Siis tuossa se kysymys tuli ,että mimmoiset pääsykokeet ovat? Ja onko haku (helsingissä) vain seuraavaksi keväällä että ei pysty nyt syksyllä hakemaan? Haluaisin syksyllä hakea kun kevään hausta myöhästyin. Siis lähihoitajan koulutus..lastenhoitotyö kiinostaisi.Eli eikö lähihoitajan koulutus ole se ainoin vaihtoehto?
Entä nuorisotyöohjaaja,sekin kiinostaisi,mistäköhän löytyisi hyvin tietoa siitä??
Entä nuorisotyöohjaaja,sekin kiinostaisi,mistäköhän löytyisi hyvin tietoa siitä??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lähihoitaja koulutuksessa, suuntaudut lastenhoitoon, joka tulee viimeisenä vuonna, ensiksi muut pakolliset aineet. Perhepäivähoitaja koulutuksessa pääset töihin päiväkoteihin tai hoidat omassa kotona.Yleensä syksyllä haetaan tammikuussa alkaviin koulutuksiin, keväällä syksyllä alkaviin. Soveltuvuustesteissä katsotaan oletko sopiva alalle, niihin ei kannata treenata etukäteen vaan olemalla oma itsensä.
Tässä vähän juttua:
http://www.portaanpaa.fi/linjat/lastenohjaajatext.html
Pääsykoe riippuu minne kouluun haet. Joissakin kouluissa on myös syksyllä haku! Joten voisit jo tammikuussa aloittaa jos pääset.
Kokeeseen voi kuulua
-psykologisia soveltuvuustestejä (muisti ja persoonallisuustestejä jne.)
-matikan testi
-kirjoitelma
-opettajan/psykologin haastattelu
-ryhmäkeskustelu/-tehtävä