mitä lahjaksi

Olen menossa ensi kuussa serkkuni häihin. Mitä lahjaksi hankin kun olen tosi vähävarainen?
Tulisiko kenelläkään mieleen ehdotusta edullisesta hankinnasta? Tyhjin käsinkään ei voi mennä.

Kiitos jos joku ideoita keksii :)
61984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tuli mieleen, voistiko tehdä kauniin kortin, jossa lupaat esim. tehdä kevät/joulu tms siivouksen hääparille, ikkunoiden pesu? Tai joku palvelu, minkä tiedät vastenmieliseksi(?) hääparille. Ei muuten maksa kun korttitarpeet. Mutta muista, että lupaukset tulee lunastaa! Hauskaa hääjuhlaa!

Äänestä
  • Mutta asuvat yli 400km päässä, en usko että tulee käytyä edes kylässä :(
    Täytynee koittaa jotain kehitellä.
    Katsotaanko ihan ala-arvoiseksi joku vaikkapa hääkuvakehys koruliikkeestä?

    Äänestä

  • köyhä:/ kirjoitti:

    Mutta asuvat yli 400km päässä, en usko että tulee käytyä edes kylässä :(
    Täytynee koittaa jotain kehitellä.
    Katsotaanko ihan ala-arvoiseksi joku vaikkapa hääkuvakehys koruliikkeestä?

    Kuvakehys on tosi hyvä idea! Älä vaan osta mitään krokilaseja, sitten niitä on vaan kaksi ja ne pyörii tiellä. Kimppalahjat on myös tosi hyviä.

    Äänestä

  • Häissähän on joskus sellainen leikki, missä "arvotaan" häävieraille jokin palvelus, just näitä lumen luonteja, lapsen vahtimisia, leipomisia jne. Jos joku antaa tällaisen lahjaksi niin eikö idea vähän pissi alleen?

    Äänestä

Jospa lyöttäytyisit lahjakimppaan joittenkin sukulaisten kanssa? Kysyt, että voitko osallistua heidän lahjaansa omalla pikku panoksellasi.

Äänestä

Tavallisia lahjoja mm. 2 viini/kroki lasia nätisti aseteltuna sellofaaniin. Hinnaltaan n 20€ yhteensä riippuen tietysti lasin merkistä. Liinavaatteita, niitäkin saa halvalla tai pyyhkeitä. Pöytäliina.... Lahjatavaraliikkeistä löytää yleensä edullisesti nättiä ja pientä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä :/ kirjoitti:

Olen menossa ensi kuussa serkkuni häihin. Mitä lahjaksi hankin kun olen tosi vähävarainen?
Tulisiko kenelläkään mieleen ehdotusta edullisesta hankinnasta? Tyhjin käsinkään ei voi mennä.

Kiitos jos joku ideoita keksii :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu