savun/tervan haju sisällä

Mistä johtuu, että sisälle tulee takasta savun/tervan haju? Takkaa on lämmitetty säännölliseti koko talven, mutta nyt ei ole viikkoon lämmitetty, niin on kotiin tullessa pistävä tervan ja savun haju vastassa.
Takassa on takkasydän ja meillä on koneellinen ilmanvaihto, korvausilmaritilät ovat auki.
21646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oma veikkaus on, että joko savupelti vuotaa, tai sitten olette poltelleet ihan liian kituvalkealla sitä takkaanne. Voi tietysti olla molemmatkin kohdat syynä.

Jos sitä vanhaa peltiä ei saa tiiviiksi, niin aina on mahdollista laittaa vielä toinenkin pelti piipun kylkeen.

Äänestä
  • systeemi saattaa tehdä alipainetta taloon ja takka vetää väärinpäin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


p&j kirjoitti:

Mistä johtuu, että sisälle tulee takasta savun/tervan haju? Takkaa on lämmitetty säännölliseti koko talven, mutta nyt ei ole viikkoon lämmitetty, niin on kotiin tullessa pistävä tervan ja savun haju vastassa.
Takassa on takkasydän ja meillä on koneellinen ilmanvaihto, korvausilmaritilät ovat auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu