Paikka Helsinki. 3-5 v. Istutettu viime vuoden 2006 toukokuussa. Ostettaessa oli täydessä kukassa, ja muutaman kirsikan teki viime kesänä.
Nyt varsi näyttää vaalealta (väri jotenkin harmaan vaalea) ja kun sormilla painaa, varsi tuntuu pehmeältä. Lehtiä ei ole juurikaan tullut. Pari kukkaa oli, mutta kukan lehdet tippuneet pois. Lisäksi mustia ötököitä pesiytynyt alkaviin lehden tai kukan versoihin. Osassa verso rykelmiä on sellaista vahamaisen näköistä pintaa, tosin ei kaikissa.
Voisiko puulle antaa jotakin virkistettä ettei kuolisi pois? Mikä auttaisi noihin ötököihin ja seittiin ja vahaan?
Mitä lannoitetta kirsikka sietää?
Ilmeisesti pitää antaa vähemmän vettä, koska koska varsi tuntuu mätänevä (päättelen tuon varren pehmeydestä). Tarviiko kirsikka yleensä vähän vai paljon vettä?
Läheisyydessä kasvaa tosi nuori omenapuu ja sillä ei ole mitään hätää, kukkii 20 kukan voimin.
Kirsikkapuu
2
1002
Vastaukset
- hankala puu hoitaa
Minulla on kaksi puuta vierekkäin,toinen voi hieman paremmin toinen tosi huonosti. Kasvu paikka on kuiva.Näyttää toinen kuolevan vaikka keväällä oli hyvät silmut. kumpa tietäisi.
- paremmin
Nyt kirsikkapuuni on parantunut huomattavasti. Tekee lehtiä tasaiseen tahtiin. Jopa yksi kirsikan vihreä möllökkä näyttää olevan. Viime kesänä, kun ostettiin puu, oli varmasti ainakin 50 kukkaa ja sittenmmin hedelmää!
Annoin mäntysuopaliuosta suohkupullosta ja sen jälkeen kirvamyrkkyä (vähän) suihkeena. Ötökät ja seitti kadonneet noilla avuilla.
Olen antanut huomattavasti vähemmän vettä. Siitä tosin ei ole tietoa pitääkö antaa vähän vai paljon vettää, mutta ei puu ainakaan kulahtanut noihin seitteihin ja ötököihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143625Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141580Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2871323Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi191206Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71881Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113822Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti9812Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60769