Sairastin vakavaa masennusta n. 15 vuotta sitten ja muutama vuosi sen jälkeen sain nykyisen työpaikkani. En kertonut työterveyslääkärille asiasta työhöntulotarkastuksessa. Nyt masennusoireet ovat palanneet ja mietin, miten ja kenelle niistä uskallan kertoa, jotta minua ei irtisanottaisi kertomatta jäämien asioiden perusteella.
masennus
ja työelämä
171504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miksi sinun olisi pitänyt kertoa masennuksestasi silloin, koska olet pysynyt kunnossa kuitenkin jo todella pitkään? On vaikea ennustaa mikä vaiva uusii ja jos silloin koit olosi hyväksi et sinä mitään työnantajaltasi pimittänyt. Harva haluaa julistaa kaikkia asioitaan ja koska kyse ei ole ollut kroonisesta vaivasta, niin sitäkin suuremmalla syyllä oikeus vaikenemiseen vanhoista vaivoista on täysin luvallista.
Jos muutoin koet työterveyshuollon mukavaksi paikaksi aloita puhumaan sieltä. Mitä nopeammin toimit masennuksesi kanssa sen paremmat edellytykset sinulla on myös parantua.
Lähinnä viestini koskee asian juridista puolta, koska olen jättänyt kertomatta näitä asioita. Jos niistä nyt kerron, niin voidaanko työsopimukseni irtisanoa sillä perusteella?
Olen salannut työnantajalta mm. sairaalahoidon masennuksen ajalta...
miks sun olis pakko kertoa? Nyt on nyt ja 15vuotta vanhat jutut on vanhentuneita asioita.
Mietitkö sitä, että et itse oma-aloitteisesti kertonut asiasta vai sitä, että sen suuntaisista asioista oli puhetta, mutta jätit sairautesi kertomatta.
No oli miten oli. Ole täysin huoleti (juridisestikin).
Mene nyt vain lääkäriin ja annat hänen tehdä diagnoosin ja alat sitten parannella itseäsi. Vastailet lekurille sen mukaan, mitä hän haluaa tietää. Työnantajalle toimitat sitten sairaslomatodistuksen, jos saikkua saat. Ei sinun tarvitse avautua työnantajallesi joistain iänkaiken vanhoista asioista.
Zemiä.
Työhönottotarkastuksessa oli rasti-ruutuun kaavake, jossa en maininnut aikaisemmasta masennuksesta (olin kuitenkin ollut sen vuoksi pari kertaa sairaalahoidossa). Itse en ottanut asiaa puheeksi ja kun asun pienellä paikkakunnalla, pelkään että tiedot pääsevät helposti myös työnantajan tietoon. Ainoa yksityinen lääkäriasema täällä on sellainen, jossa myös työterveyslääkärini on töissä osa-aikaisesti. Kunnallisella puolella ei tietääkseni ole enää mielenterveystoimistoa...
Edellinen työterveyslääkärini halusi kaikki tietoni aikaisemmin sairastetusta sairaudesta (ei masennus) ja tilasin hänelle kaikki tiedot sairaalasta koskien ko. sairautta. Hän epäröi silloin työkykyäni, vaikka olin jo parantunut ko. sairaudesta.
Nyt haen tukea masennukseen netissä toimivan palvelun kautta, koska voin olla siellä anonyyminä.
Joo, olen itsekin nähnyt tuon kysymyksen joissakin työhöntulotarkastuslomakkeissa, mutta kaikissa lomakkeissa sitä ei jostain kumman syystä ole.
Ensinnäkin: sinuna en olisi huolestunut tästä juridisesta puolesta ollenkaan. Tapauksestasi on niin kauan, ettei yhden merkinnän puuttumisella ole mitään vaikutusta. Siksi toisekseen olet pärjännyt työssäsi ihan riittävän pitkän aikaa osoittaaksesi, että olet työkyinen. Jos tilanne nyt muuttuu, niin se vaan muuttuu. Ei voi mitään. Oletko muuten omasta mielestäsi tällä hetkellä työkykyinen?
Annoitko työhöntulotarkastusta tehneelle lääkärille (itselleni sen teki viimeksi terveydenhoitaja tms.) luvan luovuttaa kertomasi tiedot eteenpäin muille lääkäreille. Jos et ole allekirjoittanut sellaista lomaketta, jossa olet antanut luvan, niin kukaan muu kuin tuo työhöntulotarkastuksen tekijä ei lomakettasi näe. Itse en antanut lupaa. Ei minulla siihen ollut mitään erityistä syytä, mutta jostain syystä se vain tuntui silloin oikealta, vaikkei minun papereissani mitään ihmeellisyyksiä ollutkaan.
