hei kaikki. oon 158cm pitkä, ja mulla on painoo 37kg. mun painoindeksi on 14.8. miten saisin itselleni lisää painoa? siis muulla tavalla ku herkkujen syönnillä. mulla on nopee aineenvaihdunta. viikos menee kilo karkkii ja limuu, ja missää ei näy mitää. mun vyötärönympärys on 63cm. ja tää ei oo vitsi. ihan täyttä totta. miten saan painoni nuosemaan "kunnolla"??
alipainoinen ja reilusti
Likka14v
5960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Karkit ja limut ovat vain hetken huumaa ja 'höttöä'. Luovu niistä ja siirry sellaiseen raskaaseen proteiinipitoiseen muonaan, josta pidät.
Hurjan aineenvaihdunnan omaavan kannattaisi ehkä kokeilla sumopainijoiden dieettiä: ronskisti fillereinä perunaa, pastaa, riisiä ja nuudeleita maun mukaan sekä paljon lihaa, kanaa ja rasvaista kalaa, vihanneksia ja hedelmiä unohtamatta, ruokajuomana täysmaitoa tai 100% tuoremehua.
Tuohon päälle treeniä, niin johan alkavat lihakset kasvamaan tytölläkin. Lihakset painavat paljon enemmän kuin vastaava volyymi läskiä, joten lihasmassaan kannattaa pyrkiä paitsi yleisen terveyden kannalta myös 'miellyttääkseen' paino-indeksiä. Pojista nyt puhumattakaan. ;)
Pääasia kuitenkin on, että syöt tarpeeksi ja terveellisesti. Jos lisäksi liikut runsaasti, et tule näyttämään keskitysleirivangilta, vaikka olisitkin hiukan alipainoinen.
nii.. ehkä sun kasvupyrähdys on meneillää.. siinähän paino yleensä jää vähän jälkeen. Kylse siitä nousee jollei sulla ole jonkinmoista syömishäiriötä.. :-/
viimeistään sullla rupee nousee ku eiks tytöil tuu jotai hormoonihässäkkää (asiantuntija kertoo^^) ja sen myötä rasvakerrosta.
kyllä sä siitä lihot usko pois
Se ei oo helppoo lihottaa, mullakin on kokemusta... :D Mutta kyllä se siitä murrosiässä alkaa nousee, ainakin vähän..
Mä ainakin vähän sain painoo, mut normaalipainoon en päässsy.. vieläkin on painoindeksi 17..
Jätä karkit ja limu pois ja ala syödä terveellistä ruokaa. Paino alkaa nousta, kunhan ensin saat kasvettua ja kehityttyä loppuun. Tärkeämpää kuin kilot on se, että saat kaikki tarvitsemasi ravintoaineet ja syöt yleensäkin terveellisesti. Jos nyt alat mässytellä karkkia ja herkkuja kaksin käsin, niiden lopettaminen aikuisiässä voi olla vaikeaa; jossakin vaiheessa se paino alkaa oikeasti kertyä ja siitä voi tulla isompikin ongelma. Joten syö terveellisesti ja monipuolisesti. Tietysti saa herkutella silloin tällöin, mutta älä tee karkista pääravintoasi.
Vyötärönympärys 63cm ei muuten ole mitenkään pieni, itselläni suurin piirtein sama, olen normaalipainoinen ja lisäksi raskaana neljännellä kuulla.