Hei. Jossaain vaiheesa, ehkä jo ensi vuonna ajattelin teologiseen hakea jos tuo uskontotiede ei tunnu tarpeeksi kiinnostavalta. En haluaisi mennä Helsinkiin opiskelemaan näin maalaistyttönä. En ole ikinä pitänyt kyseisestä paikasta enkä usko sinne kovinkaan hyvin sopeutuvani. Jäljelle jää siis Joensuu ja Åbo Akademi. Noo Turku ois tossa vieressä mutta ruotsinkielen taidot... ne on kyllä todella surkeat.
Joensuussa mietityttää se, että painotetaanko siellä jotnkin kovinkin paljon tuota ortodoksista uskontoa? Se kun ei mitenkään kiinnostuksenkohteena itselläni ole. Uskonnonopettajaksi siis meinasin opiskella, en papiksi.
Onko Joensuun teologisessa?
6
2829
Vastaukset
- jeopu
...voit toki valita haetko lukemaan läntistä vai itäistä teologiaa. Jos pääaineesi on läntinen teologia, et ortodoksista teologiaa luonnollisestikaan joudu lukemaan :)
- Suositus
Itse juuri pääsin siitä kaupungista pois, ja en voi suositella sitä kenellekään! Muuta ihmeessä Helsinkiin tai sitten yritä parantaa ruotsin taitojasi.
- Mutilation
Jos oot kuvailemallasi tavalla oikein pahan sortin maalaistyttö, niin Turkukaan tuskin sulle soveltuu.
- maahinen88
Kiitos vastauksista. Turku on tässä ihan vieressä tosin, että kylä sinne kaikkein mieluiten menisi. Mutta ruotsisksi opiskelu vaan tuntuu niin ylivoimaisen kamalalta, kun olen aina kieltä vihannut..
- opiskeleva
Mä olen muuttanut Joensuusta Ouluun opiskelemaan teologiaa. Kaikki tulevat tiedekunnalla keskenään toimeen (tai ainakin mä tulen kaikkien kanssa). Ihmiset ovat ystäviä, kaikki auttavat toisiaan ja keneltä tahansa voi kysyä neuvoa. Todella hyvää aikaa olen viettänyt Joensuussa ja voin todellakin suositella Joensuun teologista mukavien ihmisten ja hyvän yhteishengen vuoksi jokaiselle! =)
- Miksi ei?
Voiko Oulun yliopistossa opiskella täysipäiväisesti teologiaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2704683Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601419
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180