Onko teillä muuten vain yksi työterveyslääkäri eli se sama joka teki sinulle työhöntulotarkastuksen? Jos on joku muukin, niin mene häntä tapaamaan ja anna hänen tehdä diagnoosi. Ja jos on vain tuo yksi, niin mene vaan reippaasti häntä tapaamaan.
Ymmärrän hyvin huolesi, mutta toivon, että me saamme sinut vakuutettua täällä sillä, että voit ihan rauhassa keskittyä itsesi hoitamiseen.
Zemiä ja paranemista :)
En ole mielestäni työkykyinen tällä hetkellä, mutta koskaan en ole pyytänyt sairaslomaa. Jäin töistä vuorotteluvapaalle ja kohta olisi aika palata takaisin töihin. Ennen vapaalle jäämistäni työterveyslääkäri totesi minulla työuupumuksen ja piti hyvänä ajatustani vapaalle jäämisestä. Olisin varmaan saanut sairaslomaakin, mutta kaikki vapaa-järjestelyt oli jo hoidettu siinä vaiheessa.
Aikoinaan työhontulotarkastuksen tehnyt lääkäri ei ole enää työterveyslääkärini. Silloin annoin luvan sairauttani koskevien tietojen luovutukseen, koska ko. sairaus on harvinainen ja en osannut itse selittää kaikkia siihen kuuluvia asioita. Luvan annoin AINOASTAAN ko. sairauteen liittyvien tietojen luovutukseen.
Meillä on ainoastaan yksi työterveyslääkäri ja hän on kyllä ihan ok. tyyppi. Jos/kun kerron hänelle nykyisistä tuntemuksistani, niin luulen hänen kysyvän, että onko samanlaista masennusta ollut aiemmin. Uskallanko vastata siihen totuuden mukaisesti?
Toisaalta toivon, ettei minun koskaan tarvisi palata tähän työpaikkaani, mutta toimeentulo on kuitenkin jostakin saatava...
Voit ihan huoletta vastata lääkärisi kysymyksiin. Luulen, ettei hänelle edes tule mieleenkään se, mitä olet joskus menneisyydessä työhöntulotarkastuksessa vastannut.
Anna lääkärisi päättää millaista hoitoa tarvitset ja tarvitsetko sairaslomaa vai riittääkö aluksi esim. pelkkä lääkitys, terapia tms.
Suosittelisin, että menet lääkärille viimeistään siinä vaiheessa, kun vuorotteluvapaasi on päättymässä tai heti sen päättymisen jälkeen.
Sinun kannattaa kuitenkin selvittää, voiko vuorotteluvapaalta jäädä suoraan sairaslomalle vai onko parempi käydä vaikkapa edes muutama päivä töissä ennen sairaslomaa. En tunne vuorotteluvapaan säännöksiä, joten tähän en voi ottaa kantaa, mutta mahdollisen sairaslomasi ajakohdalla saattaa olla taloudellista merkitystä.
Tietysti jos pidät itseäsi niin työkyvyttömänä, että tarvitset sairasloman heti kättelyssä, niin sitten luonnollisesti jäät sairaslomalle ja selvität muut asiat aikanaan. Mutta lääkärillesi voit vastata rehellisesti.
Ystävällisin ajatuksin VM
masennus esiintyy työpaikallasi ? eli miten se tulee nyt arjessa ilmi ? pystytkö työn hoitamaan ? viekö se enemmän voimia ? entä muu elämä ? . Aiheuttaako masennus kireyttä ? ahdistusta ???
ihan mielenkiinnosta kysyn , seuraan vierestä erästä työtoveriani.. mietin mikä on.
...tietää sinun sairaskertomustasi. Työnantajalle ei periaatteessa kuulu, edes se miksi nyt jäisit sairaslomalle.
Työhöntulotarkastuksen tarkoitus on selvittää, että työntekijä on sopiva tuleviin työtehtäviin. Heillä ei ole mitään oikeutta kertoa eteenpäin heille kerrotuista asioista. Työterveyshuollon tarkoitus on huolehtia sinun terveydestäsi, että jaksaisit tehdä töitä.
Kehottaisin sinua kertomaan ihan rehellisesti miten asiat on, ja kerro myös niistä vanhoista asioista. Sano vaan, että et ajatellut niin kaukaisilla asioilla olevan mitään merkitystä, jos nyt joku sattuisi kysymään miksi et ole kertonut. En usko, että kysyy.
Olet oikeutettu saamaan apua ja sinun kannattaa hakea sitä heti, ettei olosi pitkity.
Pikaista toipumista sinulle ! =)
Nyt vasta huomasin tuon mitä kerrot paikkakunnastasi.
Lääkärin ja vastaavien henkilöiden vaitiolovelvollisuus on sellaista luokkaa, että ei pitäisi olla riskiä asioiden vuotamisesta ulkopuolelle. Jos niin kävisi, olis vaarassa koko paikkakunnan terveydenhuolto. Sellainen rikkomus on niin iso asia, se olisi pian iltapäivälehtien lööpeissä.
Meillä sairaslomatodistukset toimitetaan esimiehelle ja on melko helppoa saada selville sairasloman syy, vaikka todistuksessa olisi vaan koodi.
Aikaisemman masennukseni aikana olin edellisessä työpaikassani ja siellä ainakin kaikki tieto vuoti eteenpäin.
Nykyisessä työpaikassa muukin ns. salainen tieto on kerrottu eteenpäin, vaikka kaikenlaisien työviihtyvyyskyselyiden on kerrottu olevan salaisia ja niihin on voinut vastata anonyymisti (intranetissä). Olen ollut itse paikalla kuuntelemassa näitä ns. anonyymejä palautteita esim. asiakkailta ja meitä kiellettiin kertomasta asiasta.
Eli aika vaikea on luottaa vaitiolovelvollisuuteen.
Mutta olet oikeassa siinä, että helppohan noiden koodien sisältö on selvittää. Jos joku levittää ko. tietoa eteenpäin, se on tietysti vakava rikkomus. Eri asia sitten on, kuinka sairaslomalla oleva jaksaa itseään puolustaa.
Mutta: suosittelen nyt tiedon leviämisen uhallakin sinua menemään lääkäriin. Se on ensimmäinen ja tärkein vaihe juuri nyt. Jos sitten jotain sotkuja tai tietovuotoja tulee työpaikallasi, niin kirjoita tänne. Saat täältä varmaan tukea ja erittäin hyviä ja käytännöllisiäkin neuvoja.
Ystävällisin ajatuksin VM
Tärkeintä on kuitenkin että pääset toipumaan. Muiden mielipide ei ole läheskään niin tärkeä kuin sinun terveytesi.
Toivotan sinulle edes pienesti voimia ja jos haluat, voit kirjoitella sähköpostiinikin. Voimme jakaa tuntoja.
terveisin, Tursia
Tiedän varmuudella ettei sun tarvi menneistä masennuksista kertoa mitään.
Edes tk-lääkärini ei ole saanut tietoja mun sairaudesta, masennuksesta. Ne on niin varjeltuja tietoja, juuri sen työnsaannin takia, koska se leimaa ihmistä vielä nykyäänkin. Neuvon sua olemaan tästä aivan huoleti, ja alkaa hoitamaan itseäsi, jotta ei masennuksesi pääsisi kovin pahaksi.
Vuorottelu vapaa säännöistä en tiedä, mutta sen tiedän, jos ihminen sairastuu, saa hän mennä lääkäriin ja jos lääkäri kirjoittaa lomaa, voi lomaa pitää ja niin täytyykin tehdä, muutenhan olisit silloin tavallaan eri mieltä lääkärisi kanssa, jos lomaasi et pidä.
Sairastumistaan ei kukaan voi ennakoida.
Mielestäni näissä asioissa pitäisi olla jokin raja jonka ylityttyä asiasta ei tarvitse kertoa. Eihän kukaan joudu tilittämään kaikkia muitakaan sairastettuja sairauksia.
Mielestäni masennuksestakaan ei pitäisi tarvita kertoa 2 vuoden päästä enää kun on parantunut eikä ole käyttänyt lääkitystä.
Minulle hoitava lääkärikin sanoi aikoinaan ettei siitä tarvitse kertoa. Olen ollut terve 5 vuotta jo.
Ikivanha posti, mutta mitä sitä suotta kertomaan jos osaa asian salata :)