onko tuo

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

onko tuo lintukodon alkoholilaskuri mitenkä paikkaasa pitävä

4

2587

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokudoku

      Ainakin tulossivulla väittää olevansa. Enpä ole päässyt vertaamaan oikean alkometrin tulokseen. Ainakin lintukoto antaa hieman pitemmät palamisajat kuin päihdelinkin laskuri. Ja muita varteenotettavia laskureita en sitten tiedäkään. Yllättävän pienet ne palamisajat minusta kuitenkin ovat, mutta omien fyysisten tuntemusten mukaan pitänevät suhtkoht paikkaansa.

      Koska kuitenkin kysyt huomisaamun autoilun takia, niin sanon että jätä hieman varmuusmarginaalia. (Niin minäkin teen.) Vastuu jää sinulle! Ei olisi mukava puhaltaa 0,51 -lukemaa, eikä kyllä mitään yli nollan.

      • jokudoku

        Mutta jos olet kokenut ryyppymies ja/tai putki on päällä, niin omiin tuntemuksiin ei kannata luottaa vaan laskuriin. Olo saattaa nimittäin tuntua selvältä vaikka promilleja olisi lähemmäs kaksi. Oikeasti selviäminen kestää kunnon törpöttelyn jälkeen yl-lät-tä-vän kauan. Nimim. Kokemusta on.

        Ja toisaalta, jos olet vasta nuori, niin usko silloinkin mittaria äläkä kroppaa. Ja lisää vielä hieman varmuusmarginaalia. Äläkä kokeile tuota ylläolevaa. Selvänä oleminen yli promillen tai kahden laskuhumalassa ei ole läheskään niin hauskaa kuin yleisesti luullaan.


      • jokudoku

        Erittäin hieno perustelu juomiselle. Oletko kenties ns. alan miehiä? Tämä on jäänyt itseltäni vielä käyttämättä.

        "Hei vaimo, viittikkö tuua vielä yhen oluen. Teen tässä tutkimusta netin alkoholilaskurien (hic!) paremmuudesta... Hmm... 1,2 ... 1,3 ... 1,1... mielenkiintoista... pitää tutkia hieman lisää, toisikko vielä...'"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5243
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5044
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3188
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      39
      1774
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe