kaipaisin tietoja seuraavanlaiseen asiaan. meillä on mielessä toisen koiran hankinta, nykyinen koiramme on hyvin omistuksenhaluinen omistajistaan. eikä hyväksy oikein muita koiria, etenkään saman sukupuolen edustajia. eli mikä olisi paras tapa ruveta totuttamaan koiria toisiinsa?
koiran totuttaminen
toiseen
4457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten se ilmenee että se koiranne ei hyväksy muita koiria?
Usein nimittäin tapaan ihmisiä jotka hokevat kun koira on niin omistuksenhaluinen ja suojelee ja todellisuudessa niin ei edes ole. Ihmiset vain haluavat joskus uskoa niin koska on mukava ajatella niin.
Koiran tehtävähän se ei edes ole.
Et edes kertonut koiranne rotua tai sukupuolta joten tähän vastaaminen on todella vaikeaa. On ihan eri onko kyseessä narttu vai uros ja oletteko ottamassa narttua tai urosta, oletteko ottamassa aikuista koiraa vai pentua.
jep eli nykyinen koira on dogo argentino. suojelunhalu/omistaminen ilmenee niin että jos on toisia koiria lähellä, niin neiti kiertää meitä ympäri eikä laske toisia koiria lähelle lainkaan =) kuonot kun on vastakkain, niin siitä seuraa räjähdys ja koira menis päälle heti jos ei olis hihnassa. ja kyseessä on narttu ja uroskoiraa ollaan ottamassa.
mitkään parhaat lähtökohdat sitten toisen koiran hankinnalle.
Ensinnäkin suosittelen sitten ottamaan toisen sukupuolen edustajan ja leikkauttamaan vaikka jomman kumman...Ottakaa myös huomioon, että siinä on rotukohtaisia eroja, että kuinka hyvin koirat sietävät toista koiraa samassa perheessä. Jos otatte nyt pennun sosiaalisesta rodusta niin hyvin todennäköisesti nykyinen koiranne pomottaa sitä tasaisin väliajoin, mutta sekin on parempi kuin jos ottaisitte jonkun kovapäisen palveluskoirarodun edustajan toiseksi koiraksi, jolloin tappelut koirien välillä olisivat todennäköisempiä...riippuen tietysti nykyisen koiranne rodusta...
Mutta me teimme niin, että otimme vanhemman koiramme mukaan jo pennunhakureissulle ja annoimme niiden tutustua jo siellä...Se ei tosin aina varmastikaan onnistu.
Mutta antakaa pennun ensin tutkia paikat ja rauhoittua ennen kuin tutustutatte sitä vanhempaan koiraanne ja tuossa tapauksessa teidän täytyy muistaa vanhemman koiranne oikeudet ennen pentua. Sitä pitää huomioida yhtä paljon jollei enemmänkin kuin pentua, antaa ruoka aina ensin yms...riitojen välttämiseksi.
Suht tuntematon rotu minulle.
No jokatapauksessa. Uroksethan yleisesti ottaen tulevat narttuja paremmin toimeen samassa kodissa. Ottavat ehkä yhteen mutta se on siinä se. Nartut jäävät ennemmin kyräilemään ja räyhäävät välillä todella pienestä.
Jos teille tulee pentu niin se on ihan eri kuin aikuinen koira. Pennulla on aikuselle koiralle pennun oikeudet ja luultavaa on että ajan kanssa vanhempi koiranne ottaa tuon pennun lauman jäseneksi, varmasti todella nopeastikin. Tietenkin laumajärjestys ym selvitetään mutta se on normaalia.
Itse en veisi pentua toisen koiran reviirille ihan tuosta vain. Tarkoitan reviirillä autoa ja kotia. Tutustuttaisin (tai tututustinkin omat koirat) pihalla jonkun avustuksella ja sitten yhdessä sisään, vanhempi koira ensin. Sitten annoin olla. Olihan siinä ties mitä hässäkkää mutta en puuttunut.
Jos pentu jostain ahdistuu selkeästi niin sitten toki pitää tilannekohtaisesti katsoa mitä tehdään mutta hyvin harva aikuinen koira käy pennulle isottelemaan.
Muuten sitten vain kaikki tieto siitä miten se vanhempi koira saadaan tuntemaan olonsa turvalliseksi ja edelleen olemaan se ykkönen. Eli lenkille paljon yksin, ruokailu ennen pentua, halit ennen pentua jne.