Terve. Yritän asentaa soneran laajakaistaa windows xp:lle ja koneessa on ollut aikaisemmin modeemiyhteys ilman verkkokorttia ja win98. Poistin vanhan modeemin koneelta ja telewell modeemi ilmoittaa linjan olevan kunnossa ja verkkokortissa valot palaa joten yhteys on kunossa mutta nettiin ei pääse. Voiko sielä olla hallitsevana vielä vanha kivikautisen modeemin "haamu"? Vaikuttaako jos on kopioitu winXP että laajakaista ei asennu vai onko syy että on jäänyt jotain vanhan motun asetuksia/tiedostoja?
Ei laajakaista asennu
Pamela87
5341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
verkkokortin koneeseen. Sille kortille pitää myös asentaa ajurit. Jos olet näin tehnyt, niin hyvä. Mutta sekään ei riitä. Sun pitää asentaa myös verkkoympäristö elikkä tarpeelliset protokollat ym. jotta verkko toimisi. Käsittääkseni XP:ssä taitaa olla Wizard joka auttaa lähiverkon luomisessa joten sun kannattaa ensin kokeilla sitä, jos ei toimi niin kysele sitten lisää niin neuvotaan. Olen itse kovin huono kirjallisesti neuvomaan, pikemmin käytännössä opastaisin mieluiten ihan niin että toinen saa vierestä seurata kuinka homma toimitetaan.
XP:ssa on ajurituki useimmille verkkokorteille. Eikä todellakaan tarvitse asentaa tarvittavia protokollia ^^ Kyllä TCP/IP, DHCP, yms löytyy XP:stä ihan omasta takaa.
Aukaise verkkoyhteydet ja katso että on DHCP (hae IP tms automaattisesti, en muista noita ulkoa) käytössä, koska sulla on varmaankin määrätään IP (dynaaminen IP)
Tiedän kyllä että DHCP kuuluu TCP/IP protokollaperheeseen.
Ensimmäiseksi otat internet explorerin ominaisuudet ja sieltä yhteydet välilehden. Aseta täppä kohtaan : älä koskaan muodosta yhteyttä puhelinverkon kautta.
Verkko-asetuksissa pitää olla käytössä DHCP jollet ole kiinteällä IP:llä liittymääsi tilannut.
Useimmiten xp löytää verkkokortin ajurin ok, mutta joskus ajuri täytyy itse asentaa. Jos laitehallinnassa (Näpsäytetään Oma tietokonetta hiiren oikealla ja valitaan ominaisuudet --> laitteisto --> laitehallinta) ei ole huutomerkkiä tms. verkkokortin kohdalla pitäisi ajurin olla ok.
http://www.sonera.fi/artikkeli2/0,3843,l-fi_h-14602_a-347210,00.html
Josko palomuuri antaisi lupia?