Oletteko tulleet ajatelleeksi todellista inflaatiota, onko se prosenteissa vai sadoissa prosenteissa, mitä mieltä? Otetaanpas jäätelötuutti v/2000 0,95mk (16c), tänään sama (95c) 5,66mk, eli 596% nousua 7vuodenaikana. Aika paljon, ottakaapa esimerkkejä esille, suhteuttakaa se ansiotuloihinne 2000v / 2007, minkä saatte vuotuiseksi ansiokehitykseksi.
Inflaatiosta
hiukan ajattelua
7593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mielenkiintosen aiheen
...hinta myös. Olisitko ennen maksanut
7,80mk kupposesta?.
Sillähän saa jo 1/2kg kahvia...
Kyllä meitä kusetetaan...ja kunnolla.
Kehtaavatkin vielä väittää että euro ei ole vaikuttanut hintoihin....ilmeisesti eivät enää uskalla julkistaa tutkimustuloksia.
Kukas se demaripomo olikaan joka tämän aikaan sai...
mihin paskajamaan ajoivat kansan. Tässä on perimmäinen syy huonoon vaalimenestykseen.
Kyselit kuka oli demaripomo ? Minä vastaan sinulle ja paina mielesi , pomo oli ESKO AHO.
Ahon hallituksen aikana mentiin EU.n .
...taisi kuitenkin tulla vasta liittymisen jälkeen...olin aikoinaan mieleenpainavinani.
ei tahdo riittää perusmenoihin. Lainojensa sekä laskujensa jälkeen jaksaa kyllä loput euronsa laskea. Kulutusjuhlaan ei ole aihetta. Yleinen hintataso on noussut humisten. En yhtään ihmettele että yhä useampi joutuu tekemään nk. kuutamokeikkaa elämisensä turvaamiseksi. Peräänkuulutan sitä luvattua veroaletta ja niitä lupauksia alenevasta hintatasosta joilla Suomi houkuteltinn Eu:n.
tai hampurilaiset jotka on pieniä eikä niillä edes lähde nälkä..6,50 euroa---eli noin 39 markkaa!
Kuka olisi hampurilaisesta maksanut vuonna 2000 melkein neljäkymppiä!!! ei monikaan !