Kyllä taas kerran joku lautapää esitti HäSa:ssa, et tänne olisi rakennettava vallan uusi halli, okei, eikun hankkimaan kannattajilta varoja riittämiin ja putiikki pystyyn.veroeuroja siihen ei kyllä hukata.
Mylläri on taas lisäämässä ryypiskelyneliöitä, siihenkin sama vastaus, kerätkää kannattajilta, ei veroeuroilla, kiitos!
Mylläri on taas lisäämässä ryypiskelyneliöitä, siihenkin sama vastaus, kerätkää kannattajilta, ei veroeuroilla, kiitos!
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuinkakohan hieno jäähalli tänne oltaisiin saatu rakennettua, jos verkatehdashanketta ei oltaisi aikoinaan aloitettu? kummalla olisi enemmän käyttöä tässä kaupungissa? kummassa kävisi enemmän maksavia asiakkaita? kumpi hanke olisi pidemmällä tähtäimellä halvempi tai jopa tuottoisampi?
hämeenlinna on urheilukaupunki, jonne ulkopaikkakuntalaiset tulevat talvisin pelkän jääkiekon takia ympäri suomea. urheilussa täällä on pitkät perinteet. kerhon lisäksi mm. tarmon yleisurheilu ja nykyisen vanajan rc:n lentopallo vie hämeenlinnan mainetta ja matkailua eteenpäin vuosi vuoden jälkeen. mikä voisi olla hämeenlinnalle parempaa mainetta kuin pienen kaupungin menestyvät urheilujoukkueet?
miksi hämeenlinnasta olisi nyt yhtäkkiä tulossa kulttuurikeskus? ei täällä olla koskaan osattu arvostaa taidetta - eikä tulla osaamaan. tuskin ulkopaikkakuntalaisetkaan muualta juuri hämeenlinnaan tulisivat, koska lahti-tampere-helsinki akseli ei ole pitkän välimatkan päässä. sielläkin kulttuuri tuottaa tappiota esimerkiksi kansallisoopperan muodossa. jäähallihankkeella satsattaisiin myös nuorten liikkumismahdollisuuksien monipuolistumiseen. mihin satsataan verkatehtaalla? sienensyöjiin, jotka eivät pysty edes elättämään itseään. tästä johtuen kaupunki joutuu maksamaan jatkossakin verkatehtaan kustannukset saamatta edes osittaista vastiketta. tietysti kaupunki tukee myös jäähalleja, mutta ainakin nuorten ja miksei aikuistenkin terveys ja kunto paranevat. lihominen ja fyysisen kunnon rappeutuminen on lisääntynyt hälyyttävästi. kenenkään terveys ei kohene katselemalla tauluja, joissa suurimmassa osassa on joku maisema. sielu kuulemma puhdistuu tästä kulttuuri-ihmeestä. kuka vaan voi puhua höpöjä päähänsä kun vaan syö niitä sieniä. missen eläytyvä tulkinta tauluun, jossa on järvi ja puita: "kuinka tuo myrsky kuvaakaan tätä nykypäivän kaaosta, voi tuota synkkyyden tuskaa, joka pilvistä kohoaa. tätä kärsimyksen kehtoa katsellessa en voi välttyä ajatukselta, mikä tätä ihmiskuntaa kohtaa. vain rakkaus on asia joka voi meidät yhdessä pelastaa tästä kurjuudesta." tämäkö sitä taidetta on?
herää tietysti kysymys, että täällä on jo useampikin jäähalli, että miksi tänne nyt tarvisi yksi lisää rakentaa. hyödyllisempää niiden verorahojen työntö sinne kuitenkin on kuin rahottaa sientensyöjien toimintaa. historia ei suoranaisesti liity kulttuuriin tai ehkä osittain, mutta eikö olisi järkevämpää satsata historiallisiin perinteisiin? meillä on täällä hämeenlinna 1300-luvulta ja härkätie, joihin saattaisi löytyä kiinnostusta ulkomailta asti. en ole historian suuri ystävä, mutta katsoisin tämänkin olevan järkevämpää toimintaa. jos ei verorahoille keksitä mitään käyttöä, niin eikö niitä voitaisi säästää? miksi tarvii uusia isoja hankkeita saada aikaan. säästettäisiin vähän pahan päivän varallakkin.
olet vain kateellinen koska maahanmuuttajakeskus hauholta ja kulttuurirakennuksia halutaa hämeenlinnaan. tyäläisten on saatava huvia koska raatavat porvarin pussiin. myös mustat veljemme tarvitsevat varoja ja koulutusta ja he ovat parhaita ystäviäme ja tulevaisuuden lupaus. aivotuonti auttaa meitä ja kulttuuri kasvaa, hämeenlinna muuttuu työläisten ja maahanmuuttajien viriiliksi kaupungiksi jossa on mannermainen menoa ja paljon väriä kadulla ja kiva kävellä ja katsella itsekseen. kulttuuri kunniaan ja harrastaitse perfo taidetta.
Esitän samaa,et kannattajat ja fouhottajat maksavat tai keräävät ponsorit.Kaupunkia ei tälläiseen huuhaa sirkukseen voida missään vaiheessa liittää.kaupungilla on paljon tärkeimpiäkin kohteita, kuten TV:stäkin olemme nähneet.
sdp ja muut punikit haluavat järjestää
loisille mukavat oltavat.
linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001609&posting=22000000026557636
ja kunnolla! Vai miltä kuulostaa se kun Ahvenistolla ajetaan DTM kisaa jota seuraa joku 30 000 ihmistä paikan päällä ja suorana lähetyksenä muutama kymmenen miljoonaa ihmistä eri puolella maailmaa. Siinä joku HPK on aikas pieni juttu!
Jotta voidaan järjestää kansainvälisen tason kisoja.
Rataa pitäisi suurentaa lähes puolella,kaikki mahdolinen lähialue olisi panostettava rata-alueeksi, niin saatais maailmanluokan kisoja ainakin 4-5 vuodessa.Katettu katsomot on rakennettava joka puolelle rataa, et kaikki halukkaat pääsevät kisoja seuraamaan.Tähän pitää kaupungin satsata mitä pikemmin. Jäähalleja on tänne tullut kun sieniä sateella, nyt on moottoriurheilun vuoro.
että moottorirataa suurennetaan apparalle.Ahveniston montusta saa hyvän varikon.
Kaupungilla on paljon paljon järkevämpiä rahanreikiä, kun monista jäähalleista tämä eka ja tai toinen, niin sitä juottolaa pitikin laajentaa.....Kaupungin päättäjät Kimi tulee muijansa kanssa tutustumaan Vanajanlinnaan poikkeukselisesti ja turvallisus syistä Turengin kautta, joten nyt töpinäks ja äkkii uus asfaltti Turengintieltä kohti Vanajanlinnaa, ettei tulis kiire.Kimi tulee nimittäin Juhannukseksi. Jäähalliremppa saa jäädä totesi Myllärikin kun tämän uutisen kuuli.