Laguna 2003 2.0T

Minulla on vm. 2003 Renault Laguna, mistä johtuu takapääässä kolahtelee?? Takakontti on tyhjä!!

Ja vielä toinen juttu, vapaavirtaus/tehosuodattimen haitat ja hyödyt?!

Kiitos etukäteen!!
1455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tulee äkkisältään mieleen kolme vaihtoehtoa: Iskunvaimentaja hukannut nesteensä tai kaasunsa ja kolisee tehottomana, kierrejousi poikki, tai taka-akselin tuennan kumiset kiinnityspuslat hajalla.

Vapaavirtaussuodatin päästää alkuperäistä suodatinta enemmän ilmaa moottoriin. Parempi ilma/polttoaineseos ja muutama lisähevosvoima. Kääntöpuolena surkea tiepölyn suodatettavuus eli moottorin nopea kuluminen ja ilman esilämmityksen puuttuminen joka myös rassaa konetta. Voisin laittaa sellaiset jo valmiiksi lopussa olevaan 80-luvun kaasari-amisbemariin tai corollaan. En taatusti mihinkään nykyaikaiseen moottoriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lagu 2.0T kirjoitti:

Minulla on vm. 2003 Renault Laguna, mistä johtuu takapääässä kolahtelee?? Takakontti on tyhjä!!

Ja vielä toinen juttu, vapaavirtaus/tehosuodattimen haitat ja hyödyt?!

Kiitos etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu