Whiskas kissanmaito

Kukaan kokeillut?

Oletteko kokeilleet kissoillenne Whiskasin kissanmaitoa? Miten kissanne ovat reagoineet? Oma kissani ei välitä.

Maitopohjaisista tuotteista olen saanut kissani syömään ainoastaan smetanaa. Kerran annoin ruoanvalmistuksen yhteydessä. Se ei ollut hylaa. Voiko siitä olla haittaa kissalle?

Onko kissalle hyväksi antaa raejuustoa, viiliä, maitoa, kermaa, smetanaa tms. maitotuotteita? Oma kissani ei syö kuin raksuja, purkkiruokaa, raakaa lihaa ja kalkkunaleikettä.

11

5260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • &&&

      huolinut Whiskas-kissanmaitoa, ei myöskään raejuustoa.

      Ainut maitotuote joka kelpaa, on hylakerma.
      Se on kuitenkin niin rasvaista, etten viitsi kovin usein antaa.

      Ei kai muuta haittaa ole ei-hyla-tuotteesta kuin se, että kissa voi mennä ripulille.Tosin en ihan varmaksi tiedä.

      Kalsiumin vajetta ei pitäisi kissalle tulla ilman maitotuotteitakaan, kissa kun on lihan syöjä, jonka normaaliinkaan ruokavalioon ei kuulu maitotuotteet.

      • maitotuotteita

        jos maitotuotteita haluaa antaa, kannattaa ne aina antaa hyla versioita, eikä silloinkaan maitoa, vaan kermaa tai hapanmaitotuotteita.

        voi toki toiset kissat kestää tavallista maitoakin paremmin, kuin toiset.ei varmasti ole ollut ainakaan suurta haittaa smetanan tarjoilemisesta, jos ei ripuliakaan ole löytynyt. annoksen määräkin vaikuttaa.

        kissan kalsium lisänä maituotteet ei toimi kovinkaan hyvin ja ne aiheuttavat hammaskiveä.


      • ...
        maitotuotteita kirjoitti:

        jos maitotuotteita haluaa antaa, kannattaa ne aina antaa hyla versioita, eikä silloinkaan maitoa, vaan kermaa tai hapanmaitotuotteita.

        voi toki toiset kissat kestää tavallista maitoakin paremmin, kuin toiset.ei varmasti ole ollut ainakaan suurta haittaa smetanan tarjoilemisesta, jos ei ripuliakaan ole löytynyt. annoksen määräkin vaikuttaa.

        kissan kalsium lisänä maituotteet ei toimi kovinkaan hyvin ja ne aiheuttavat hammaskiveä.

        Kun oma kissani (jolla on yli viikon ikäiset pennut) juo tavallista kevyt maitoa, joskus myö rasvatonta ja täysmaitoa? Ei ole mitään ongelmia ilmennyt.


      • näin meillä
        ... kirjoitti:

        Kun oma kissani (jolla on yli viikon ikäiset pennut) juo tavallista kevyt maitoa, joskus myö rasvatonta ja täysmaitoa? Ei ole mitään ongelmia ilmennyt.

        Meillä kissat on juonu aina maitoa oikee mielellään, vedestä ei välitä niinkään. Eikä Ripulia ole ollut.


      • kultsikala_
        näin meillä kirjoitti:

        Meillä kissat on juonu aina maitoa oikee mielellään, vedestä ei välitä niinkään. Eikä Ripulia ole ollut.

        joo meillä kaikki kissat rakastaa tota wiskas kissanmaitoa :D

        annan mirreille sillon tällöin ihan tavallist maitoa eikä siit oo tullu mitää oireita...


      • sopii
        näin meillä kirjoitti:

        Meillä kissat on juonu aina maitoa oikee mielellään, vedestä ei välitä niinkään. Eikä Ripulia ole ollut.

        ehkä herkuksi, ei janojuomaksi!

        niin kuin tuolla yllä luki, maidon juomisesta on haittaa ainakin hampaille, jos sitä jatkuvasti tarjoillaan.

        varmasti kissa juo mieluummin maitoa, jos sen makuun on päässyt, herkuttelijoitakun ovat.

        minulla maidonjuonti ei aiheuta ripulia, kovaa vatsan nipistelyä kylläkin. näin voi olla kissallakin. kissa ei helposti pieniä kipuja näytä, eikä varmasti ymmärrä mistä kivut johtuu, jotta osaisi jättää sopimattoman syömättä/juomatta.

        varmuudeksi kannattaa antaa hyla/laktoosittomia versioita..


    • kastikkeet menee ekana

      Miksei ole pullois kissan kastikettaa? Vähän samaan tyyliin kuin on ihmisillekin salaattikastiketta?

      Saisi vanhan sapuskan lopun - mistä on kastike imetty loppuun - kelpaamaan, kun pursottaisi päälle kastiketta.

    • juomaksi vesi

      Toki usein kissat tykkäävät maitotuotteistakin, mutta eivät tarvitse niitä jos on muuten monipuolista ravintoa. Iäkkäillä kissoilla maitorasva (kerma,voi) on paikallaan yleiskunnon ylläpitämiseksi.

      Laktoosittomat maitotuotteet lähinnä sopivimpia, sillä useimmat kissat eivät pysty pilkkomaan laktoosia ja tulevat ripulille (Hylassa laktoosia jäljellä). Mutta jos maha kestää, ei tavallisistakaan maitotuotteista haittaa ole. jos haluaa herkutella.
      Omat kissani eivät koskaan ole välittäneet ns.kissanmaidoista. Markkinamiehet osaavat luoda tarpeita tarpeettomille tuotteille.

    • HopeaTabby

      Meidän 9kk ikäinen tyttönen tykkäsi tuosta kissanmaidosta kun kokeiltiin, mutta ei jaksanut sitä paljoa kerralla lipittää. Näin ollen pullosta meni sitten hukkaan jonkin verran kun sitähän saa avauksen jälkeen vain sen kolme päivää pitää jääkaapissa..

    • mutta.

      raejuusto ja maitohappobakteereja sisältävät jugurtit ovat kissalle ihan hyviä ja kissan pitäisi niitä sietää. Meillä maistuvat kaikki maitotuotteet, myös whiskas-maito. Jugurtit ovat niin suosittuja että iso kissa tietää jo purkin avausäänen ja tulee heti kerjuulle. Pienempi kissa ei niin piittaa.

    • Kissamamma

      Meillä annetaan etenkin 6kk vanhalle pennulle ihan vaa lisäravintona. Pitäis saada painoa lisää nii nappuloiden sekaan pieni loraus kissanmaitoa nii maistuu nappulat paremmin. Ei tietenkään joka päivä. Ostin kuuden pullon pakkauksen whiskasin maitoo niin niitä käytetää kunnes loppuu :D toki vanhemmalle kissalle kelpaa kans mut hän saa vain herkkuna. Märkäruokaa, raksuja ja maitoa ja lisäks sitte herkkuja vähän nii on energiaa kasvaa. Toki siinä määrin kohtuudella että kasvaa eikä tule ylipainoiseksi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      119
      2324
    2. 133
      1864
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      101
      1191
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      73
      1077
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1029
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      79
      984
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      975
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe