Laitan tämän saman jutun, vaikka jo aiemmin sama toisen keskustelun hännillä. Joten ideoita, kiitos!!
Miten olisi mahdollista (= ja käytännössä saisi jotain myytyäkin) myydä omia öljyväritöitä?
Jos teen (tai onkin jo, mutta puuttuu vain pay pal tms. vastaava systeemi) omat sivut ja laitan sinne digikuvien perusteella öljytöitä myyntiin, niin kuinka todennäk. on että saa edes yhden taulun myytyä?
Ulkomaillehan myyminen on hakalaa, jos jo kehystettyjä jne! (paino on ongelma) Joten markkinat olisivat Suomi.
Huuto.net ei ainakaan näyttänyt taulujen osalta toimivan. Seurasin sitä pitkän aikaa ja ei ne taulut menneet kaupaksi. Ei omanikaan.
Ebay taasen on ulkomaille asti toimiva ja siinä tuo rahti/paino on siis ongelma. Ajattelin, jos voisi ulkomaille yrittää myydä, niin ostajakandidaattijoukko olisi suurempi.
Onko se sitten galleriat ainoa mahdollinen realistisesti?
Miten olisi mahdollista (= ja käytännössä saisi jotain myytyäkin) myydä omia öljyväritöitä?
Jos teen (tai onkin jo, mutta puuttuu vain pay pal tms. vastaava systeemi) omat sivut ja laitan sinne digikuvien perusteella öljytöitä myyntiin, niin kuinka todennäk. on että saa edes yhden taulun myytyä?
Ulkomaillehan myyminen on hakalaa, jos jo kehystettyjä jne! (paino on ongelma) Joten markkinat olisivat Suomi.
Huuto.net ei ainakaan näyttänyt taulujen osalta toimivan. Seurasin sitä pitkän aikaa ja ei ne taulut menneet kaupaksi. Ei omanikaan.
Ebay taasen on ulkomaille asti toimiva ja siinä tuo rahti/paino on siis ongelma. Ajattelin, jos voisi ulkomaille yrittää myydä, niin ostajakandidaattijoukko olisi suurempi.
Onko se sitten galleriat ainoa mahdollinen realistisesti?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Luulisin että jos työsi ovat tarpeeksi hyviä muidenkin mielestä niin kyllä ne sieltä varmaan kaupaksi käy. Eihän tuo maksu/lähetys nykyisin mikään ongelma ole jos saat asiakkaan vakuuttuneeksi vilpittömyydestäsi...luulisin.
Puhun tässä kuitenkin vailla omaa kokemusta kun olen juuri itsekkin harkitsemassa kotisivuja tauluilleni. Mutta olen ollut paljonkin yhteydessä sellaisiin taiteilijoihin joilla on tauluja myynnissä tuolla netissä ilman PayPal systeemejä. Jotkut myyvät jopa parikin taulua kuukaudessa kun lasketaan vuoden kesiarvo. Mielestäni se on jo hyvä tulos.
Lisäksi omien kyselyjeni perusteella "asiakkaat" pitävät aika tärkeänä aikaisempaa näyttelyhistoriaasi, joten oma CV pitää sivullasi olla hyvin löydettävissä.
Selväksi kävi myöskin että kaupaksi käy enemmiltään "esittävä" taide sekä myöskin ns. "sisustustaide" tuli hyvänä kakkosena.
Kun työsi käyvät hyvin kaupaksi niin vaarana on että saat "toritaiteilijan" leiman, niinkuin tälläkin forumilla on käynyt selväksi.
Siitäkin huolimatta olen nyt hankkimassa Kotisivueditoria jotta saisin itsekkin noita "luomuksiani" kaupatuksi paremmin.
Onnea hakukoneoptimointiin!
itse olen irc galleriassa nähnyt joillakin omia töitä esilä ja he ovat laittaneet ilmoituksia sinne että jos kiinnostaa niin yhteyttä s-postilla. ja olen nähnyt paljon kommentteja myös tuntemattomilta että haluavat ostaa töitä.
itse laittaisin sinne siis.
Kyllä ehdottomasti kannattaa pistää omat sivut pystyyn jos tahdot myydä taidettasi. Nykyisin ne käytännön maksutavatkin jo hoituu ilman noita Paypall juttujakin. Olen joutunut paljonkin seuraamaan työni…tai pikemminkin sanottuna ”puolityöni” vuoksi myöskin sellaisia taidesivuja. Onko enää helpompaa mainosmenetelmää taiteelleen.
Vältä kuitenkin sellaista ”virtuaalikauppaa” jota teet oikeasti itsesi kanssa omassa vieraskirjassasi. Se on liian ilmeistä ja typerää. Tuollaistakin tapahtuu paljon seuraamillani sivuilla. Saattaa olla että koko taulukauppa tehdään muka vieraskirjassa maksutapahtumaa lukuun ottamatta. Eikä tästä ole kauankaan kun törmäsin yhteen sellaiseen.
Sivujen asiallinen yleisilme ja positiivinen suhtautuminen asiakkaisiin ja ystävällinen suhtautuminen palautteen antajiin yhdessä takaa että sinulla myös riittää asiakkaita/vierailijoita sivuillasi. Älä missään nimessä ota tällä forumilla faittaajia oppi-isiksesi, he taatusti karkoittavat entisetkin mahdolliset ostajaehdokkaat.
Täällä te ammattilaiset puhutte asioita, joista meikäläinen ei ole hajullakaan, ok kunnioitan teitä lahjojenne ja ihnisyyden takia. Minä olen jo puolivälissä kuudetta kymmentä ja haaveenani olisi saada takapihallamme olevasta koivusta jonkinlainen maalauksen tapainen omin käsin. Olen joskus yrittänyt luijykynällä kopioida ketun ja muidenkin pikkueläinten ääriviivoja, mutta siihen se sitten on jäänyt. Pitääisikö minun luopua haaveestani, vai onko edes teoreettisia mahdollisuuksia saada mitään positiivista aikaiseksi. Voitaisiinko siitä edes keskustella?
Olen myynyt ulkomaille mm. Englantiin ja Skotlantiin omia taulujani. Minulla on pankissa parikin tiliä joiden tilinumerot on suhteellisen turvallista antaa asiakkaalle. Niihin tulee vain ns. suoritukset kulloinkin myytävistä tauluista. Jos "pelaat avoimin kortein" yhteiskuntaan nähden, eli maksat verosi kaupankäynnistäsi, ei sinulla ole hätäpäivää ja tuo kaikki on mahdollista.
Tiedänpä että jotku taiteilijat tekevät sitä pimeästikin.
Taulut pitää vain pakata tosi tukevasti, sillä varsinkin lentorahdissa niitä käsitellään aika ronskisti sen kiireen keskellä.
Sinulle jo mainittiinkin tuosta näyttelyhistoriasta. On kovasti tärkeää että sitä taiteilijalla on, mitä useampi niin sitä paremmin taidettasi noteerataan.