20 sentin kolikko vm. 2000

Kuulin, että 20 -sentin kolikko vuodelta 2000 olisi n. 80 euron arvoinen.

Pitääkö tämä paikkaansa? Onko kolikon maalla väliä vai ovatko kaikki arvokkaampia? Minulla on ranskalaisia ja belgialaisia kolikoita.
3320351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Ei varmasti ole vuoden 2000 20 senttisen arvo 80 euroa. Lähempänä on 8 euroa. Toisaalta itselleni sopisi vallan mainiosti tuo 80€, niin tulisi äkkirikkaus.

Ilman muuta maalla on väliä tässä, kun kaikilla mailla on omat lyöntimääränsä kolikoille. Arvo riippuu pitkälti siitä miten yleinen kolikko on. Vuosiluku ja kunto ovat tärkeitä kriteerejä.

Edelleen kannattaa kääntyä vaikkapa tämän sivuston puoleen eurokolikkoasioissa (painosmäärät eri maiden ja vuosien kolikoille):
http://www.kolikot.com/

Äänestä
  • Lisätään nyt vielä tähän, että SUOMALAISIA 20 senttisiä on lyöty vuoden 2000 vuosiluvulla yhteensä 500.000 kpl, joten se on ainakin toistaiseksi lyöntimäärältään harvinaisin SUOMALAINEN 20 senttisten vuosikerta.

    Arvo todennäköisesti nousee tulevaisuudessa, mutta ihan lähiaikoina tuo tuskin aivan pilviin asti kohoaa.

    Äänestä

  • jdjgrgj kirjoitti:

    Lisätään nyt vielä tähän, että SUOMALAISIA 20 senttisiä on lyöty vuoden 2000 vuosiluvulla yhteensä 500.000 kpl, joten se on ainakin toistaiseksi lyöntimäärältään harvinaisin SUOMALAINEN 20 senttisten vuosikerta.

    Arvo todennäköisesti nousee tulevaisuudessa, mutta ihan lähiaikoina tuo tuskin aivan pilviin asti kohoaa.

    jos joku NYT haluaa, myyn 60egee. Jos ei kukaan haluu, niin sitten pihtaan että arvo nousee

    Äänestä

  • l.. kirjoitti:

    jos joku NYT haluaa, myyn 60egee. Jos ei kukaan haluu, niin sitten pihtaan että arvo nousee

    Kyllä minäkin myyn vaikka kaikki nuo tuosta hyllyn reunalta tuhannella eurolla kappaleelta, mutta kovin moni tuskin ostaa sillä hinnalla. Oikea tämän hetken myyntiarvo liikkuu tosiaankin kierrosta poimitulla suomalaisella 20 c vm. 2000 tuossa maksimissaan kympin hujakoilla.

    Luulatavasti saat jemmata tuota kolikkoasi vielä tovin, ellet löydä 'sopivaa' ostajaa. 60 euroa on vähintäänkin älytön pyyntö.

    Äänestä

  • Myynnissä suomalainen 20 sentin kolikko vuodelta 2000.
    Ken haluaa ostaa..?..
    Korkein tarjoaja voittaa :)

    T, Jenni

    Äänestä

Vain Suomalainen 20c vuodelta 2000 on arvokas.
Annan sinulle muutamien arvokkaiden rahojen tietoja.

Suomalainen 20c vuodelta 2000
Suomalainen 1€ vuodelta 2003
Suomalainen kuparimarkka vuodelta 1949

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi.

    En tosiaan ymmärrä noiden rahojen arvon päälle yhtään mitään. Kuulin vain tuollaisen jutun 20-senttisestä.

    Täytyypä käydä läpi taas kolikkokukkaroa ja katsoa löytyisikö mitään arvokasta. ;)

    Äänestä

meikältä löyty tommonen 1999vuoden 20snt kolikko jossa semmone akka ja RF merkintä.alko kiinnostaa ku en oo ennen nähny moista

Äänestä
  • Se on ihan vaa Ranskan kolikko, mullakin on aikas montaki sellasta :))

    Äänestä

  • Hyvä Niko Peaa, kolikkosi on todellinen löytö. Vaikka siinä lukee 20 cents, niin kauppa pitää sitä 5 sentin arvoisena.

    Äänestä

Kyseessä ihan normaali Ranskan 20 sentin kolikko jonka painosmääräkin on suuri (reilut 450 mijoonaa kpl).

Äänestä

mulla olisi vuoden 2000 suomen 20snt kolikko, joka on ''virheellinen'' . mikäs sen arvo olisi? (:

Äänestä

mikä sellanen 20 sentin kolikko on jossa likee M.A.C ?? ois ihan kiva tietää

Äänestä
  • oho kirjotus virhe piti lukee : mikä sellanen 20 sentin kolikko on jossa lukee M.A.C ...

    Äänestä

Entäs 5 markan seteli,halkaistu.Silloin kauan sitten kun raha pantiin puoliksi,mulla on isäni tallentama iso 500 mk ja sitten vastaava pieni,kai korvaava sille isolle.

Äänestä

Onko kellään tietoa, mitä voisi olla vuoden 1963 20 pennisen arvo? Silloinhan rahauudistuksen myötä arvot hieman muuttuivat..

Äänestä
  • Noin 0 euroa, jos ei ole pakasta suoraan vedetty.

    Äänestä

Minullakin on eestiläinen 20 senttinen 2000 vuodelta, mutta se sitten taitaa olla arvoton? :>
Ja valitettavasti en tiedä ylläoleviin kysymyksiin vastauksia.

Äänestä

kolikko on sen arvonen mitä siiin lukee,,,

Äänestä
  • ööö...
    miten arvokas se 20c on? (2000-luku)
    ihan suomalainen raha...
    haittaako jos se vuosiluku on vinossa?
    toivottavasti ei.
    apua!
    mikä on arvo?
    Kiitos vastaajaille tai vastaajalle...

    Äänestä

myyn kymmenen kappaletta markkoja.

Äänestä

joni koivuniemi rules!!!!!!!!!

Äänestä

this is SUCK

Äänestä

THIS IS SUCK

Äänestä

mulla löytyy 2 kpl 2000 vuoden 20 senttistä ja ihan suomalaisia.

Äänestä

Omistan 20centin kolikon vuodelta 2001 (suomalainen) jossa takapuolella ympärillä kiertää ns. tähdenlento. arvokas ja erittäin harvinainen todellakin.

Äänestä

pikku-myy on kallis...et saa mistään halavalla

Äänestä
  • Jos joku on innokas myymään suomalaisen 2000-luvun 20 snt niin olen innokas ostamaan tämän rahan. Eli minulle voi laittaa viestiä osoitteeseen [email protected]

    Äänestä

ostakaa diablon kuulia ne hajoo piippuun!!!

Äänestä

Mulla on suomalainen 20c vuodelta 1999,ja Norja puuttu! Minkä arvonen kolikko voisi olla?

Äänestä
  • Mullakin on niitä. Mutta en itsekään tiedä niiden arvoa.

    Äänestä

  • Keräilijä kirjoitti:

    Mullakin on niitä. Mutta en itsekään tiedä niiden arvoa.

    Mä tiedän! Se arvo löytyy siitä kolikon kyljestä. Kyseistä kolikkoa on lyöty 42 350 000 kpl, joten niitä riittää.

    Äänestä

mulla on 20 sentin kolikko joka on vuodelta 2000 ja siinä on mies ja siinä lukee AENTA en tiedä mitä se tarkoittaa mutta arvelen että tästä saisi edes 2€

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rommicola kirjoitti:

Kuulin, että 20 -sentin kolikko vuodelta 2000 olisi n. 80 euron arvoinen.

Pitääkö tämä paikkaansa? Onko kolikon maalla väliä vai ovatko kaikki arvokkaampia? Minulla on ranskalaisia ja belgialaisia kolikoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu