rusehtavaa ja kökkömäistä vuotoa

elikkäs viime menkkani olivat noin 2viikkoa sitten.syön yasmin-pillereitä jo toista vuotta. unohdin ottaa liuskan toisen pillerin ja otin sen siis myöhässä(n14h).harrastaessani seksiä poikaystäväni kanssa seuraavana aamuna minulta tuli hieman kökkäreistä ruskeaa vuotoa.ihmettelen, että mistä tämä johtuu?selailin tätä palstaa ja huomasin yhden ihan samanlaisen tapauksen, jossa joku oli sitten vastannut, että jos unohtaa ottaa pillerin liuskan alkuajalla, on mahdollista että tälläistä vuotoa esiintyy.?ja sitten teille ketkä kärsitte hiivatulehduksista!Jos hiiva uusii teillä usein, käyttekö aina ensin lääkärillä että se toteaa sen, vai menettekö itse vain apteekkiin ostamaan uuden kuurin?Siis tarkoitan, että osaatteko itse diagnisoida hiivanne?kiitos paljon kaikille vastanneille:)
1241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

sitten ottaa hiivalääkkeitä lopulta ilmankin lääkärin diagnoosia.

Jos kärsit jatkuvasta hiivasta, niin kannattaa selvittää sen syy, eikä hoitaa aina uusivaa tulehdusta lääkkeillä. Se lopulta on vahingollista. Ei ole normaalia kärsiä toistuvasti hiivasta. Usein toistuvan kutinan takana on e-pillerit tai kuukautissuojat, tai molemmat. Kuukautissuojat kannattaa vaihtaa joko kestositeisiin tai kuukautiskuppiin. Ne ovat terveydelle parempia. Tältäkin sivulta löytyy jo useampi keskustelu, miten hiivaa voi välttää. Jos ne keinot eivät auta, niin sitten kannattaa lopettaa hormonaalinen ehkäisy tai ainakin ensin vaihtaa merkkiä. Tai usein se on jo ensimmäinen suositeltava keino.

Jatkuvasta hiivasta kärsivat ja hiivalääkeiden kanssa pelaavat naiset saattavat muuten saada kutinoita ihan vain limakalvojen jatkuvasta rasituksen alla olemisesta ja huonosta kunnosta, mitä e-pillerit myös suoraan aiheuttavat. Siksi kaikki kutina ei ole hiivaa, ja lääkkeitä aletaan käyttää usein myös turhaan, mikä vain pahentaa vaivaa. Joten siis kannattaa koittaa vaikuttaa alkuperäiseen syyhyn, miksi hiiva tulee, eikä vain ns. hoitaa oiretta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppiä? kirjoitti:

elikkäs viime menkkani olivat noin 2viikkoa sitten.syön yasmin-pillereitä jo toista vuotta. unohdin ottaa liuskan toisen pillerin ja otin sen siis myöhässä(n14h).harrastaessani seksiä poikaystäväni kanssa seuraavana aamuna minulta tuli hieman kökkäreistä ruskeaa vuotoa.ihmettelen, että mistä tämä johtuu?selailin tätä palstaa ja huomasin yhden ihan samanlaisen tapauksen, jossa joku oli sitten vastannut, että jos unohtaa ottaa pillerin liuskan alkuajalla, on mahdollista että tälläistä vuotoa esiintyy.?ja sitten teille ketkä kärsitte hiivatulehduksista!Jos hiiva uusii teillä usein, käyttekö aina ensin lääkärillä että se toteaa sen, vai menettekö itse vain apteekkiin ostamaan uuden kuurin?Siis tarkoitan, että osaatteko itse diagnisoida hiivanne?kiitos paljon kaikille vastanneille:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu