yli 1vuotiaalle?Mä en saa itestäni irti alkaa tehä niitä kotiruokia.Ensinnäkin oon SURKEE kokki ja toiseks pelottaa,osaanko tehä pienelle tarpeex monipuolista(kasviksia,juureksia,lihaa,kalaa,kanaa...).
Onko siis ihan ok syöttää pilttejä pidempäänkin?
Toinen juttu,tältä palstalta sain vinkin ostaa typylle väriliidut (1 ),nyt laitto sit suuhun ja purastua pienen palan!Onkohan nää kyvät kovinkin myrkyllisiä???Tosin eilen laitto ulkona uusun keppiä ja kai sitä kaikkee menee väkisinkin suuhun,vaikka kuinka vahtis.Ei kai pidä olla liian hygieeninenkään vai?
KIITOSTA!
Onko siis ihan ok syöttää pilttejä pidempäänkin?
Toinen juttu,tältä palstalta sain vinkin ostaa typylle väriliidut (1 ),nyt laitto sit suuhun ja purastua pienen palan!Onkohan nää kyvät kovinkin myrkyllisiä???Tosin eilen laitto ulkona uusun keppiä ja kai sitä kaikkee menee väkisinkin suuhun,vaikka kuinka vahtis.Ei kai pidä olla liian hygieeninenkään vai?
KIITOSTA!
Vastaukset 15
Vanhimmat
mistä löysit kynät????Yrittäny ettii mut en ole onnistunu löytään.Asutaan Lahden likellä.Ei o myrkyllisiä.Niitähän "mainostetaan" myrkyttöminä joten ei huolta.
Vapaavalinnasta.En silloin edes tiennyt,että kyse väriliiduista,luulin,että puuvärikyniä.
Niitä kai löytyy myös kirjakaupoista ja olisko Anttilassakin?
Toivottavasti löydät,taaperoo kovasti ne kiinnostaa :)
kaunis kiitos!Anttilas ei ollu.Yhes kirjakaupas käyny,ei ollu sielläkään.Täytyy käydä uuvestaan kysymäs.Typy tykkää piirrellä ni ois omat värit.
mielellään.Meillä myös ihan tavalliset pitkät puuvärikynät,niilläkin "osaa" töhertää,täytyy vaan vahtia,ettei työnnä suuhun kyniä.Ja vaikka kuinka vahtii,niin kyllä ne siellä suukussa ehtii aina käydä,mutta kuten totesin aiemmin,ei kai sitä koko aikaa pysty kaikkee vahtimaan,väkisin menee suuhun vaiks mitä!
Kannattaa katsoa mitä kynäpaketissa lukee. Ostin tiimarista kynät, mistä jälkeenpäin selvisi, että ovat myrkyllisiä :( Ovat yli 3v lapsille tarkoitettuja.
Syötin esikoiselle pilttiruokia silloin tällöin jopa yli 2-vuotiaaksi, en aina jaksanut tehdä itse ja saipahan ainakin monipuolista ravintoa. 1-3 vuotiaiden ruuat ihan ok yli 1-vuotiaalle, samoin vaihtelunvuoksi valmiseinenkset esim. maksalaatikko, makaronilaatikko, kiusaukset yms.
Nyt mulla lapsia jo kolme ja nuorinkin lähes parivuotias, niin teen ruuat itse. Hedelmäsoseet hyviä välipaloja ja esim. kaupunkireissuille näppäriä ottaa mukaan.
Väriliiduista kannattaa tarkistaa, että ovat myrkyttömiä. Meiltä lähti väriliidut jemmaan ja paksut puuvärit tulivat tilalle, kun kuopuksen intohimona syödä kaikki kynät silloin kun ei piirrä seiniin :).
Tarkkailet vain hieman mitä maistelee, vastustuskyky kasvaa kun ei ole ylihygieeninen.
Syötän 1.5v:lle pilttiä ja tunnen eläväni jonkunlaisen sosiaalisen paineen alla tästä syystä. En ymmärrä miksi se on niin paheksuttavaa. En myöskään oikein tiedä mikä olisi niin monipuolista ruokaa lapselle jota itse voisin tehdä pieninä annoksina. Ideoita otetaan vastaan, kananmuna-allergia otettava huomioon. Eli makaroonilaatikot ja lihapullat on heti pois luettelosta.
Kotiruokakaan ei ole mikään vastaus, sillä itse emme mieheni kanssa syö enää illalla tai jos syömme on ruoka melko mausteista tai muuten hankalaa lapselle syötrettäväksi esim tortillat tms.
Eineksiä en halua ostaa koska niissä on käytetty pilttiä huonompia raaka-aineita ja ovat niin suolaisia, eli pois suljetaan myös maksalaatikot, nakit sun muut.
Lapsi ei myöskään osaa syödä voileipää niin että siinä olisi täytteitä päällä. Ei kelpaa edes voi.
Onko kenelläkään viisaammalla ideoita kuinka päästä pois tästä "paheellisesta" pilttiruokailusta? Reseptejä?
Syötän yhä pilttiruokia 1,5v lapselle... Ja ympäristön paine on kova, kaikki kyselee, koska alan syöttää lapselle "oikeaa" ruokaa. Miksiköhän näin? Uskon että ainakin meidän tapauksessa tip piltti on paljon terveellisempää, mies kun ei suostu syömään oikein mitään kasviksia ja lapsella on allergioita jotka sulkevat pois ruuat joista mies tykkäisi!
