Saunan rakentaminen

neuvoja kaivataan

Hei!
Tarkoituksena olisi rakentaa okt:n viereen pieni ulkosauna, jossa olisi pieni pukeutumistila ja löylyhuone.
Tarvitseeko saunan olla peruslämmin talvellakin? Aiheutuuko rakenteille jotain vaurioita, jos pakkasella aletaan lämmittämään. Mikä olisi paras toteutustapa tälläiselle kylmälle vaihtoehdolle?

Ongelmaksi jää tietysti vedentulo. Vesijohtoa ei voi laittaa, jos ei ole lämmitystäkään. Onkohan liian suuri operaatio ottaa talon sisältä letkulla vettä padan täyttämiseen...

13

1321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gchk

      - ei tarvitse olla lämmin, eihän kymmeniä tuhansia mökkisaunojakaan lämmitetä

      - ei aiheudu, kts. edellä

      - parasta ei ole, mutta hirsirakenne vois olla hyvä.

      - vesi on varmaan ongelma, sillä jos vesi tulee, niin veden pitää myös mennä = viemäröinti ja lämmitys. Vaan pärjätäänhän sitä mökkisaunoillakin kantovedellä, eli kaikki on suhteellista.

      - tuskin saat taajamassa lupaa moiselle, maaseudusta en tiedä. Siis meinaan, että viemäri pitää olla, jos luvan meinaat saada. Toki paljon muutakin, jotta lupaehdot täyttyy..

    • Anonyymi

      Sauna , pienikin on hyvinkin vaativa tehtävä.
      Moni kuvittelee että kun ostaa kasan kapuloita ja kyhää siitä saunan.
      Asia ei ole niin.
      Jos rakentaa saunan tulee seinän olla kuten asunnossa.
      Jos hirrestä niin hirsi 150 mm paksuus minimi.
      Hirsi pitää ulkopuolelta verhoilla, pysty lauta joka seinälle.
      Sisältä saunan ja pesuhuoneen osalta myös pystypaneli.
      Lattia betonia, ja sokkeli betonia joka on eristetty keskeltä finfoamilla jotta vesi ei jäädy talvella seinän viereen kun saunoo ja peseytyy. Sokkeli pitää ulottua 15 senttiä lattiapinnan yläpuolelle. Paneelit taas 10 senttiä lattiasta ylös päin kattoon asti johon jätetään rako jotta ilma kiertää ja paneelit kuivuu. Samoin kattoverhoilu ilmaraolla ja reunoista auki .
      Höyrysulku pitää olla hermeettinen , siis ei vuotoja saunaan almumiinifolio ja pesutilaan muovi. Vesikatto 1:2 jotta saunan yläpohjaan mahtuu jälkeenpäin huoltotoimia tekemään. Ilman vaihdosta pitää huolehtia jotka pitää olla säädettävissä. Poistoilman aukko aina enemmän auki kuin korvausilma venttiili jotta saunatilat alipaineistuu.
      Lisäksi turvamääräyksiä pitää noudattaa , sekä paloturvalliset ratkaisut, pitää myös huolehtia että nuohous tehtyä aika ajoin .
      Jos käy jokin vahinko niin tekele syynätään hyvin tarkkaan ja jos on puutteita niin , voi voi .

      • Anonyymi

        Jos kyseessä on kesäsauna, niin noin moniutkaista se ei ole.
        Meillä rannassa saunalautta. Saunan "hirret" ovat ~40 mm paksua puuta. Seinissä ei ole eristeitä, eikä paneeleja. Ikkunat joka seinällä ja ovessa, jotta voidaan katsella järvimaisemia.
        Rakolattia samasta painekyllästetystä kuin koko lautan kansi on. Ainoastaan katossa on 30 mm saunasatua + paneelit. Tosi hyvät löylyt, eikä ole ainoastaan minun mielipide.
        Joskus pikku pakkasillakin lämmitetty ja hyvin toimii silloinkin.


      • Anonyymi

        Tämänkin yksinkertaisen asian vetää juuri niin överiksi kuin haluaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kyseessä on kesäsauna, niin noin moniutkaista se ei ole.
        Meillä rannassa saunalautta. Saunan "hirret" ovat ~40 mm paksua puuta. Seinissä ei ole eristeitä, eikä paneeleja. Ikkunat joka seinällä ja ovessa, jotta voidaan katsella järvimaisemia.
        Rakolattia samasta painekyllästetystä kuin koko lautan kansi on. Ainoastaan katossa on 30 mm saunasatua paneelit. Tosi hyvät löylyt, eikä ole ainoastaan minun mielipide.
        Joskus pikku pakkasillakin lämmitetty ja hyvin toimii silloinkin.

        Vttu näitä sinun monologeja itsesi kanssa vuodesta toiseen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vttu näitä sinun monologeja itsesi kanssa vuodesta toiseen...

        Kerrotko lisää, en ihan ymmärtänyt...


    • Anonyymi

      "Sauna , pienikin on hyvinkin vaativa tehtävä."

      myös aloitusten tekeminen varsinkin urbaaneille ihmisille tästä aiheesta on liian vaativaa...

    • Anonyymi

      Sauna on kiukaansa näköinen

      Sydän kiuas kruunaa kaiken.

      • Anonyymi

        Sauna on kiukaansa näköinen

        Sydän kiuas ruunaa kaiken.


    • Anonyymi

      Nyt on 18 vuotta kulunut, teitkö puolen metrin paksuiset seinät ja katon? Mahtuiko sydänkiuas enää sen jälkeen sisään?

    • Anonyymi

      Rakenna sauna mihin tahansa ja minkälainen tahansa . ❤️-Saunan voittanutta ei ole.

      • Anonyymi

        Yksi ylitse muiden. Sillä ei ole vielä haastajia.
        🥰🥰


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi ylitse muiden. Sillä ei ole vielä haastajia.
        🥰🥰

        I K I 🌚


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe