Kamala kurkkukipu

ahdistaaa

Mulla on ollut kurkkukipee kuudetta päivää ja se siis on tosi kipee, en saa nukuttua. Lääkärin pikatestissä ei löytynyt bakteeria, joten ei mitään lääkettäkään voinut määrätä. Särkylääkekään ei oikein auta ja nyt on vielä riesaksi tullut yskä ja nuha. Kuumetta ei oo ollut kuin ekana päivänä vajaa 39.
Onko muilla ollut samanlaista?
Pitäiskö mennä uudestaan lääkäriin?

9

5796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen hki

      samanlaiset vaivat jo yli kuukauden. välillä kurkkukipu häviää ja tulee uudelleen. flunssa ollut päällä koko ajan. Kuume nousee välillä. kauhea yskä. Ei bakteeria, joten lääkärit sanoi että levolla pitäisi hoitaa. ei vaan voi olla montaa viikkoa pois töistä. outo virus mitä on liikkeellä
      Kannattaa yrittää kurlata suolavedellä, höyryhengittää suolavettä/jotain mentholia, tsemppiä et ole yksin...

      • kohtalontoveri

        Mulla on myös ollut kurkkukipu ja yskä yli kuukauden. Kuumetta ei ole ollut pientä lämpöä lukuunottamatta pari viikkoa sitten. Nielunäytteen mukaan ei ole kyse bakteerista. Muuten on nielutulehduksen oireet kuten pari valkoista rakkulaa kurkussa ja sairaanhoitajan mukaan turvonneet imusolmukkeet kurkussa ja ärtynyt kurkku. Tämä tauti tulehdutti myös imusolmukkeen kainalosta - ilmestyi semmoinen sentin kokoinen kipeä punainen patti kainaloon mutta se on jo paranemassa.

        Tällä hetkellä eniten häiritsee työntekoa kumma pään tukkoisuus. Tuntuu kuin olisi koko ajan korvissa vettä. Päässä surisee ja äänet kuulostaa etäisiltä. Voisiko olla vaikkua korvissa?

        Joko olet parantunut tästä mystisestä lenssusta? Olisi mukava tietää kuinka kauan tätä joutuu vielä kestämään!

        kohtalontoveri


    • olet jo

      käynyt lääkärissä = /?!

      Jos tuntuu, että alkaa olemaan huolissaan, aivan kuin kerroitkin, on aika hakeutua lääkärin vastaanotolle.

      Virtuaaliystävät ovat vain virtuaaleja, emme voi nähdä nieluusi ja tehdä diagnooseja, saati kehottaa olla menemättä lääkäriin. Liian riskialtista touhua ja eettisesti arvelluttavaa.

      pikaisin paranemisiin = ))

      • a.p.

        terveyskeskukseen, ja ne oli sitä mieltä että on influenssa ja turha mennä lääkäriin, odotella vaan parantumista.
        Jos tosissaan olisin ollut huolestunut olisin heti mennyt lääkäriin, nyt vaan kyselin enemmänkin onko kohtalotovereita ja kuinka nopeesti kannattaa odotella paranemista.


      • fhfghfghfg
        a.p. kirjoitti:

        terveyskeskukseen, ja ne oli sitä mieltä että on influenssa ja turha mennä lääkäriin, odotella vaan parantumista.
        Jos tosissaan olisin ollut huolestunut olisin heti mennyt lääkäriin, nyt vaan kyselin enemmänkin onko kohtalotovereita ja kuinka nopeesti kannattaa odotella paranemista.

        kurkkukivun ammattilaisena ei mitään vaaraa.
        mulla on tällä hetkellä kurkku erittäin kipeä ja nieleminen on kivuliasta.
        kipu alkoi ihan 20 minuuttissa.ei kuumetta mutta luita kolottaa.
        on ennenkin ollut,eikä ole ollut angiinaa.
        epäilen että tuli auton ilmastoinnista kun tuli vähän pidettyä sitä päällä.
        joka kevät tulee ja sitten voi olla rauhassa.
        finrexin on joskus auttanut ja extra väkevä mynthon auttaa hieman.
        en kehoita muille mutta minäö tykkään mennä saunaan kun mulla on tää tauti ja sitten peiton alle ktselemaan leffoja.
        kylmäähän sitä vissiin oikeasti pitäisi vetää että turvotus laskisi mutta jokainen omalla tavallaan.
        jos arveluttaa niin lääkärii!!!!


    • samanlaisia

      oireita täälläkin...tosin mulla ei kait ole ollut kuumetta, eikä sen kummempaa tukkoisuutta, mutta yskää ja kurkkukipua jo viikon verran. Oli samanlaisia oireita jo aiemminkin, mutta katosivat hetkeksi ja nyt taas! Kurkku kipeytyy puhumisesta ja ääni särkyy. Ärsyttävää...

      Multa on nielurisat leikattu vuosi sitten, minkä jälkeen kaikki "toimi" kuin unelma tähän kevääseen saakka. En ole käynyt nieluviljelyssä vielä, kun odotan jos tää menis ohi...

      • Yanski

        Itsellä alkoi myös muistaakseni sunnuntaina pienoinen kurkkukipu. Nyt äitynyt niin pahaksi, etten mennyt töihinkään. Arvoitus on se, mistä tämä johtuu kun ei ole muita oireita (nenän vuotoa, kuumetta) kuin tämä kurkkukipu ja käheys ja yskä. ja pientä aivastelua silloin tällöin. Suurin epäilykseni kohde on työpaikan (toimisto) ilmastointi... Mutta en tiedä voisiko tämä olla mahdollista? Lääkäriin en ajatellut vielä mennä, ajattelin katsoa josko menisi itsestään ohi..


      • mmm
        Yanski kirjoitti:

        Itsellä alkoi myös muistaakseni sunnuntaina pienoinen kurkkukipu. Nyt äitynyt niin pahaksi, etten mennyt töihinkään. Arvoitus on se, mistä tämä johtuu kun ei ole muita oireita (nenän vuotoa, kuumetta) kuin tämä kurkkukipu ja käheys ja yskä. ja pientä aivastelua silloin tällöin. Suurin epäilykseni kohde on työpaikan (toimisto) ilmastointi... Mutta en tiedä voisiko tämä olla mahdollista? Lääkäriin en ajatellut vielä mennä, ajattelin katsoa josko menisi itsestään ohi..

        Mullakin alkoi kurkkukipu pari päivää sitten eikä ole ollut pahemmin muita oireita, mitä nyt hieman köhimistä ja sitäkin enimmäkseen yöaikaan. Lisäksi mulla on kauhee väsymys, vaikka nukun paljon.

        Lääkäriin en suosittele menemään. Muutenkin jos kyseessä on flussa, eihän siihen ole edes mitään lääkettä vaan paljon vanhoja konsteja, joista varmin on lepo=) Ite en vaan aina malta levätä!


    • Nenäkinumpi

      Järkyttävä kurkkukipu ei pysty nielee olleskaa. Ei voi puhiu. En tiiä onko kuumetta mut nuhaa o.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1600
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1134
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe