Mitä vanhemmat ostavat? Meillä kaksi päättää koulunsa nyt keväällä ja aattelin antaa raha-lahjan. Osiko 150 euroo sopiva kumpaisellekin. Ensin meinasin jonkun kaulakorun ja ruusuja, mut eiks raha kuitenki on hyvä.
Meillä on juhlat kotona sellaset pienet vaan, oman perheen parissa.
Meillä on juhlat kotona sellaset pienet vaan, oman perheen parissa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitäpä ajattelit antaa yo-lahjaksi ? -auton?
Mietipä sitä, että suurin osa peruskoulun päättävistä EI SAA MITÄÄN! Jos haluaa muistaa
tuon ikäistä, jo pelkkä kakkukahvien tarjoaminen perhepiirissä on muistamista. Jos lahjan haluaa antaa, niin omalta perheeltäkin 50 € on jo tuon ikäiselle paljon.
Ja nimenomaan, varsineinen lahja on pysyvä muisto, eli koru tms. mieluummin kuin rahaa.
ps. jotenkin tuli pieni tunne että kirjoittaja on itse yläasteikäinen... sorry vaan!
"Mietipä sitä, että suurin osa peruskoulun päättävistä EI SAA MITÄÄN!" ja mieköhän tuo sitten vaikuttaa ap:n perheeseen ,ei se ole heidän syy ettei muut saa mitään ja mitä se sua liikuttaa vaikka antais 200e? jos on rahaa niin miksi sitä ei saisi omille lapsilleen lahjaksi antaa??
"Mitäpä ajattelit antaa yo-lahjaksi ? -auton?" mistäs tiedät että jos ne lapset meneekin amikseen?? ja tuon 150 euroakin saisi hyvin laitettua joko amiksen tai lukion kirjoihin, ne kun ei ole mitään halpoja.
taitaa sua vaan ärsyttää kun ei itelläs ole niin paljon rahaa että voisi tuommoisia lahjoja antaa, kateellinen oot!
Kyllähän varakkaimmat saattavat ostaa mopon tai polkupyörän. Mutta sinä olet kyllä yläasteikäinen, joka haluaisi aikuisten vastauksia, että voisit näyttää äidillesi. Sitten olisit isoja rahoja vailla , että pääsisit kavereitten kanssa ryyppäämään ja riehumaan. En sinun kaltaisellesi järjenjuoksultaan vielä lapsen tasolla olevalle macholle antaisi rahaa ollenkaan. Jos todistus ka on esim. päälle kasin, niin sitten voisi ostaa jotain pientä elektroniikkaa tms. Mutta ei kutosen oppilaille muuta kun käsky etsiä töitä. Mansikanpoimintaan pääsee.
siitä, miten koulu on mennyt. Hyvästä työstä "palkanlisää". Jos on oikeasti panostanut, kyllä se pitää huomioida. Vanhemmat tietävät onko tehty töitä.
Meillä saa euron kasista ja ysistä kaksi. Kympistä olisi luvassa vitonen, mutta niitä ei taida tulla.
Ymmärrän että kovasta työstä palkitaan, mutta liiallisuuksiin ei pidä mennä ja voihan "palkinto" olla muutakin kuin rahaa.
Kun pääsin ysiltä, en saanut lahjaa enkä osannut sitä odottaakaan. Itse asiassa vasta nyt tässä keskustelusta kuulin tavasta antaa ysiluokkalaiselle lahja. Tosin ei se pakollisen oppivelvollisuuden päättyminen oli mikään turhin mahdollinen syy juhlia.
No, itse kun pääsin ysiltä, niin sen kunniaksi ryypättiin kaveiporukalla. Vähän tulee mieleen, että jos antaa rahalahjan, niin meneeköhän se alkoholiin. En tietenkään sano, että itsestäänselvästi se viinoihin menisi.
kasvattaa lapsestasi vastuuntuntoisen aikuisen, jolla on asiat kohdallaan, älä paisuttele peruskoulunloppumista. Pieni saavutus ja pieni lahja, kasvata lahjoja kun saavutuksetkin kasvaa.
Ota huomioon, että suurimmalla osalla peruskoulun päättäneistä, kotona ei noteerata asiaa mitenkän.
tonnin läppärin, kun kerran 2-vuotiaatkin ajelee jo mönkkäreillä. Onko maalaisjärki tyystin kadonnut luonnonvara?
Raha-lahjan sanaan ei tuu väliviivaa. Se on vaan yhdyssana: rahalahja.