Kaupugeissahan moottoripyörää koskee samat pysäköintisäännöt kuin autojaki. Eli lipuke pitää ostaa, mutta sitä ei laiteta näytille kuten autossa, vaan pitää ottaa mukaan ja esittää vasta sitten, kun saa mahdollisen sakon. En ole käytännössä asiaa testannut, mutta osaako joku Helsingissä motoroiva tai muu kokemusta omaava sanoa, että liputetaanko pyöriä ja kuinka ahkerasti?
Mietin vain sitä, että käytännössään lappuliisojen pitäisi antaa sakko aina ja jokaiselle pysäköidylle pyörälle...Ja sitten ravataan toimistolla mitätöimässä sakkoja pysäköinti kuitilla. Kuullostaa vähän järjettömältä.
Mietin vain sitä, että käytännössään lappuliisojen pitäisi antaa sakko aina ja jokaiselle pysäköidylle pyörälle...Ja sitten ravataan toimistolla mitätöimässä sakkoja pysäköinti kuitilla. Kuullostaa vähän järjettömältä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaan tälläin !
-mopoon laitetaan se MUISTIlappu, vaikka tankinkorkin läpänväliin tai muuhun sopivaan paikkaan
-sillähän ei kukaan varsinaisesti tee mitään,joten todennäkösesti saa olla siinä
-varsinaisella pysäköintilipukkeella voit sitten todistaa asian, jos se muistilappu onkin hävinnyt
-huomioi myös se, että vaikka ruutuun mahtuu helposti 3-4 mopoo, KAIKKIEN on maksettava pysäköinnistä
vantaal ja hesas lappu taskuun, näin neuvoi pysäköinninvalvonta
Tiedustelin lappeenrannan pysäköinninvalvonnasta, mikä käytäntö täällä on, ja sain vastauksen että moottoripyörällä ei tarvitse ostaa lippua, mutta pitää pysäköidä ruutuihin, ei esim jalkakäytävälle. Mielestäni fiksu systeemi täällä.
on maksullisia ruutuja? Moottoripyörähän veisi siinä tapauksessa maksavan (autoilijan) tilan ilmaiseksi, ei kai se niin voi mennä?
Suuressa maailmassa mp:t pysäköidään järkeä käyttäen sellaisiin paikkoihin, etteivät ne ole kenenkään tiellä, eivätkä vie vähiä autojen pysäköintiruutuja. Niin se homma toimii mainiosti.
Mutta mistähän löytyisi riittävän paksua ratakiskoa, että asian saisi taivutettua suomalaisen, ja aivan eritoten vielä suomalaisen pysäköinninvalvojan kaaliin??
Varmistin asian. Saa pysäköidä maksulliseen ruutuun ilmaiseksi pyörän. Jos taas pysäköi ns. järkevästi johonkin sivuun, niin voi saada sakon. Näin vastasivat kun kysyin asiaa.
tätä meininkiä täällä junttilassa, eipä voi muuta sanoa! Kyllä on järki niin kaukana tuosta pysäköintihommasta tässä maassa, ettei siinä ole mitään äärtä eikä määrää.
Jonojen välissä ajaminen moottoripyörällä sekä moottoripyörän pysäköinti, kas siinä kaksi käsitettä jotka eivät suomalaiseen kansanluonteeseen taida soveltua ei niin alkuunkaan. Jonossa on ajettava kuin sopulilauma maailman tappiin saakka, ja pyörällä on vietävä autojen pysäköintipaikat, muuten jollakin menee pasmat aivan sekaisin.
Lähinnä hain takaa sitä, että onko kokemuksia käytänön tilanteista. Eli tuleeko niitä mitätöitäviä sakkoja, vai katsotaanko asiaa yhtään läpi silmien. Ottaen huomioon liisojen provikkapalkan vastaus lienee, että ei katsota..
jos joutuis aina itsensä hinaamaan sakkolappujen kera jonnekkin kunnan,kaupungin pysäköinti toimistoon mitätöimään sen sakkolapun.
Ajatelkaapa olet jossain vieraalla paikkakunnalla käymässä ja sakkolappu mopossa ja virasto aika klo:16.00 ja tulet moposi luo joskus illemmalla ja pitäis jatkaa matkaa vai pitäiskö odottaa seuraavaan aamuun?? ja mistä vitusta sitä tietää missä helvetissä se toimistokin on siinä on reissu pilalla tämän Suomen pyrökratian takia.Ei se helvata sentään voi ainakaan näin olla ei motoristeja voi tollein juoksuttaa onhan noi vakuutuksetkin niin vitun kalliit pakko tossa jokin yksinkertainen ratkaisu on oltava,mutta pitänee tänä kesänä tehdä testi ja jäädä kyttäämään miten käy syö vaikka jäätelö odotellessa.
-aina kaupunkireissun päätteeks käydä selvittämässä/mitätöimässä pysäköinninvalvonnassa virhemaksua
-käsittääkseni on jokakerta tehtävä kirjallinen anomus, ei niitä maksuja nyt niinvain revitä :)
-pieni vaiva, jättää muistilappu pyörään ja näin Tampereen pysäköinninvalvonta ohjeisti asiasta kysyttäessä