisen... [email protected] (mese)tai tavallinen maili [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valokuvaaja27 kirjoitti:

olen miettimässä sivustoa jossa "vammaiset" taiteilijat, kuten valokuvan, musiikin ym. voisivat myydä omia töitään. Samalla sivustolla olis taidetarvikemyyntiä mm. papereita, kyniä jne.. Olisiko tälläiselle kannatusta? Itse olen AMC:tä sairastava ja teen pienimuotoista yritystoimintaa, joka myy valokuvia mm. tauluiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu