Millä maaleilla yleensä maalataan matkustaja ja rahtilaivojen ulkokansia. lähinnä kiinnostaisi Hempelin ja Internationalin maalit? Onko kenellekään tuttu Hempelin Hempalin Deckpaint 53240? kokemuksia telattavuudesta/kestävyydestä? mitä primeriä käytätte yleensä kansia maalatessanne?
Kansimaalit
pk2
41891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
international primer red primer gray primer white interlack white tai sitten pari kerrosta vihreetä täkille, telalla menee helposti internationaalit tällä purkilla
Ajelen "huviajelut" Saimaalla entisellä tukkihinaajalla,joka on nyt "eläkkeellä".
Kansimaalina olen käyttänyt Peltikattomaali KIRJOA.Siis maalia joka on kehitetty kestämään sään vaihteluita.Ensin kannen harjaus "pikku-rälläkällä" teräskuppiharjalla,lankojen paksuus pitää olla 0.50mm.Kaikki mikä on irtonaista hiotaan irti.Se osa maalia joka ei lähde irti ylipyyhkäisten on kiinni ja saa jäädä siihen.Harjaus tekee kuitenkin pinnan karheaksi kuten pitääkin olla uudelle maalille.Pölyt ja muu mahdollinen epäpuhtaus poistetaan "Peltipesulla",ammonjakkipohjainen pesuaine jota värikaupat myyvät.Lopuksi vesipesu harjaten,kuivaus ja sitten vaan maali telalla pintaan. Turhat pohjamaalaukset pois,kaiken maailman välimaalit jne.ovat ohjestettu myynninedistämistarkoituksessa "kaupunki insinnööri veneilijöiden"harmiksi.
Kyselit täkkien maalauksista. Oma kokemukseni kertoo, että Interin ja Hempelin maaleilla saa täkit väriin, mutta parempaa tulosta haettaessa kannattaa katsella Jotunin maaleja. Tulin juuri laivalta, joka on uusi ja maalattu Hempelin maaleilla, surullisen näköistä. Nyt jo siellä oli maalaripoppoo aukomassa maalauksia. Primer/pohjamaali/mönjä kuuluu ehdottomasti laittaa alle. Riippuen käyttämästäsi maalista, kalvon paksuus tulee sovittaa sen mukaan. Hempelin hempaprime esimerkiksi ei sisällä mitään ruosteenestopigmenttejä, sen ruosteenestokyky perustuu pelkästään kalvon paksuuteen! Tästä johtuukin, ettei tela ole suositeltava levitykseen. Pienet alat pensselillä ja suuremmat ruiskulla, jos vain mahdollista. Välimaali esimerkiksi Hempelillä on hempadur, joka on epoxi maali. Se pelkästään ei sovi paljaalle metallipinnalle, koska ei imeydy metallin huokoisiin.
Eli,
laita 2 telalla/1 kunnollinen primer pohjalle.
2 välimaalia, jotta kalvon paksuutta saadaan kasvatettua = korroosionestokyky paranee.
2 pintaväriä, koska 1 telattu ei missään nimessä lukitse pintaa. Primerit on vesihuokoisia maaleja, ja jos pintaväri ei ole sulkenut pintaa kunnolla, vesi imeytyy primeriin, ja sitten ruoste on valloillaan.
Pohjatöinä joko neulakone, joka "hakkaa" pinnan mustaksi ja pehmeäksi. Sitten teräskuppiharjalla viimeistely. Avatun alueen reunat tulee tasoittaa, jottei lopulliseen maalaustulokseen tule pykäliä, reunoista lähtee ruostumaan. Muista poistaa kaikki neulakoneen irtihakkaamat maalit.
Tämä kaikki siis jos haluaa todella hyvän tuloksen. Välimaalit voi jättää pois, ja joka kohdassahan voi aina oikaista, mutta se näkyy sitten ajan kanssa, kun ruoste puskee läpi.
Silloin kun vielä oli työelämässä ja porukka
laivoilla alkoi vähentyä aivan silmissä havait-
simme hyväksi seuraavan:Täkki täysin puhtaaksi ruostekoneella ja neulakoneella.Tämän jälkeen maalaus sinkkisilikaatilla ehdottomasti saman päivän aikana.Ei missään tapauksessa saanut olla kosteutta mukana kuvassa.Ja maalaus kestää,jos ei
nyt isältä pojalle,niin ainakin isän eläkepäiviin
asti.Aika kallis kertainvestoitina,mutta ajanmit-
taan edullisin.