Ajattelinpas sitten kysyä täältä neuvoa/vinkkiä. Oireet ovat
- yöhikoilua (lakanat ja tyyny märkänä) vajaan vuoden ajan
- hiusten harveneminen (päälaki jotenkin 'paistaa') jonkin verran, hiukset ohuemmat
- kuukautiskierron lyhentyminen (aikaisemmin 35 vrk, viimeisen vuoden sisällä lyhentynyt 24 vrk:een)
Pari kuukautta sitten otettu TSH oli 1,35. Muita arvoja ei otettu. Onko tämä siis ikääntymistä vai voisiko olla alkava kilpirauhasen liikatoiminta?
Kuinka nopeasti oireet lisääntyvät?
Pelottaa...
- yöhikoilua (lakanat ja tyyny märkänä) vajaan vuoden ajan
- hiusten harveneminen (päälaki jotenkin 'paistaa') jonkin verran, hiukset ohuemmat
- kuukautiskierron lyhentyminen (aikaisemmin 35 vrk, viimeisen vuoden sisällä lyhentynyt 24 vrk:een)
Pari kuukautta sitten otettu TSH oli 1,35. Muita arvoja ei otettu. Onko tämä siis ikääntymistä vai voisiko olla alkava kilpirauhasen liikatoiminta?
Kuinka nopeasti oireet lisääntyvät?
Pelottaa...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Koska tuo TSH on noin hyvä, niin veikkaisin vaivojen viittaavan vaihdevuosiin. Ihme vaan, että sulla on kuitenkin vielä kuukautiset. Kierto lyhenee ennen niiden loppumista. Itse en muista kärsineeni kuumista aalloista ennen kuin kuukautiset olivat loppuneen.
Varaa aika gynekologille ja lähde purkamaan ongelmaa siitä päästä. Jos et saa sieltä apua, vaadi otettavaksi myös T4V. JOS se on alhainen, vaikka TSH onkin hyvä, SAATTAA Thyroxin-lääkitys olla tarpeen.
Kiitos vinkeistäsi. Unohdin muuten lisätä tuohon alkuperäiseen viestiini, että herään myös usein siihen, että sydän läpättää nopeasti, ja siis yöhikoilu on kovaa, ei tosin ihan joka yö, mutta usein kuitenkin. En käytä alkoholia, tupakoin (10 kpl vrk), liikun paljon, en ole ylipainoinen, äidilläni kuukautiset loppuivat 57-v. eli minulla ei kaiken järjen mukaan pitäisi vielä olla loppumassa.
Siinä tapauksessa vaadi lisää kilpirauhaskokeita. Jos T4V on alle 15 tai alle, pyydä koelääkitystä (Thyroxin).
Kysyjä on tainnut vetää sauhut ennen kilpparikokeita kun ei tiedä että niin ei kannata tehdä. Myös kahvi kielletty.
Vaihdevuodet ei kysy äidin kuukautisten loppumisikää. Isän puoleltakin voi periytyä. Ja tupakointi aikaistaa. Sehän vanhentaa 10 vuodella...
vetäisin tupakan ja join kahvia ennen koetta.
Hyvä tietää tuokin sitten kun menen uusiin kokeisiin. Voisin pyytää samalla, että ottavat sen FSH:n eli näkee millainen hormonitaso on.. Kyllähän ne vaihdevuodetkin kestää, kun vaan tietää, mistä oireet johtuvat. Pahinta on se, kun joutuu jatkuvasti miettimään omaa terveyttään ja kun on sellainen tunne, että jotain on tavallaan pielessä. Aina on ollut ns. terve, mutta yhtäkkiä on kaikenlaista vaivaa.
Olen lähdössä reissuun kesäkuuksi, joten käyn sitten loppukesästä. Kiitos kaikille vastaajille, ilmoittelen vaikka sitten tänne, miten kävi!
Tarkkaan ottaen kilpirauhaskokeet otetaan mahdollisimman aikaisin aamulla ja kokeeseen mennään syömättä, juomatta (pienen lasillisen vettä saa juoda) ja tupakoimatta. Klo 22 jälkeen ei edellisenä iltanakaan saa ollut syönyt. Thyroxin ja mahdolliset muut lääkkeet otetaan vasta kokeen jälkeen.
Pääset asiasta nopeasti selville (toki varmista lääkärilläkin) kun ostat vaihdevuositestin. Googleta sillä sanalla netistä Tai osta tuolta, 6.90 maksaa: http://www.ostokset.fi/pd/853411dd/
Kilpparitesti menee kyllä tosiaan pilalle (nousee päiväarvoille) jos vetää kahvia ja tupakkaa...
paljon tuo aamu- ja päiväarvojen ero sitten mahtaa olla. onko tätä jossakin tutkittu?
Jos se tiedettäisiin, ei kokeeseen tarvitsisi mennä syömättä ja juomatta. Silloin voitaisiin vain muntaa koetulosta asiaan kuuluvalla kertoimella.
Jos olet mennyt kokeeseen aamiaisen jälkeen tai sauhutellut tupakkaa ennen sitä, niin kokeet pitää ottaa uudelleen.
tiedän että tupakka vanhentaa. Minua on kuitenkin vanhentanut tämän kevään aikana eropyrkimys sairaalloisesta suhteesta. Olen päässyt omaan asuntoon, mutta mies jahtaa/uhkailee/painostaa minua päivittäin ja aiheuttaa minulle äärettömän huonon olon.
Kuukausia jatkunut henkinen painostus luultavasti aiheuttaa stressiä, joka siis aiheuttaa fyysisiä oireita. Kaikki nämä oireeni ovat ilmestyneet tämän kevään aikana. Aikaisemmin olen aina ollut terve ja positiivinen luonteeltani.
Hienoa että olet päässyt omaan asuntoon saakka! Hanki vaikka lähestymiskieltojos muu ei auta. Kesäloman aikana älä vastaa tuntemattomiin numeroihin tai miehen numeroihin, kyllä se siitä uuden uhrin löytää.