Voiko helsingin yliopistossa opiskella sivuaineena meteorologiaa? Jos sitä ei voi niin fysiikkaa kuitenkin varmaan voi? Jos opiskelee esimerkiksi maantietoa samassa yliopistossa. En ole löytänyt näitä tietoja helsingin yliopiston sivuilta joten parempi tieto olisi tervetullutta.
meteorologiaa sivuaineena?
4
1426
Vastaukset
- .,.,.,.,.,.
Olisin kiinnostunut samasta asiasta. Onko meteorologia vain fysikkaa? Kaikki sääilmiöt kiinnostavat, mutta matematiikka puoli on vähän heikompi. Tosin sitäkin voi petrata, jos motivaatiot on kohdallaan.
T: Myös maantiedon pääsykokeen tuloksia odotteleva - Nimetön
Itseäni kiinnostaa kans meteorologia kovasti, missä kaikkialla Suomessa sitä voi opiskella?? Kertokaa jotka tietää, ois tärkee tieto. :) voiko Turussa? onko meteorologia aina sivuaine, sivuaine nimenomaan fysiikassa? olen kai aika pihalla näistä vielä, joten selvennystä olisi enemmän kun kiva saada. :/ kai ne sitten syksyllä opiskelun alkaessa viimeistään knnolla selkiää, ainakin toivottavasti.
- ................
Helsingissä ainakin voi, ja sitä voi opiskella pääaineena mutta käsittääkseni silloin fysiikka on pakollinen sivuaine. En tosin ole varma tuosta. Selaamalla yliopiston sivuja (erityisesti opinto-opasta) löytyy varmasti paljon tietoa :)
- salmo salar
Itse opiskelen fyssan laitoksella HY:ssa ja pääaine on nimenomaan meteorologia, joten jotain osaan siitä sanoa.
Meteorologian lukeminen vaatii aika vahvan fysiikan ja matikan tietämyksen. Oikeastaan ensimmäisen vuosi yliopistolla opiskellaan pelkkää fysiikkaa ja matikkaa ja vasta sitten aletaan lukea meteorologiaa. Eli jos haluaa saada meteorologian perusopinnot kasaan, niin myös fysiikan ja matikan perusopinnot olisi syytä suorittaa. Pakollista tämä ei tietystikään ole, mutta erittäin suositeltavaa. Meteorologiasta on kyllä olemassa myös johdantokurssi, joka on aika mukava ja joka ei vaadi esitietoja, mutta jos haluaa meteorologiasta virallisen sivuaineen, niin tuo yksi kurssi ei tietystikään siihen riitä.
Meteorologiaa voi opiskella vain Helsingin yliopistossa. Pääaineen siitä saa hakemalla opiskelupaikkaa fyssan laitokselta ja valitsemalla sisäänpäästyään(helppoa) pääaineeksi meteorologian. Sivuaineena meteorologiaa(kuten myös fyssaa) voi lukea varmaan kuka vaan, mutta nuo esitietovaatimukset kannattaa pitää mielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117124
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334199törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/393675Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621357Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010