ENSIN USKO JA SITTEN USKOVIEN UPOTUSKASTE

Kannattaa antaa elämänsä Je...

ENSIN USKO JA SITTEN USKOVIEN UPOTUSKASTE

Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

Jeesus Kristus on Herra

3

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luterilainen malli on hyvä !

      Pieni lapsi saa kasteessa oman uskon, niin kuin Luther opetti. "Joka uskoo ja kastetaan...." tarkoittaa juuri kasteen ja uskon yhteen kuuluvuutta. Näinhän suuret kirkot ovat aina opettaneet. Lapseen kasteessa vuodatettu usko on Jumalan puhdasta lahjaa, eli näkemys on hyvin armollinen. Kasteesta seuraa jokapäiväinen elämä kristittynä. Erityisti kasvun vuosina vanhemmilla ja kummeilla on yhdessä seurakunnan kanssa velvollisuus pitää huolta siitä, että tätä uskon lahjaa myös pidetään esillä.

      • KrK

        jos vastasyntynyt saa uskon kasteessa, niin miksei samantien häntä liitetä johonkin poliittiseen puolueen minkä aattteen vanhemmat haluaa lapsen perivän!


      • lahjoittaa lapselle
        KrK kirjoitti:

        jos vastasyntynyt saa uskon kasteessa, niin miksei samantien häntä liitetä johonkin poliittiseen puolueen minkä aattteen vanhemmat haluaa lapsen perivän!

        kasteessa uskon ja koko pelastuksen, kaiken sen, mitä ihminen tarvitsee pelastuakseen. Puolueet ovat ihmisten luomuksia, tietenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      201
      4567
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      48
      2157
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      69
      1836
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1423
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1377
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      1019
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      27
      974
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      929
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      838
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      736
    Aihe