Kauanko kestää ajaa Trollstigsveien Åndalsnesistä Valldaliin keskiverto maisemanihasteluineen?
trollstigsveien/kesto
7
1176
Vastaukset
- Mai-17
Se on 55 km sieltä Åndalsnesistä tien 63 lautalle, jolla sitten mennään/tullaan Geirangeristä.
Valldalista voisittekin kääntyä ajamaan Tafjordiin katsomaan kapeaan solaan rakennettua patoa, pudotuskorkeus lähes 100m.
Tafjordin tiellä on pitkä, viivasuora tunneli, missä on tultu tehtyä nopeusennätys Norjan rajojen sisäpuolella, jotain 120 km/h vain.
Tafjordissa on meteorologinen asema, mistä kantautuu välillä jänniä tietoja; talviaikaan Tafjordissa on mittattu korkeita lämpötiloja, jopa 20*C.
Høyeste lufttemperatur :
---------------------------
Måned Temperatur
(°C) Sted Dato
Januar 17.9 Tafjord (Møre og Romsdal) 28.1.1989
Februar 18.9 Sunndalsøra (Møre og Romsdal) 23.2.1990
Mars 19.8 Bergen - Fredriksberg (Hordaland) 25.3.1945
April 27.0 Sarpsborg (Østfold) 29.4.2000
Mai 31.3 Flekkefjord (Vest-Agder) 30.5.1908
Juni 35.6 Nesbyen (Buskerud) 20.6.1970
Juli 35.0 Flekkefjord (Vest-Agder)
Flekkefjord (Vest-Agder)
Oslo (Oslo)
Trondheim (Sør-Trøndelag) 13.7.1897
14.7.1897
21.7.1901
22.7.1901
August 35.0 Staur (Hedmark)
Drammen - Marienlyst (Buskerud) 6.8.1975
3.8.1982
September 28.5 Austad (Aust-Agder)
Meråker (Nord-Trøndelag)
Drammen - Marienlyst (Buskerud) 2.9.1906
1.9.1957
3.9.1991
Oktober 25.6 Molde (Møre og Romsdal) 11.10.2005
November 21.8 Tafjord (Møre og Romsdal) 6.11.2003
Desember 18.3 Sunndalsøra (Møre og Romsdal) 1.12.1998
(met.no)- autalomalle k
Siis kyselenkö kokonaan väärästä paikasta tietoja. Haluaisin tietää ns. peikkotiestä/serpentiinitiestä. Missä se siis sitten oikeastaan sijaitsee?? Ja haluaisin tietää sen ajamisen kestoa keskiverto turistipysähdyksillä ja maisemanihailuilla. Olin ajatellut ettei siihen mene puolta päivää kauempää, mutta joku sanoi, että kestää aamukahdeksasta iltakahdeksaan, joten siksi kyselen.
- ei ehdi!!!
autalomalle k kirjoitti:
Siis kyselenkö kokonaan väärästä paikasta tietoja. Haluaisin tietää ns. peikkotiestä/serpentiinitiestä. Missä se siis sitten oikeastaan sijaitsee?? Ja haluaisin tietää sen ajamisen kestoa keskiverto turistipysähdyksillä ja maisemanihailuilla. Olin ajatellut ettei siihen mene puolta päivää kauempää, mutta joku sanoi, että kestää aamukahdeksasta iltakahdeksaan, joten siksi kyselen.
tuskin kaveri käynytkään, joka niin väittää. Kurvit ja nousu niin jyrkiä, että aikaa menee etenkin kun usein edessä jono autoja, jotka kulkee 30 - 40 km tunnisssa. Tarkoitus kai huipulla käydä katsomassa maisemiakin ja pistäytyä kahvilassa. Menee reitin piten päin tahansa, hidasta on. Matkalla tulee nousuja, laskuja. Peikkotien kautta ajaa moni, jotka jatkavat matkaa siitä Geirangeriin. Ne ovatkin eräitä Norjan vaikuttavimpia teitä.
- varsinaista
ei ehdi!!! kirjoitti:
tuskin kaveri käynytkään, joka niin väittää. Kurvit ja nousu niin jyrkiä, että aikaa menee etenkin kun usein edessä jono autoja, jotka kulkee 30 - 40 km tunnisssa. Tarkoitus kai huipulla käydä katsomassa maisemiakin ja pistäytyä kahvilassa. Menee reitin piten päin tahansa, hidasta on. Matkalla tulee nousuja, laskuja. Peikkotien kautta ajaa moni, jotka jatkavat matkaa siitä Geirangeriin. Ne ovatkin eräitä Norjan vaikuttavimpia teitä.
ns "peikkopolun" nousutietä sinne kahviotasanteelle, siitä jos jatkaa Geirangerin suuntaan , niin tulee yksi lyhyt lautta-matkakin välillä ja sielläpäin saa menemään helposti viikonkin jos nousee Dalssnipan päälle pientä maksua vastaan kylläkin ym, jatkaa Hellesydiin lautalla jne.
Hyvää matkaa ja varaa aikaa reilusti näkemistä piisaa mitä etelämmäksi menet niin aina vaan paranee maisemat;)
- enemmänkin
riippuu siitä kauanko kuvailet ym itse ajaminen ei kestä puoltakaan tuntia ja se peikkopolku on yliarvostettu, esim Dalheimin vanha tie on aivan eri luokkaa ns serpentiinitienä 18% mäkineen.
Tuossa on tietoa aika lailla missä päin kannattaa kierrellä.
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html
hauskaa matkaa!- edelliseen
Stalheim tai suunnilleen sinnepäin oli se vanha tie , siitäkin löytyy paremmin tietoa tuosta edellisestä linkistä.
- been_there
Tuolla välillä ei ole oikeastaan muuta isompaa ihmeteltävää kuin Trollstigenin serpentiininousu ympäristöineen. Riippuu enemmänkin, miten paljon siinä kohtaa saa menemään aikaa. Sitä voi pysähtyä ihmettelemään alhaalta ja ylhäältä. Muuten tuo väli on norjalaiseksi aika jouheaa tietä ajella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1693319Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732141Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii482048- 411951
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 45864