Tietääköhän näiden parin ala-asteikäisen pojan vanhemmat, mitä heidän "murunsa" touhuavat ulkosalla.?
Huutelivat ohikulkeville ihmisille hävyttömyyksiä, näyttivät keskaria ja ennenkaikkea koirien kanssa kulkevat ihmiset saivat suurimmat ryöpyt niskaansa.
Itsekkin sain oman osani näiltä kakaroilta. Jos vastaan vielä tulevat niin ainakin toisen pojan tunnistan. Oli sen verran huomiota herättävät vaaleat pitkät hiukset.
Mitäköhän näille tenaville pitäis tehdä?
Kiikuttaisinko niskasta vanhempiensa luo ja saisin kenties vielä niiltä vanhemmiltakin haukut niskaan.
Huutelivat ohikulkeville ihmisille hävyttömyyksiä, näyttivät keskaria ja ennenkaikkea koirien kanssa kulkevat ihmiset saivat suurimmat ryöpyt niskaansa.
Itsekkin sain oman osani näiltä kakaroilta. Jos vastaan vielä tulevat niin ainakin toisen pojan tunnistan. Oli sen verran huomiota herättävät vaaleat pitkät hiukset.
Mitäköhän näille tenaville pitäis tehdä?
Kiikuttaisinko niskasta vanhempiensa luo ja saisin kenties vielä niiltä vanhemmiltakin haukut niskaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kotiin vaan vaikka kädestä, jos niska on laillisesti rangaistava paikka tarttua. Ja jos sieltä kotoakin tulee haukut, niin on aika luovuttaa, näistä pikkupaskiaisita saadaan sitten myöhemmin täytettä kaltereiden taakse.
edes on molempia vanhempia. Eiköhän kyseessä ole taas joku yksinhuoltajan äpärä.
Tai sitten luonnehdinta sopii räkänokan isään, josta
ei ole polvi parantunut.
Ei ne "yksinhuoltajat" ole niitä lapsia yksin maailmaan tehneet...kyllä lasten tekemiseen ja kasvattamiseen tarvitaan, niin nainen kuin mieskin!
Vastuu ehkäisystäkin kuuluu kumpasellekin.
Mitä yksinhuoltajuuteen tulee ,niitäkin on nykyään niin miehiä kuin naisia,uskon että suurinosa heistä olisi halunnut kantaa vastuun lastensa kasvattamisesta parisuhteessa elellen,aina vain ei se yhteiselo onnistu.
Valitettavan usein, juuri nuo ns. huutelevat "herrantertut",jotka ulkona yksin isolla kaveriporulla huutelee/tekevät töllöntöitä, ovatkin ,vapaankasvatuksen tulosta/tai nuoret jotka ovatkin vain vailla aikuisen huomiota.
Valitettavan usein siellä on myös niitä ns."eheiden perheiden" jälkikasvua.
Niillä vanhemmilla,kun on niitä omia tärkeitä menoja: monenmoisia harrastuksia... ja usein ura/ työ tärkeempi, kuin omien lapsien kasvatus,heidän kuunteleminen ja läsnäolo.
Toiset vanhemmat heistä jopa yrittävät korvata aikuisen poissaolon rahalla. :(
...Todella surullista vierestä katseltavaa,voi niitä nuoria jotka kotonaan ei tule kuulluksi ja kuinka he kaipaavat,kavereidensa kotona,jopa pahaselta yh aikuisesta kuuntelijaa, ja jo pelkkää läsnäoloa.
Onneksi on myös niitä aikuisia,jotka tukee ja auttaa työssä käyvää vanhempaa,joka pakon sanelemana hankkii elantoa perheelleen, joko sitten yksin tai jopa kaksin,jakaen vastuuta näiden lasten/nuorten kasvatuksesta ja hyvinvoinnista,ilman että esim.moittii yksihuoltajuutta....siihenhän kun syitä voi olla monia:
puolison kuolema,alkoholismi/perheväkivalta,uskottomuus yms... ei siis pidä tuomita.
Katsellaan ensin rehellisin silmin ,omaan peiliin,ja mietitään ensin ...
missä omassa elämässä voisi olla parannuksen paikka? ;)
Kannetaan aikuisina "vastuuta" kaikista nuorista,niin omista lapsista,kummipojasta -tai tytöstä sekä naapurin niistä "huutelevista" Villeistä ja Veeroista.
Jutellaan ja kuunnellaan nuoria,annetaan heille silloin tällöin hetki aikaamme,niin kaikkilla olisi hyvä olla.
Maailmassa on jo aivan liikkaa ns.yksinäisyyttä ja pahoin voivia nuoria ja aikuisia.
Iloista kesää kaikille toivotellen.
Jospa jokainen ottaisi oppia tosta "eräs ex yh"kirjoituksesta niin olisi varmaan monella lapsella/nuorella paljon helpompaa kun huomaisi että hänestäkin välitetään!!!!!
Lisäksi ihan hyvä neuvo oli että jos katsottaisiin ensin rehellisin silmin omaan peiliin!Sieltä peilistä tuskin kurkistaa aivan puhdas pulmunen joka ei ole mitään pahaa koskaan tehnyt.
sain orgasmin kun luin katkeraa tilitystäsi ja mällit lensi näytölle. taidat itsekkin olla aika kiimainen. olen 39-v mies miten ois????
Luin pari päivää sitten mielenkiintoista tilastoa: yksinhuoltajat hoitavat paremmin lapsensa kuin kahden huoltajan perheet, joista molemmat ovat uraorjentoituneita.
Uraperheissä vanhemmilla oli vähemmän aikaa lapsilleen > tekivät kahta tai kolmea työtä, olivat poissa iltoja, jolloin lapset melskasivat keskenään. Yksityisyrittäjien lapset ovat vaaravyörtykkeessä.
Osittain tuo yh-lasten ongelmallisuus on myytti. Monista yksinhuoltajien lapsista kasvaa hyvin luovia persoonia, osaavat käsitellä rahaa ja elämänonglemia selvästi muita paremmin. (Edellyttää tietysti tasapainoista yh-kotia.)
osaa ne kuopion mummotkin hävyttömyyksiä huudella
Ovatko ulkolaisia vai kotimaisia ?
joo varmaan samoja pikku paskiaisia jotka tonkivat roskiksista koiranpaska pusseja ja heittelevät ne sitten kadulle.
on siinäkin v***u huvi!
joo ja kotona silitellään vaan päätä.
ei mene jakeluun.
juu katsellaan vaan peiliin...kyllä!
eihän meidän pikku kullannupussa ole mtn vikaa.
just niin...ohikulkijoissa se vika varmaan on.
provosoivat varmaan niitä pullamössö paskoja.
näittenkin pentujen kohdalla varmaan voidaan sanoa että piti tulla läikkä lakanoihin, mutta tuli tahra yhteiskuntaan...
Mitäs sitä muutakaan voi odottaa kun petosesta puhutaan...en ihmettele yhtään...ja vikaa niissä koiran kusettajissakin
mitäs vikaa meissä, ai kun liikutaan hevilettipentujen reviiril vai mitä helvettii?? ime sinä säkkiäs, sull ei ees mitään asiaa oo!!!! tai mene hei terapiaan, niin ei tarvii toisil tulla vittuilee.AASI!