Kävin Tukholmassa ja samalla poikkesin sikäläisessä Ahvenanmaan turismia edistävässä toimistossa (Ålandskontoret) pyytämässä suomenkielisiä esitteitä Ahvenanmaasta.
Niitä ei kuulema ole eikä tarvita. Eli suomenkielinen matkailija ei ole tervetullut ainakaan Ruotsista Ahvenanmaalle. Palvelu on suunnattu vain ruotsinkielisille.
Ahvenanmaa-toimisto Tukholmassa
6
689
Vastaukset
- Lukenut
Olenhan tässä jo maininnut aikaisemmin Ahvenanmaan matkailuyritykset suosivat ruotsalaisia.Ihmetyttää moniakin, miten yleensä kannattaa syrjiä jotakin kansallisuutta,tai kieltä puhuvia,jos elinkeinokin siitä jo kärsii.
Esitteitä olisi pitänyt pyytää Suomessa, sillä sinne on toimitettu pelkästään (yksikielisesti) suomenkielisiä esitteitä. Täällä jotkut ovat olleet sitä mieltä, että niiden olisi pitänyt olla sekä suomen- että ruotsinkielinen (Suomihan on kaksikielinen maa, vai mitä?), mutta esitteet ovat siis yksikielisesti suomenkieliset. Miksi kysyt suomenkielisiä esitteitä Ruotsista?
- Lukenut
ahvennainen kirjoitti:
Esitteitä olisi pitänyt pyytää Suomessa, sillä sinne on toimitettu pelkästään (yksikielisesti) suomenkielisiä esitteitä. Täällä jotkut ovat olleet sitä mieltä, että niiden olisi pitänyt olla sekä suomen- että ruotsinkielinen (Suomihan on kaksikielinen maa, vai mitä?), mutta esitteet ovat siis yksikielisesti suomenkieliset. Miksi kysyt suomenkielisiä esitteitä Ruotsista?
Miksei esitteitä voi olla suomenkielisiä? Asuuhan ruotsissa paljon suomalaisia.
- älä jätä
Minusta se on aivan normaalia. Virostakin saa Suomi-esitteitä vironkielisinä. Mitäpä virolaiset suomenkielisillä tekisivät.
- vierailija
Ja kohta tulee Lukenut omin kommentein.
- Lukenut
vierailija kirjoitti:
Ja kohta tulee Lukenut omin kommentein.
Ilmeisesti on niin,että Ahvenanmaalle ei haluta suomenkielisiä matkailijoita ruotsistakaan.Suomen kielen Pelko on ottanut hysteeriset mittasuhteet Ahvenanmaalaisilla poliitikoilla nykyään.Eikä taloudellisilla eduilla ole enää merkitystä saaren vainoharhaisilla päättäjillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719