Turun kadonneista

Katselin eilen poliisi tv:tä ja mieleeni yllättäen tuli ajatus Turun kadonneista. Liikkuuko Turussa sarjamurhaaja? Meillä ei sarjamurhaajan mahdollisuutta juuri huomioida, vaikka suurissa mijoonakaupungeissa aina joku sarjamurhaajakin tunnistetaan lähes vuosittain.
Tuntuu kuin Turussa joku vihaisi nuoria miehiä, ehkä menestyviä nuoria miehia, ainakin itseään parempia nuoria miehiä joidenkin ominaisuuden suhteen. Miksi muuten tapauksia olisi väkilukuun verrattuna reippaasti keskivertoa enemmän?
92766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

on Aurajoki.

Äänestä
  • Normaalia paljon enemmän tuntuu siellä Turussa katoavan, eikä Aurajokea voi syyttää, muuta kuin siitä että sinnekkin voi kadonnut kadota vaikka muiden toimesta.

    Äänestä

Ja ketähän menestyviä miehiä Turussa on kadonnut. Hippejä ja opiskelijoitan nuo tuntuvat olevan.

Äänestä
  • Jos kyseessä on rikos, niin tekijä saattaa kokea uhrit itseään parempina. Ei siihen aina paljoa paremmuutta tarvita.

    Äänestä

Tietääkseni eilen ei tullut poliisi-tv:tä vaan Kadonneet. Ihan eri juttu. Tää on parempi ja juontaja on symppis.

Äänestä
  • Tosiaan ohjelman nimi oli kadonneet,joka tuli poliisi TV.n paikalla, myös kaksi edellistä poliisi tv:tä on jäänyt pois. Poliisi Tv:ssä mainitaan kaikkien kadonneiden ja heidän tuntomerkkiensä lisäksi myös ajankohtaiset rikokset ja konnat tuntomerkkeineen sekä tavoitellaan silminnäkijöitä. Mielestäni kadonneet ohjelmaan olisi mahtunut enemmän kuin yksi aiemmin kadonneista. Poliisi tv:tä taas ei korvaa mikään muu ohjelma. Itse katselen ja kuuntelen enemmän ohjelmien sisältöjä kuin juontajia.

    Äänestä

Olen miettinyt samaa asiaa. Aurajoesta löydetään aivan liian paljon nuoria miehiä. Eräs sukulaispoikani "heräsi" 2000-luvun vaihteessa eräänä syysiltana Aurajoesta ja sai hilattua itsensä nippa nappa ylös, koska kohdalla sattui juuri olemaan madallettu osuus joen pengertä. Muuten ehkä olisi jäänyt sille tielle. Oli tulossa viihteeltä. Tapahtumasta, miten jokeen oli joutunut, ei hänellä ollut muistikuvaa. Reppu tavaroineen katosi tilanteessa. Kun hän kertoi tapauksesta poliisille, poliisin asenne asiaan oli yhtä lepsua kuin televisio-ohjelmassa Turun katoamisiin. Aiemmin samana syksynä oli Turussa kadonnut yksi opiskelijapoika, jonka kännykästä oli soitettu katoamisen jälkeen johonkin Afrikan valtioon muutamia puheluita. Että silleen.

Äänestä
  • Ja poika löydettiinkin sitten Aurajoesta myöhemmin. Joku sanoi, että puuttui elimiä. En tiedä, pitääkö paikkansa. Ravintolassa kai pantu tyrmäystippoja pojan lasiin, ja sitten talutettu pois ja surmattu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajatuksia ohjelmasta kirjoitti:

Katselin eilen poliisi tv:tä ja mieleeni yllättäen tuli ajatus Turun kadonneista. Liikkuuko Turussa sarjamurhaaja? Meillä ei sarjamurhaajan mahdollisuutta juuri huomioida, vaikka suurissa mijoonakaupungeissa aina joku sarjamurhaajakin tunnistetaan lähes vuosittain.
Tuntuu kuin Turussa joku vihaisi nuoria miehiä, ehkä menestyviä nuoria miehia, ainakin itseään parempia nuoria miehiä joidenkin ominaisuuden suhteen. Miksi muuten tapauksia olisi väkilukuun verrattuna reippaasti keskivertoa enemmän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu