Niskaturvotus

Meillä oli np-ultra ,silloin rv12 4 ja niskaturvotus oli 2mm !Aiemmilla lapsilla samoilla viikoilla ollut paljon pienempi. Onko ketään jolla olisi ollut samalla viikoillaa suurinpiirtein sama lukema lähetetty tutkimuksiin?
81123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

P.S. Mä tunnen yhden miehen, joka on varsinainen "sikaniska". Sillä on siis kamalan punainen ja turvonnut niska.

Äänestä
  • Aika outoo stoorii ja läppää heität tosta "sikaniskasta". Mutta pakko myöntää, mua alko naurattaan se. "Sikaniska, sikaniska..."

    AP:n kandee heittää kyssäriä asiasta varmaa lääkärille tai vastaavalle hemmolle. Eiks jeba??

    Äänestä

Eikös tuo ole ihan normaali mitta? Joku >2,5 EHKÄ antaisi aiheen lisätutkimuksiin...

Äänestä

turvotuksia laiteta ollenkaan, ellei ole jotain muuta riskitekijää!

2 mm ei mun mielestä anna mitään aihetta huoleen! (Ihan tosi harvoin on pienissä turvotuksissa < 4 mm mitään, toisaalta joskus voi olla vialla paljonkin ilman mitään oireita!)

Ota ihan rauhassa!!! Tuo on kaikkien riskirajojen alapuolella vielä reilusti :)
Sanoiko se lääkäri muuta?
Voithan mennä rakenneultraan vielä, viikoilla
18-22.

Onnellista odotusta :)

Äänestä
  • on ihan normaalia noilla viikoilla! Sitä on sillon aina ja se kertoo että kehittyy normaalisti.

    On todettu että jos turvotusta on yli 3mm niin sillon kromosomipoikkeavuus on todennäköisempää kuin jos se niskaturvotus olisi alle 3mm

    Äänestä

kotiin ja tällä tulokkaalla oli niska turvotusta 1,5mm.huolestuin siitä,koska esikoisellani oli vain 0,4mm.kätilö sanoi että joskus voi olla jopa yli 2mm,eikä sillon edes laiteta lisätutkimuksiin.niskan kuuluu olla hiukan turvonnut,mutta kun menee yli sen riskirajan,passitetaan lisätutkimuksiin! joten ei hätää,kaikki aivan varmasti kunnossa=) ei ainakaan tossa turvotuksessa ole mitään häikkää!!

Äänestä

rv 12 3 ja turvotusta oli 2,5mm. Sanoivat että raja on 3mm. Ja koska verikoetuloskin oli normaali niin ei jatkotutkimuksia

Äänestä

Heippa!

Minulla viikkoja 12 ja tuo mitta oli 2,3 yhdestä kulmasta, toisesta VAIN 0,9! >Silti menemme jatkotutkimuksiin..tänään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Normaaliko? kirjoitti:

Meillä oli np-ultra ,silloin rv12 4 ja niskaturvotus oli 2mm !Aiemmilla lapsilla samoilla viikoilla ollut paljon pienempi. Onko ketään jolla olisi ollut samalla viikoillaa suurinpiirtein sama lukema lähetetty tutkimuksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu