'Kyrö' ei ole savolaista sanastoa. Miksi kuitenkin sellainen sana on käytössä ja siltakin on kyrönsalmensilta?
Onko joku pohjalainen tullut tänne nimiä laukoomaan?
Onko joku pohjalainen tullut tänne nimiä laukoomaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ole maan alkuperäisväestöä. Mutta kummasti noita
näkyy asuvan Savonlinnassa. Ja muita väriviallisia.
anna mie veikkaan. sulla on kolmiraita-adidakset jalassa, lyhyt tukka ja ennenku meet jonneki nätkin kämpille hakkaan yksin tattiin ni haet viremolta hikiset nakit. ärsyttävä ahdasmielinen natsi.
Calvin Gleinin puku, ja kihara pitkätukka.
Voithan yrittää, pösilö. Tollaset pygmit kusen
nurin. Viremon nakkarin syön aamupalakseni.
Nätkin jätkät niputan ykskerrallaan.
Sinut jätän viimeseks, hintti.
Hävetkee, kun tuollaisia päästelette!
Calvinnii taitaa olla Klein eikä mikkään Glein
aivan sama kenet niputat ja minkälaiset vaatteet on päälläs. ahdasmielinen rasisti oot kumminki ku tuollasia alat kirjotteleen.
isoost kyrööst oliva käynehet poikaan kans siementä
kylvääs ja niin komiast notta kyröön nimi oliis
juurthuneena valla kansan kielehen ja siittä
komialle koskelle nimeksi asti?
Kyrö tarkoittaa isoa jokea, missä on melkoinen virtaus.
Koski taas on koski. Sellainen, mikä vaahtoaa kivipohjassaan.
Olisiko niin, että kun ruotsalaiset herrat tulivat rajaseudulle, niin tuolloin haluttiin asettaa länsisuomalaisia nimistöä osoittamaan että alue ei kuulu Venäjälle?
Muitakin paikannimiä on mielenkiintoisia.
Nätki?
-Näkkiin vai notkelmaan vai että sieltä näkyi hyvin Pihlajaveden vesiliikenne?
Heikinpohja?
-Heikinpoika? vai olisiko se peräisin siitä, että sekin liittyy vesistösanoihin. Matalikolla monikin on kokeillut veneen pohjia.
Laitaatsilta
-Laitaansalmi? Laivojen salmi? ei löydy etymologiaa sitten millään omassa päässä.
Onko joku tutkinut näitä juttuja?
Eiköstä se ensimmäinen sakki tullu uralin takaa?sen jälkeen on ollu saamelaista,karjalaista, venäläistä,ruotsalaista, porilaista ,pirulaista dorkaa yms..Vahvasti veikkaisin saamen suuntaan.niillä kun sitä vaikutusta oli melkein helsingin rannoille,ja jos ei suoria niin muunneltuja paikannimiä on lähes joka kylässä.
Saamelaista alkuperää on 'kyrö', kuten myös 'eno' (Enonkosi, Enonvesi, Eno)
Hyvin monet paikat ovat saanet nimensä jo ennen 'ugrilaisten' tuloa.
Niin ja savolaiset ovat oikeastaan alkuperäisiä karjalaisia, jotka tulivat kannaksen kautta etelä-karjalan ja etelä-savon kautta ja asustelevat nykyisin savossa ja pohjoiskarjalassa.
Saanen huomauttaa, että saamen kieli on myös suomalais-ugrilainen kieli.
Entiset ukot olivat retkellä ja paistovat rannalla makkaraa, Kyrönmakkaraa. Siitä nimi.