Apua! tämä on jo todella outoa.

Aloitin pillerit kun vuoto alkoi, nyt on enää viisi pilleriä jäljellä ja menkat ovat kestäneet jo 2 viikkoa!!? Vaikka niidenhän pitäisi alkaa vasta kun kuuri loppuu??

Mistä on kyse? Miten pitäisi toimia?
6663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuollainen on hyvin normaalia pillereitä aloittaessa. Jos vielä kolmannen liuskan aikana esiintyy vastaavaa, niin sitten lääkärille ja merkki vaihtoon.

Äänestä

ja kolme pilleriä jäljellä. Pientä vuotoa on ollu jo kaksi viikkoa. Ihan omituista.

Äänestä
  • jatkuuko menkat vielä kun pillerit loppuu? ja milloin niiden syöminen pitää taas aloitaa jos menkat ovat vieläkin menossa?

    Äänestä

  • nainen88_ kirjoitti:

    jatkuuko menkat vielä kun pillerit loppuu? ja milloin niiden syöminen pitää taas aloitaa jos menkat ovat vieläkin menossa?

    ...ei ole vuodosta kiinni. Eli kun olet syönyt koko laatan, niin pidät joka tapauksessa viikon tauon, ja aloitat sitten uuden laatan.

    Äänestä

Itsellä on ainakin ollut niin, että aina kun on ollut taukoa pillereissä ja aloittaa niiden käytön kuukautisten ensimmäisestä päivästä, on vuoto jatkunut hyvin pitkään. Aivan normaalia. Eli nyt syöt sen liuskan loppuun ja uudet kuukautiset alkavat sitten. Uskon että viikon tauon jälkeen tilanne tasaantuu ja rytmi on sitten normaali. Eli syöt pillerit ihan ohjeen mukaan välittämättä siitä miten vuoto tulee.
Monien taukojen kokemuksella (lasten teot, yms) opin sen, että aloitin pillerit vasta viisi tai kuusi päivää kuukautisten alkamisesta, paitsi silloin pitää tietysti huolehtia ehkäisystä kondomin kanssa ensimmäisen kuukauden ajan. Vasta siinä vaiheessa jos vuotoa on vielä usean kuukauden jälkeenkin, kannattaa ottaa yhteys lääkäriin. Itselläkin alkuaikoina jouduttiin vaihtamaan monesti merkkiä ennenkuin se sopiva löytyi kohdalle jossa oli minulle "oikeat" määrät hormoneja.

Äänestä

Kiitos neuvoista! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen88_ kirjoitti:

Aloitin pillerit kun vuoto alkoi, nyt on enää viisi pilleriä jäljellä ja menkat ovat kestäneet jo 2 viikkoa!!? Vaikka niidenhän pitäisi alkaa vasta kun kuuri loppuu??

Mistä on kyse? Miten pitäisi toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu