Harkitsen Alfa 159 2.4 JTDM ostoa. Periaatteessa vieroksun merkkiä koska minulla käsitys, että Alfan luotettavuus ei olisi samalla tasolla esim. Saksalaisten merkkien kanssa (minulla ollut Audeja ja Bemareita). Erityisesti epäilyttää sähköjärjestelmät ja mahdolliset pikkuviat.
Löytyykö jostain faktatietoa jolla pääsisin eroon epäilyksistäni. Esim. Saksan autoliiton tms. tilastoja.
Vai pitääkö kuitenkin päätyä esim. BMW 320d tai miksei Lexus IS220d toisena vaihtoehtona (Toyota taustaisena luotettavuus lienee kunnossa).
Vain faktaa tähän keskusteluun... ei mielipiteitä!
Löytyykö jostain faktatietoa jolla pääsisin eroon epäilyksistäni. Esim. Saksan autoliiton tms. tilastoja.
Vai pitääkö kuitenkin päätyä esim. BMW 320d tai miksei Lexus IS220d toisena vaihtoehtona (Toyota taustaisena luotettavuus lienee kunnossa).
Vain faktaa tähän keskusteluun... ei mielipiteitä!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tässäyksi
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/3 vuotta vanhat autot/1135225816493
Alfa keskim. huonompi?
Alfa 156 SW 7
Kia Shuma 7
Land Rover Freelander
Volvo V70 R/T5 7
Volvo S60 2.4 7
Mercedes- Benz E-sarja 7
Seat Toledo 7
Saab 9-3 7
Alfa 147 7
Näköjään kuuluu samaan kerhoon kuin nuo mersut ja volvot. Tietty olisi myös mukava tietää mikä on ollut hylkäyksen peruste. Päästöjen korjaus saattaapi olla kallimpi remontti kuin parkkivalon polttimen vaihto.
Tuo 7 on siis hylkäys prosentti.
kun vaan jaksaa kaivelle
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/vikasarja.jsp
automalli on vielä niin uusi että se ei ole missään tilastoissa. Mutta jos vetää johtopäätöksiä että se on parempi kuin 156 jossa ei sähkövikoja ole ja pikkuvikojan yhtä paljon kuin samanikäisessä passatissa ym. niin se on loistava
Jos ne sähkölaitteet olisivat sen huonompia kuin mainitsemissasi germaaneissa, niin jokin syyhän pitäisi olla siihen, miksi näin on? Ovatko Alfan käyttämät Boschin komponentit huonompia kuin BMW:n vai onko ne huonommin asennettu paikoilleen? Jos on, niin miksi? Auto on toki halvempi kuin BMW, joten josain on voitu säästää, mutta luulenpa säästöjen olevan muualla. Säästetty on mm. kalliissa suurlujuusteräksissä, jonka johdosta Alfa on Bemua painavampi. Säästetty on myös lainaamalla GM:ltä Holdenin lohko. Lisäksi suuren osan hintaeroa selittää se, että Liira kiinnitettiin aikoinaan ERM:iin aliarvostettuna, kun taas D-markka (ja Suomen Markka) yliarvostettuna. Tuskinpa on siis tilattu Boshilta mitään erityishuokeaa sarjaa, jossa johdot ovat ohuempia ja juotoksissa vähemmän tinaa.
Myin muutama viikko sitten 1989-mallisen Alfa Romeon pois. Tuossa Alfassa oli edelleen toimivia sähkölaitteita enemmän kuin samanikäisessä Audissa ja Bemarissa yhteensä oli uutena.
Lisää kokemuksistani Alfojen parissa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000040&posting=22000000025943393#22000000025943393
tuo sähkölaitteiden ylistys oli kyllä parasta taas pitkään aikaan tällä palstalla. Alfan sähköistä ei ole omakohtaisia kokemuksia mutta Fiateista ja ammattikäytöstä Ivecoista kylläkin, ovat kutakuinkin Lada Samaroiden ja vanhojen Mossejen tasolla
jos ei ole kokemuksia miksi pitää yleensä vastata? Minulla on kokemuksia vuoden 92 mallisesta Alfasta lähtien eikä mitään maininnan arvoista sähkövikaa ole ollut. Turhaa lässytystä
onhan siinä tietty debiilinerokkuus ja -logiikka: "En tiedä asiasta mitään, mutta asia on näin"....
Ovat siitä mukavia heppuleita että he aina antavat lausuntoja
"Sillä varmuudella minkä vain täydellinen tietämättömyys asiasta voi antaa"
"Alfan sähköistä ei ole omakohtaisia kokemuksia"
- tähän ei kai ole mitään lisättävää.
taitaa sattuu usein päähän tai sitten kuulut kategoriaan " tietää asiasta yhtä paljon kuin sika sateliiteista." sä voit mennä lähimpään räkälään esittämään viisasta tai pitää noi "ammatti" jutut ihan omana tietonas. Ketään ei kiinosta sun fiat, iveco, lada tai mosses!
Minulla on ollut hirmupaljon erimerkkisiä autoja. Myös muutama Alfa. Viimeisin 156 v6 24v. Se oli tuossa vuosituhannen vaihteessa. Ajoin autolla 120tkm. noin, ja mitään ihmeellisempää siinä ei ollut. Nyt olen kanssa suunnitellut ostavani 159 2.4 JTDM Farmarin. Noista sähköistä tosiaan, Alfa tuskin on sen huonompi kuin muutkaan. Bochin virtavehkeitä pääsääntöisesti kai käyttävät. Sitten kun tuo, lähes kaikkien automerkkien käyttämä commonrail polttoaineen syöttösysteemi on Italialaisten kehittelemä. Ihan ensikshän tuo oli Alfa 156 JTD:ssä. Käyttäjä kokemuksia olen kuunnellut niiltä ihmisiltä, joilla ihan oikeasti on itsellään kokemuksia, ja harva Alffaa on haukkunut. Nämä Alfan haukkujat on pääsääntöisesti juuri niitä, joilla ei todellisuudessa ole mitään kokemuksia kyseisestä merkistä.
Minun viestini kuuluu lienee sarjaan puhun suurella rintaäänellä eli vain muutaman Alfan kokemuksella.Eli suhtautukaa sillä varauksella.Mutta mielestäni AInakin 2000-luvun Alfojen osalta luotettavuus on ihan yhtähyvä kun millään muulla nk.premuim merkeillä.Itse olen ajanut 200000Km 156:lla ei mitään mainittavaa,paitsi tietenkin kulumisesta johtuvat korjaukset.Näistä Alfakaan ei ole vapaa !!! Nyt 50 000km ajettu 159 JTDm 2,4 ja ei mitään vikaa.. Ja mikä parasta Alfat näyttääkin autoille eikä millekkään nykyajan stereotypia stereotypia vaunulle!! Viimeinen komentti siis vain mielipide.
http://www.carsurvey.org/manufacturer_Alfa Romeo.html
eipä näy 159siä...
Uskon vakavasti, että bemari-, audi- jne ja alfaromeo- automerkkien luotettavuus on aivan
yhdenvertainen, esim minulla on mm. kokemusta useammasta alfasta ja olen erittäin tyytyväinen.
sellaisia mainittuja tai muitakaan vikoja ei
ole esiintynyt käytännössä. Saksalaisten vikatilastot tuotetaan vääristettynä... ja ihmetelenkin miksi niitä julkaistaan...
monen listojen kärjessä olevat automerkit käyttävät mm vain omia tiepalveluja ja niiden viat eivät milloinkaan tilastoidu julkaistuihin tilastoihin.