Kuka jatkaa?

Retku

Sitten kun Purple on lopullisesti kuollut ja kuopattu??? Vastaavaa ei ole eikä tule!

10

1963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • higwaystar

      Eilisen konsertin perusteella voisin kuvitella että jatko ei olisi ainakaan Gillanin äänestä kiinni.Vielä laulaa luikauttaa ainakin toiset 35 vuotta.

      • hansen

        uutta keikkaa odottaen...=)


    • smooth dancer

      Hesassa. Deep Purplea ei korvaa kukaan eikä mikään koskaan :)

      • Retku

        taaskaan.Perkele.


    • tohdin epäillä

      Minulle yhtye on ollut kuollut jo vuodesta 1993.

      • cabsalom

        Siellähän se painaa edelleen. Ja lujalla meiningillä.


      • ei lähelläkään
        cabsalom kirjoitti:

        Siellähän se painaa edelleen. Ja lujalla meiningillä.

        alkuaikojen raivoa, uudelleen lämmittelyä vuoden -84 jälkeisellä kaudella.
        Blackmoren aikoina rainbow clooni,
        morsen aikana lähinnä SMB:tä.


    • Ei ehkä kukaan, koska kohta tai varmaan ehkä kymmenen vuoden säteellä katoaa v ehkä myös Maiden (saa nähä kuinka kauan Bruce jaksaa hyppiä ja heilua lavalla), AC/DC (ellei jo ole matkalla kohti loppuaan), Priest (valitettavasti, vaikka Rob Halford sanoikin muistelmissaa, että "haluan karjua Painkilleriä vielä jumalauta kahdeksankymppisenä", tosin hyvä, että intoa, elämänhalua ja asennetta riittää), Zeppelin meni jo aikapäiviä sitten (Plant tosin on sen jälkeen porskuttanut, mutta aina sen hetkisen äänensä ehdoilla ja Pagekin on jotain yrittänyt) ja saa nähä kuinka kauan Whitesnake vielä on pystyssä ja kuinka kauan Coverdalen ääni enää kestää sitä samaa rataa kuin vuosikausia sitten (mies kyllä pystyy vielä jotenkin laulamaan, alarekisteri vielä ihan hyvä, pehmeä ja tummasävyinen, mutta ylärekisteri, joka alunalkaenkin oli hänellä se heikompi kohta, on jo lähes kadonnut), Mick Jagger on parhaat päivänsä ohittanut, Ozzylla on parkinsonin tauti. Paul Rodgers sentään yhä laulaa hyvin ja Glenn Hugheskin vielä ainakin 50-vuotiiana ja vähän yli 60-vuotiaana ikäisekseen todella hienosti (pääsi jopa korkeisiin säveliin), mutta hekään eivät ole ikuisia. Ei tänne kai jää ketään ellei sitten tule joitain uusia kykyjä. Ja jos hieman laajennetaan musiikkigenrejä, niin esim. Boy Georgeltakin ääni on madaltunut ja aika on syönyt sitä aika paljon ja monilta suomalaisiltakin tunnetuilta vanhemmilta laulajilta ääni on alkanut mennä tai ainakin on muuttunut enemmän tai vähemmän, mutta niin se aika vaikuttaa ja niin kuin laulussa sanotaan, niin monesti "väliaikaista kaikki on vaan", vaikka kuinka haluaisi pistää vastaan. Mutta yhä voi kuunnella erilaisilta tallenteilta ja Youtubesta entisten aikojen laulajien ääntä ja se mahdollisuus ainakin vielä meillä on. Joten nautitaan siitä. Ja jos entiset starat haluaa yhä heilua, niin sallitaan se heille niin kauan kuin he siitä nauttivat ja siihen edes jotenikin pystyvät, ei vanheneminen aina tarkoita kuolemista ja neljän seinän sisälle kokonaan hautautumista.

    • Kyllä vanheneminen vie kohti kuolemaa meillä jokaisella, mutta tarkoitan, ettei vanheneminen aina ole kuolema sen suhteen, ettei mitään asioita voisi tehdä, että pitäsi aina vaan pelkästään istua kotona ja tuijottaa teeveetä.

    • Eivätkä monetkaan vanhemmat artistit tee musiikkia enää rahan takia eikä tarvitse ajatella, että pitäisi saada läpimurto jossain. Ei heidän tarvitse, kun raha ja omaisuus on tienattu jo vuosikausia sitten ja se läpimurtokin on jo tapahtunut. Nyt he voivat keskittyä kokonaan siihen mikä on heille elämässä tärkeää ja mikä innostaa ja jos yksi on musiikki, niin siitä sitten vaan. Robert Plant muistaakseni, ellen väärin muista, sanoi jossain haastattelussa jotain tän tapaista, ettei hän enää(nyt 2000-luvulla)tee musiikkia sen takia, että pääsisi sen avulla listoille tai jotain eikä hän yritä kilpailla nuorempien artistien kanssa, hän tekee musiikkia sen takia, koska hänellä edelleen on into tehdä sitä. Vanhemmilla artisteilla on sitäpaitsi paineet monesti kadonneet musiikin tekemisestä sen suhteen, ettei heidän tarvitse ajatella menestyvänsä sen avulla. Nyt he voivat keskittyä sellaisen musiikin tekemiseen, jota aidosti haluavat tehdä tai sitten vain esittää vanhoja kappaleitaan. Nuoremmilla artisteilla saattaa olla enemmän tai vähemmän paineita sen suhteen menestyykö vai ei ja siksi heidän monesti on tulkittava tai jos itse tekee niin tehtävä ja tulkittava sellaista musiikkia, joka menestyy edes kohtalaisesti tai jos alunperin eivät ole menestyneet tietyllä tyylillä ja tietynlaisilla kappaleilla, niin muutettava imagoa ja kappaleiden tyyliä enemmän tai vähemmän. Tämä on hieman surullista, mutta näin se monesti näyttää menevän. Joutuihan David Coverdalekin muuttamaan jonkinverran imagoaan 1980-luvun puolivälin jälkeen, kun entisellä imagolla ja bluesrocktyylisillä kappaleilla ei ollut tullut isompaa menestystä Usassa (esim. Euroopassa Whitesnake ja ylipäätään David Coverdale oli jo aika iso nimi ennen Usassa tapahtuvaa lopullista läpimurtoa) ja lisäksi hänellä oli vielä velkojakin ja sitten uudella imagolla tapahtui se odotettu iso läpimurto, jonka jälkeen hänen ei ole tarvinnut huolehtia veloista ja eläminen on muutenkin turvattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6278
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3637
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      180
      2304
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2159
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1654
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1345
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1100
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe