Lapsella(6v)on tullut nyt kevään myötä suun ympärille punaista ihottumaa, etenkin leuassa. Samoin käsiin on alkanut ilmestyä myös.
Viime vuonna keväällä/alkukesästä oli ihan sama juttu. Millekään ei ole ollut aikaisemmin allerginen, ja iho on ollut aina tosi hyvä.
Tää on siis nyt toinen kevät jo kun sama ongelma. Talvella ei mitään ongelmia, iho voi hyvin.
Onko tämä selvä oire jostain siitepölyallergiasta vai mistä? Nenä myöskin tukossa. Kannattaako alkaa hoitaa ihoa kortisonivoiteilla vai vain perusvoiteilla? Perusvoide on ollut nyt käytössä.
Siitepölyallergiaako?
Åsa
1
466
Vastaukset
- Ilkka lehden kirjoituksesta
että voisiko olla valoallergiaa/valoyliherkkyyttä eli voisi olla siis aurinkoihottumaa. Tätä esiintyy useilla ihmisillä keväisin mutta monilla helpottaa kesän mittaan ja talvella ovat terveitä.
Mutta voi olla jotain muutakin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575740
- 1145465
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465097Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa313031Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252541- 512518
- 432210
- 231950
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151691Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101652