Eli meillä lapsi syö kerran päivässä liharuokana purkkisoseen, toinen ruoka on jotain ns. "oikeaa" ruokaa, kuten muusattua perunaa tai keitettyä riisiä ja lihaa. Meillä ei voida käyttää maitotuotteita, tuoreita hedelmiä, maissia ym. joten välipalana on usein jotain valmista marjasosetta, mille ei ole allerginen.
Jäin ihmettelemään kysymystäsi... Mitä itse syöt, yli 1v lapsihan voi syödä samaa ruokaa kuin muutkin. Joten jos teet itsellesi ruokaa niin samasta kattilasta vaan lapsenkin lautaselle. Ja perunoita voi keittää isomman määrän kerralla (ja kaikkea muutakin ruokaa) ja sit lämmittää sitä mukaa kun syödään, niin ei tarvitse olla koko ajan kokkaamassa.
Itselläni ei ole mitään Pilttjä tms vastaan, mutta ihmettelen vaan. Ovat aika kalliita ja suurelta osalta vettä(kurkkaapa joskus tuoteselostetta. Itsekin olen niitä kyllä aikoinani lapsilleni syöttänyt ja hyvin ovat kasvaneet.
Meillä syötetään pääasiassa 1v3kk lapselle purkkiruokia. Välipalana välillä annan jugurttia, hedelmiä tai marjoja. Purkkiruokien lisukkeena välillä leipää, voita ja juustoa tai raejuustoa tai tomaattia ja kurkkua.
Me itse syömme aika paljon ulkona ja teemme kotona useimmiten mausteista ruokaa, jota ei vielä pienelle voi antaa. Ruokaa ei tehdä läheskään joka päivä. Mies syö töissä ja itse olen tottunut syömään yhden lämpimän aterian päivässä. En ole saanut vielä energiaa lapsen ruokien tekoon erikseen. Välillä olen jonkin kiusauksen väsännyt ja pakastimesta annoksina lämmittänyt.
En ole suoraan kuullut ainakaan yhtään kielteistä kommenttia purkkiruokien syöttämisestä vaikka yleinen mielipidehän taitaa ollaa niitä vastaan. Onhan niissä kuitenkin ravintoarvot kohdallaan. En itse ota siitä stressiä, kukin ruokkii ja kasvattaa lapset tavallaan. Pääasia että syövät ja kasvavat.
lämpimän aterian päivässä, voit antaa sillä toisella aterialla pilttiruokaa lapsellesi, jos ei ole sattunut jäämään mitään tähteitä edelliseltä aterialta. Perheen yhteisellä aterialla syötte sitten kaikki samaa ruokaa. Yksivuotiaalle voi jo syöttää aivan tavallista ruokaa, toisin kuin pikkuvauvalle, jolle täytyy tehdä omat soseet.
Lapset panevat kaiken suuhunsa, mutta lasten väriliidut eivät ole myrkyllisiä, joskaan eivät myöskään syötäviksi tarkoitettuja. Minusta yksivuotias ei tee väriliiduilla vielä mitään, anna hänen leikkiä vaikka kattiloilla ja kauhoilla tai muilla oikeilla (vaarattomilla) tavaroilla.
Miksi ei tekisi muka väriliiduilla mitään?? Meidän neiti oli jo "reilusti" alta vuoden ikäisenä kiinnostunut "piirtämisestä" ja yksivuotiaana piirsi jo tosi hyvin. Puolitoistavuotiaana osasi piirtää naaman ja sille silmät ja suun. Nyt 1v 10kk piirtää pääjalkaisia millä on myös hiukset! Kyllä se lapsi niillä väriliiduilla jo yksivuotiaana jotain tekee jos äiti vaan jaksaa tai viitsii opastaa!!!
Voit syöttää lapselle kaikkea mitä itsekin syöt, tosin ei liian suolaista/mausteista ruokaa. Esim keitot, makaronilaatikko, kiusaukset ym ovat monipuolisia ruokia. Lisäksi voit keittää vaikka porkkanaa, kukkakaalia ym. Pehmeää ja helppo syödä.
Poika 1v 5kk ja syö sekä purkkiruokaa että itse tehtyä ruokaa. Syö myös hedelmäsosetta joka päivä ja sen lisäksi oikeita hedelmiä kuten omenaa, päärynää, viinirypäleitä kuorittuna, luumua jne (sitrushedelmiä en vielä anna).
1- vuotiaaksi hän sai pääasiassa purkkiruokaa paitsi jos mummo tuli kylään tai olimme mummolassa. Mieheni teki viikonloppuisin pojalle sopivaa ruokaa. Muuten elettiin purkilla ja vieläkin hän saa purkkiruokaa noin 50% aterioista. Helppoa ruokaa tehdä itse on mm kana-, kala- ja vihanneskeitot. Perunamuussi linjalle emme ole lähteneet - teemme sitä ehkä kerran kahdessa viikossa. Viikonloppuisin mies tekee kiinalaista ja poika syö sitä innolla. Suolaa emme käytä ruoan laitossa lainkaan (soijaa emme lisää kiinalaiseen). Ei tartte ottaa stressiä purkkiruoasta - suomalaiset purkkiruoat on terveellisiä. Maksalaatikosta - sitäkin löytyy alle 1 % suolaisena.
Meilläkin 1v 3kk syö purkkiruokia lähes 50%sesti. En vaan keksi oikein ruokia joita lapsi söisi ja inhoan kokkailua yli kainen. Itse olen kasvissyöjä ja syön todella vahvasti maustettuja ruokia. Ja valitettavasti myös paljon eineksiä...
Olen myös kantanut tästä ajoittain tosi huonoa omaatuntoa, mutta minkäs teet. Nyt olen pikkuhiljaa yrittänyt aloitella ruuanlaiton, mutta tuleepa siitä vieläkin lipsuttua.