Ratsastajat myrskyssä.

Basker

Helsingin Kulttuuritalolle siis saapuu bändi nimeltä Ratsastajat myrskyssä. Tätä voi kutsua tynkä-Doorsiksi, koska oikeaa the Doorsia ei voida koota kasaan niin kauan kuin Jim Morrisonia ei voida koota kasaan. Atomeja on paha lähteä kasailemaan. Lisäksi kokoonpanosta puuttuu rumpali John Densmore.

the Doorsin keulakuva oli eittämättä Jim Morrison. Jos olette kuunnelleet levyä 'Other voices', ymmärrätte, että the Doors ilman Jimboa on limbo. Bändin musiikillinen ydin kuitenkin koostui Ray Manzarekin uskomattomista, pyörteisistä kosketinsoitinosuuksista sekä Robbie Kriegerin moni-ilmeisestä kitaroinnista, joka taipui rockin kautta aina flamencoon ja jazziin.

Pelkästään tämän kovan ytimen takia kannattaa lähteä kuuntelemaan Ratsastajia myrskyssä. En pidä siitä, että mukaan on otettu basisti. Manzarekhan hoiti aikoinaan bassot koskettimilla - ihan vasemmalla kädellä, niin sanotusti. the Doors taitaakin olla niitä harvoja kuuluisia rockbändejä, joissa ei ole ollut basistia. Ehkä jopa ainoa.

En pidä siitäkään, että bändillä on uusi laulaja. Jimiä ei voi korvata. Joskus kuitenkin pitää tyytyä syömään tähteitä. Tämän enempää the Doorsia me emme tule koskaan Suomessa näkemään.

9

1318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AROSUSI-09

      Heijasteleeko ROTS muuten keikoillaan screenille kuvia isosta J-stä?

      • B76

        Oi, toivottavasti


      • AROSUSI-09
        B76 kirjoitti:

        Oi, toivottavasti

        Taidat olla jo vähän täpinöissäs :D


      • B76
        AROSUSI-09 kirjoitti:

        Taidat olla jo vähän täpinöissäs :D

        No ihan :D


    • Olio.
      • Robby rulaa

        Hyvä haastattelu!


    • Mr. Mojo Raisin

      The Doorsin 40v. juhlavuoden kunniaksi Jim Morrison palaa vihdoin "elävien kirjoihin". Comeback tapahtuu juuri Helsingissä 27.6.2007 kun Jimbo saapuu lentokoneella Afrikasta. Tosin Jimbohan on jo yli 60v. ja parta pidempi kuin joulupukilla joten tunnistaminen voi olla vaikeaa. Keikka räjähtää käyntiin kappaleella Changeling! Mahtavaa!!!

      • Densmore minkä teki, meni ja rekisteröi nimen 'the Doors' itselleen rahanhimossaan, ja samalla rikkoi kolmen elossa olevan bändiläisen välit, ehkä lopullisesti. Herrat Densmore, Manzarek ja Krieger tuskin enää esiintyvät yhdessä. Vähän niin kuin Twist Twist Erkinharju teki källit Nikille, ja rikkoi Peer Güntin jäsenten välit. Mitä Jimboon tulee, niin voi jäädä yllätyssolisti tulematta. Useampi vuosikymmen kalmistossa kun vaikeuttaa Jimbon liikkuvuutta huomattavasti.


      • John Densmore
        Basker kirjoitti:

        Densmore minkä teki, meni ja rekisteröi nimen 'the Doors' itselleen rahanhimossaan, ja samalla rikkoi kolmen elossa olevan bändiläisen välit, ehkä lopullisesti. Herrat Densmore, Manzarek ja Krieger tuskin enää esiintyvät yhdessä. Vähän niin kuin Twist Twist Erkinharju teki källit Nikille, ja rikkoi Peer Güntin jäsenten välit. Mitä Jimboon tulee, niin voi jäädä yllätyssolisti tulematta. Useampi vuosikymmen kalmistossa kun vaikeuttaa Jimbon liikkuvuutta huomattavasti.

        En usko että Johnilla oli rahanhimo mielessä estäessään The Doors nimen käytön. Doorsin jäsenillähän oli aikoinaan kaikki tasan sopimus ja myöskin ns. veto-oikeus jos joku juttu ei miellyttänyt. Uskon että John ajatteli kunnioittaa originaali line-uppia ja nimenomaan estää rahastuksen ns. tynkä-doorsilla. Tuoreessa haastattelussahan Robby toteaa että kun lakijutut on ohi he voivat palata taas soittokimppaan.
        PS. Jimin arkussahan oli vain 68kg hiekkaa joten voihan tuo vaikka palatakin Afrikan lomaltaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe