Olen hankkimassa kyseistä autoa.. Haluaisinkin tietää hieman mielipiteitä ja kokemuksia honda accordeista. Autolla on ajettu 180tkm ja yleiskunto on hyvä. Onko tuon ikäluokan hondat jo galvanoituja tai muuten jo hyviä pelleiltä?
Honda Accord EXi 2.0 -92
Zimba
1319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Poikani osti tuolaisen tosin tehokkaalla "sähköohjatulla" kaasariversiolla olevan -92:n. Se, mitä minulla on lainassa ollut (huollossa), pitää sanoa että erinomaiset ajo-ominaisuudet, tuossa mallissa onkin jo hyvä "loistava" alusta joka taitaa olla Accordissa edelleenkin käytössä, ainakin tästä seraavassa versiossa, ja Galvanointikin on tuossa mallissa jo kunnollinen, eikä tässäkään 200 tkm yksilössä ruostevammoja.
Ikävimmät havainnot ovat olleet tulpanhatut "kondensiovesipesäkkeet" virranjakajan kannen ruuvit jotka saattavat olla hapettuneet todella tiukkaan "poikkeamisvaara" jos saa ehjänä irti niin kuparitahnaa kierteisii tai käy siihen vaikka piitahnakin jota usein on jäänyt kuitenkin tietsikan romulaatikkoon jemmaan sekä kaasutinversiossa "alipaineletkuhelvetti" tosin Hondan käyttämät alipaineletkut ovat hyvälaatuisia ja näyttivät tässäkin olevan kunnossa.
Seuraava hankinta omalla kohdallani... Accord, uskomaton japsi jo tuolloin -92 valmistuneet mukavia ja tässäkin versiossa tehoja riittävästi saatika sitten tuo ruisku joka muutenkin on parempi valinta, Jaapanin Mese, osta pois, jos hinta on kohdallaan.