Mulla on eksoottisen näkönen maatiaiskissa.. Sitä ei koskaan uskota maatiaiseksi edes mutta haluisin viedä sen ehkä näyttelyyn... Onko edes maatiaiskissanäyttelyitä?
maatiaiskissa näyttely??
onko?
75287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.kotikissa.org/
Siis sulla on KOTIkissa ellet tiedä sen rotua, todennäköisesti kissasi on siis sekarotuinen eikä varsinainen maatiainen. Voit osallistua kaikkiin kissanäyttelyihin, joissa arvostellaan myös kotikissat. Kissan pitää olla sääntöjen mukaan rokotettu. Tutustu kissanäyttelyohjeisiin vaikka netissä. Kotikissaryhmässä ei ole merkitystä miten eksoottisen näköinen kissa on, arvosteluperustelut löydät vaikka googlettamalla kotikissanäyttely - kissanäyttely jne.
Mitä eroa muka on maatiaiskissalla ja kotikissalla? Jos joku haluais minuakin valaista tässä asiassa.
oma "rotu" joka on vapaasti muotoutunut sellaiseksi mitä se nykyään on. Kotikissaksi luokitellaan myöskin ne kissat jotka eivät ole puhtaasti maatiaisia, eivätkä mitään virallista rotua eli esim. sekoitukset. Molemmat voidaan katsoa kuuluvaksi kotikissoihin, mutta sekoitukset eivät voi olla maatiaisia. Selvittikö tämä yhtään noiden termien käyttöä?
Voivat osalistua ihan normaaleihin näyttelyihin. Näyttelyissä on heille oma kategoria missä he kilpailevat muiden maatiaisten kanssa :) lisää tietoa näyttelyistä voit löytää osoitteesta
www.kissaliitto.fi
Ei muuta kun vaan mukaan:
http://www.suvak.net/
seuraava näyttely on 09.09. Paikkaa ei vielä ole päätetty.
onhan niitä!olen etsinyt meidän kissoille niitä googlenkin kautta kyllä niit löytyy esim helsingistä,lappeenrannasta,porvoota ja muualtakin