opintorahan palautus

Nyt on hieman pullat ja viinerit sekaisin... Mitä tapahtuu, jos palautankin pelkästään opintorahan Kelalle takaisin ja pidän asumislisän itselläni? Onko tämä mahdollista? Pyydän paremmin tietäviä vastamaana, kiitos.
3600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei kuluta tukikuukausia. Eli jos palautat opintorahan niin saat asumislisän, koska opiskelijana olet oikeutettu asumislisään (ei-opiskelijat taas oikeutettuja asumistukeen).

Äänestä

Jos palauttaa vain opintorahan, tukikuukausi palaa uudelleen käyttöön, mutta tulorajoihin vaikuttaviksi tukikuukausiksi lasketaan myös ne kuukaudet, jolloin on nostanut vain asumislisää. Jos palauttaa vain opintorahan, onkin muutoskaavakkeeseen merkittävä syyksi tukikuukauden palautus.

Äänestä

On mahdollista. Silloin saat tukikuukauden käyttöösi, mutta tuloraja ei nouse ja opintojen tulee edetä saman verran kuin jos et palauttaisi mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aika tietämätön kirjoitti:

Nyt on hieman pullat ja viinerit sekaisin... Mitä tapahtuu, jos palautankin pelkästään opintorahan Kelalle takaisin ja pidän asumislisän itselläni? Onko tämä mahdollista? Pyydän paremmin tietäviä vastamaana, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu