Lopetin e-pillerit 2 viikkoa sitten. Sen jälkeen (alkoi loppuviikosta) on ollut epämääräisiä kipuja alavatsalla (ikäänkuin menkkamaisia tai sitten outoa vihlontaa) ja valkovuoto on milloin mitäkin. Eilen tuli limaista paksua vuotoa,joinain päivinä taas tulee kellertävää tahnamaista tököttiä. Voisiko tämä nyt johtua hormonitoiminnan muutoksesta? onkohan kuinkakin yleistä että pillereiden lopettamisen jälkeen ilmenee tuon tapaisia oireita?
Kiitoksia jos joku jaksaa vastata :)
Kiitoksia jos joku jaksaa vastata :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ettei vain sinulla ole jokin tulehdus..Jos vuoto haisee pahalta tai muuten erilaista kuin tavallisesti, suosittelen kääntymään gynen puoleen..En ole koskaan kuullut että jollain olisi tullut kertomiasi oireita e-pillerien lopettamisen jälkeen..katso lääkeoppaasta (pharmaca fennica/lääkeopas, löytyy myös netistä) mainitaanko siellä kotain kuvailemiasi oireita käyttämiesi pillereiden kohdalla.. Seuraile tilannetta.
saatat myös ovuloida... siihen liittyy joskus useitakin päiviä kestävät kivut ja lisääntynyt valkovuoto. Ovulaatio yleensä tulee parisen viikkoa menkkojen alkamisesta, mutta voi tulla aiemminkin tai myöhemminkin. Jos kivut jatkuvat, kannattaa mennä lääkäriin. Valkovuoto voi olla oire myös tulehduksesta, mutta myös hormonien lopetus varmasti vaikuttaa siihen ja tietystikin luonnollisessa kuukautiskierrossa se voi olla hyvin runsasta limaa jossain vaiheessa.